Renault Twingo chce po dvadsiatich rokoch opäť prekvapiť
Francúzske miniauto je dodnes obdivované pre svoju jednoduchosť a priestrannosť. Kult zvaný Twingo sa čoskoro dočká tretieho pokračovania.
V roku 1989 dostal projektový riaditeľ Yves Dubreil od vedenia spoločnosti Renault náročnú úlohu: navrhnúť automobil, ktorý bude malý, praktický, pohodlný a ekonomický zároveň. To všetko mal zvládnuť bez toho, aby ohrozil už etablovaný model Clio. Celý projekt bol vedený v duchu nízkych nákladov, ale výnimočného dizajnu. Dizajnéri tak museli hľadať nové a jedinečné riešenia, ako napríklad posuvnú lavicu zadných sedadiel.
Na rozdiel od svojich konkurentov, bolo Twingo jedinečné aj tým, že ponuka motorizácií obsahovala jedinú položku – 1.2-litrový štvorvalec s výkonom 41 kW (55 k). Zákazník mal k dispozícii jediný stupeň výbavy, ktorý však zahŕňal napríklad elektrické ovládanie okien alebo tak známe zelené ovládacie prvky.
Auto pri uvedení na trh dávalo na výber štyri farby: modrú Outremer, červenú Corail, zelenú Coriandre a žltú Indien. Zákazník si z ponuky mohol zvoliť iba dve opcie, otvárateľnú plátenú strechu a klimatizáciu.
Twingo sa po svojom predstavení okamžite stalo vládcom segmentu miniáut, a to hlavne v komforte cestujúcich. Vnútorné rozmery, ktoré ponúkalo boli jednoducho neporaziteľné. Podarilo sa to vďaka zadnej posuvnej lavici.
Ďalšou zaujímavosťou bola možnosť kompletne sklopiť všetky sedadlá, čím vzniklo dvojmiestne lôžko – jedinečná možnosť v danom segmente, ktorá len podčiarkuje revolučný dizajn a univerzálnosť tohto modelu.
Reklamný slogan „Zažite aj vy svoj štýl s Twingom“ sprevádzal Twingo od jeho počiatku. Vozidlo mnohí Francúzi prezývali aj „žaba z Billancourtu“. Názov Twingo je spojením troch známych tancov – „Twist“, „Swing“ a „Tango“ a reprezentoval neobvyklý, dynamický ale esteticky príjemný dizajn tohto vozidla, ktorý žiarlil optimizmom a radosťou zo života.
Kľúčové dátumy:
Marec 1993: Spustenie predaja, ktoré nasledovalo len pár mesiacov po predstavení na Parížskom autosalóne.
1994: Francúz prešiel 240.000 km cez drsné austrálske vnútrozemie, čím potvrdil spoľahlivosť vozidla, ktoré neprichádza o žiaden zo svojich talentov mimo mestskej džungle. Na konci jeho cesty auto pomaľoval domorodý umelec.
1994: Predstavenie „TwingoEasy“ – automobil s manuálnou prevodovkou, avšak bez spojky.
1996: Predstavenie limitovanej edície Twingo „Benetton“ a Twingo „Matic“, ktoré boli dodávané s trojstupňovou automatickou prevodovkou. Motor dostal vyšší výkon (45 kW/60 k).
1998: Prvý významný „facelift“ automobilu, zmeny nastali v podvozku, sedadlách, palubnej doske, svetlách a v prednom nárazníku. Predstavenie limitovanej edície „Elite“
1999: Predstavenie najvyššej úrovne výbavy vozidla – „Initiale Paris“
2000: Predstavenie nového agregátu 1.2 16V s výkonom 55kW (75 k) a novej sekvenčnej prevodovky „Quickshift“.
2005: Limitovaná edícia „Kiss Cool“.
28. júna 2007: Koniec produkcie modelu Twingo I v Európe. Predaných bolo 1.075.300 exemplárov za celú jeho 14 ročnú kariéru. Ide o netradične dlhú kariéru na štandardy v automobilovom priemysle.
2012: Produkcia modelu Twingo pokračovala v Kolumbii až do roku 2012. Medzi rokmi 1995 až 2012 dosiahlo Twingo na kolumbijskom trhu nevídaný úspech, a zaznamenalo predaj viac ako 100.000 kusov. Twingo „Tatoo“ bola posledná limitovaná edícia modelu Twingo I.
Druhá generácia Twinga prišla v roku 2007. Miniauto narástlo, dostalo platformu z Clia II a pod kapotou sa objavili nové motory. Okrem iných prepĺňaná zážihová jedna-dvojka (74 kW/101 k) a turbodiesel 1.5 dCi (50 kW/68 k). Zaujímavosťou je športovo ladený variant RS s točivým štvorvalcom 1.6 16V (98 kW/133 k). Napriek pokrokovejšej technike, Twingo II neprinieslo nič zásadne nové, iba si osvojilo dobrú priestorovú ponuku v kabíne. Drahšie verzie nemali vzadu klasickú lavicu, ale dve samostatné posuvné sedadlá.
Veľký krok dopredu urobila predovšetkým bezpečnosť auta. Kým prvé Twingo vyťažilo z bariérových skúšok organizácie EuroNCAP tri hviezdičky, druhé ich získalo štyri – napriek sprísnenej metodike hodnotenia.
Auto vyrábané v Slovinsku sa takého úspechu ako jeho predchodca nedočkalo.
V tejto súvislosti má Renault veľké očakávania od nastupujúcej tretej generácie Twinga. Podobne ako jednotka, aj trojka má byť svojím spôsobom revolučná. Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, novinka bude zdieľať platformu s novou generáciou áut Smart. Motor sa teda presunul spod prednej kapoty dozadu a roztáča zadné kolesá.
Miniauto bude mať výhradne päťdverovú karosériu a dva batožinové priestory. Keďže veľkú časť klasického kufra vzadu zaberie poháňacia jednotka, technici vytvorili ďalší odkladací priestor pod prednou kapotou. Tam má byť k dispozícii cca 100 litrov objemu.
Francúzi budú do miniauta montovať výhradne zážihový trojvalec s objemom 0.9 litra. Atmosférický variant dosiahne výkon okolo 55 kW (75 k) a prepĺňaný 66 kW (90 k). Prvýkrát sa dočkáme aj dvojspojkovej automatickej prevodovky EDC. Twingo III má podľa dostupných správ absolvovať výstavnú premiéru na marcovom autosalóne v Ženeve. Prvých oficiálnych obrázkov sa ale dočkáme už začiatkom budúceho roka.