Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 1a Thumb 3a Thumb 4a Thumb 2a Thumb 5a

Sériové Audi Q8 na prvej upútavke. Vyrábať ho budú na Slovensku

Konkurent pre BMW X6, Mercedes-Benz GLE Coupé alebo Range Rover Velar onedlho príde v sériovej podobe.

Komu sa Audi Q7 zdá nudné, tomu v Ingolstadte pripravujú alternatívu. Volá sa Audi Q8 a ide o dynamicky strihnuté veľké SUV. Predseda predstavenstva závodu Volkswagen Slovakia Ralf Sacht potvrdil, že výroba novinky odštartuje v Devínskej Novej Vsi ešte tohto roku.

Audi aktuálne zverejnilo prvú upútavku v podobe počítačovej skice. Tá ukazuje zadné partie auta s výrazne sklonenými C stĺpikmi a opticky prepojenými koncovými svetlami. 

Dočkali sme sa aj videa. Nemci totiž Q-osmičku predstavia prostredníctvom päťdielneho miniseriálu, nakrúteného v štýle amerických filmov. Príbeh hovorí o dobre situovanom úspešnom páre z Kalifornie, ktorý má prakticky všetko. Avšak odrazu príde bližšie nešpecifikovaný zvrat.

Audi bude jednotlivé časti seriálu zverejňovať na sociálnych sieťach. Prvý diel očakávajte v pondelok 21. mája.

Vráťme sa však k autu ako takému. Ako bude hotové "SUV-kupé" vyzerať, to naznačila štúdia Audi Q8 Sport Concept, vystavená na minuloročnom autosalóne v Ženeve. Pozornosť pútala nielen výrazným oranžovým lakom, ale aj extravagantným dizajnom. Vďaka masívnej maske chladiča, malej ploche okien či 23-palcovými kolesám pôsobila až drzým dojmom. Očakávame, že sériový variant bude rovnako neprehliadnuteľný.

To isté platí o kabíne, ktorá bude štvormiestna - so samostatným sedadlom pre každého pasažiera. Palubná doska pripomína vlajkovú loď Audi A8 a obsahuje až tri displeje. Jeden nahradil klasický analógový prístrojový panel, druhý slúži multimediálnemu systému a tretí klimatizácii.

Dotykové obrazovky majú haptickú odozvu. To znamená, že na jednotlivé ikonky treba prstom vyvinúť tlak, akoby šlo o klasické tlačidlo. Po stlačení pocítite mechanickú odozvu - displej sa v danom momente jemne pohne, čo má na svedomí elektromagnet. 

Na pohon Q-osmičky poslúžia šesť- a osemvalcové motory, odvodené od Audi Q7. Všetky dostanú elektrický motorgenerátor s vlastným lítiovo-iónovým akumulátorom. Motorgenerátor slúži prepracovanému systému štart/stop. Vždy keď rýchlosť jazdy klesne pod 22 km/h a elektronika usúdi, že vozidlo zastavuje, motor v predstihu vypne. Poháňacia jednotka stíchne aj pri jazde rýchlosťou od 55 až do 160 km/h. Stačí, ak máte navolený ekonomický jazdný režim a zložíte nohu z plynového pedála.

Pravý technologický koncert predstavuje takzvaný full hybrid. Základom je benzínový šesťvalec 3,0 TFSI (331 kW/450 k), dopovaný dvomi turbodúchadlami. Lenže ani dve turbá nezaručia, že motor bude mať dostatočný krútiaci moment už tesne nad voľnobežnými otáčkami. Preto konštruktéri pridali ešte elektrický kompresor, ktorý nie je závislý na tlaku výfukových plynov, ani na otáčkach kľukového hriadeľa.

Kompresor dosiahne 70 000 otáčok za minútu v priebehu 250 milisekúnd. Potrebuje však vlastný elektrický okruh 48V.

Aby boli reakcie na zošliapnutie plynového pedála naozaj bleskové, trio "turbo, turbo, kompresor" má ešte jedného pomocníka. Je ním elektromotor (20 kW, 170 Nm, 48V), vsadený do útrob osemstupňovej automatickej prevodovky, v ktorej nahradil hydrodynamický menič.

Elektromotor prispieva k lepšej dynamike auta a pri jazde s uvoľneným plynovým pedálom rekuperuje kinetickú energiu. Vyrobená elektrina je uskladnená v kompaktnom lítiovo-iónovom akumulátore, ukrytom pod podlahou batožinového priestoru. Z tohto akumulátora potom čerpá energiu nielen elektromotor, ale aj elektrický kompresor.

Kombinovaný výkon celého hybridného systému má hodnotu 350 kW (476 k) a najvyšší krútiaci moment 700 Nm. Hmotnosť vyše päť metrov dlhého auta výrobca nezverejnil, ale mušia váha to zrejme nebude. Napriek tomu dokáže zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 4,7 sekundy. Pomocníkom je stály pohon všetkých štyroch kolies quattro.

Audi hovorí o dynamike osemvalca a spotrebe štvorvalca. Prototyp Audi Q8 dokázal s plnou 85 litrovou benzínovou nádržou prejsť viac než 1200 kilometrov.