SEAT Toledo: SEAT Toledo už tiež svieti diódami
Ľahká modernizácia španielskeho liftbacku sa okrem svetelnej techniky týka aj interiéru.
SEAT venoval Toledu ďalšiu omladzovaciu kúru. Najviac zmien vidieť v kabíne, kde okrem nových poťahových látok zavítal modernejšie pôsobiaci trojramenný volant z Leona. Pôvod v rovnakom aute má nová hlavica radiacej páky.
Karoséria sa zaobišla bez úprav, modernejšiu vizáž však Toledu dodali plne diódové predné svetlomety. Technika pritom opäť vychádza z Leona. Jeden svetlomet obsahuje šesť diód pre funkciu stretávacích svetiel a tri pre diaľkové. Diódové sú aj smerovky a denné svietenie zabezpečujú LED svetlovody. Podľa výrobcu sú diódy o polovicu energeticky úspornejšie než klasické halogénové žiarovky.
Z pohľadu šoféra je dôležitejšia skôr farba svetla, ktorú ledky produkujú. Farebná teplota svetla z diód použitých v SEATe dosahuje 5300 kelvinov, čo je takmer na úrovni bežného denného svetla (5500 K). Xenóny obyčajne produkujú svetlo zafarbené viac do modra s priemernou teplotou 4200 kelvinov a klasické halogénové žiarovky vyžarujúce žlté svetlo dosahujú okolo 3000 K.
Full LED svetlomety sú zároveň odpoveďou španielskej automobilky na sesterskú Škodu Rapid, ktorá nedávno dostala xenónové svetlomety.
SEAT si na Slovensku za diódy v Tolede účtuje príplatok 1.094 eur, pričom v cene sú aj koncové svetlá, čiastočne pozostávajúce z diód. Dostanete ich k strednému stupňu výbavy Reference a najvyššiemu Style. Môžete si zvoliť iba diódy vzadu a vpredu sa uspkojiť s halogénmi. Príplatok klesne na 184 eur. Paleta motorizácií ostáva aj po modernizácii nezmenená. Základný atmosférický trojvalec 1.2 MPI (55 kW/75 k) je dodávaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou iba pre základný výbavový variant Entry. Ponuka pokračuje dvomi verziami prepĺňaného štvorvalca 1.2 TSI (63 kW/86 k, 77 kW/105 k). Tu treba doplniť, že ide o prvú generáciu malého TSIčka, teda o agregát s osemventilovou technikou a rozvodmi poháňanými reťazou. Problém s nespoľahlivým rozvodovým mechanizmom by však mal byť odstranený. Slabší variant spolupracuje s päťstupňovým manuálom, silnejší so šesťstupňovým.
Úlohu vrcholnej motorizácie naďalej zohráva jedna-štvorka TSI (90 kW/122 k), kombinovaná výlučne so sedemstupňovým dvojspojkovým ústrojenstvom DSG. Na výber sú ďalej dva varianty vznetového štvorvalca 1.6 TDI (66 kW/90 k, 77 kW/105 k). Pre oba je standardom päťstupňová manuálna prevodovka, no slabší diesel môžete mať aj s dvojspojkovým DSG. Za 399 eur navyše dostanete systém štart/stop a funkciu rekuperácie energie pri brzdení (dostupné pre všetky motorizácie okrem 1.2 MPI). Aj v prípade motorov 1.4 TSI a 1.6 TDI platí, že ide o staršie varianty. Napríklad do Leona Španieli montujú druhú generáciu jedna-štvorky a vynovený turbodiesel 1.6 l.