Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 9074 renault trucks d wide cng 1 Thumb 88476 large renault trucks d wide cng Thumb 88475 large renault trucks d wide cng Thumb 88474 large renault trucks d wide cng

Renault Trucks D Wide CNG

Spoločnosť Renault Trucks už od roku 2004 vyvíja a predáva vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG). Aktuálny sortiment modelov pre distribúciu, resp. komunálne služby výrobca v apríli doplnil modelom Renault Trucks D Wide CNG, ktorý má nový 9-litrový motor Euro 6 NGT9 na zemný plyn s výkonom 238 kW/320 k. 

Motor garantuje dynamické vlastnosti a jazdný komfort na úrovni porovnateľnej do vznetovým motorom a zároveň má väčší krútiaci moment (1356 Nm) a nižšiu hladinu hluku, resp. podstatne redukuje emisie CO2.

Výrobca ponúka toto vozidlo v dvoch konfiguráciách s dennou kabínou: s celkovou hmotnosťou 19-ton a pohonom 4x2 alebo 26-tonové 6x2. Motor je spriahnutý s automatickou prevodovkou Allison 3200, ktorá je dokonale prispôsobená pracovnému režimu s častým zastavovaním a rozbiehaním vozidla: rovnako ako vznetová verzia aj D Wide CNG automaticky prepína z neutrálu na režim jazdy a opačne. Novinka spaľuje rovnako dobre zemný plyn aj palivá na báze biometánu (bioplyn) – vozidlá s plynovým pohonom na báze biometánu sú preto mimoriadne vhodné pre používanie v mestskom a prímestskom prostredí, najmä pri čistení ulíc, zvážaní odpadu a vo sfére zásobovania.

S cieľom vyhovieť potrebám zákazníkov je Renault Trucks D Wide CNG v ponuke so 6 nádržami na 600 litrov (90 kg) plynu komprimovaného pod tlakom 200 bar alebo osem nádrží s objemom 800 litrov (120 kg plynu). Na tankovanie sú na vozidle D Wide CNG prípojky podľa noriem NGV1 a NGV2 v súlade s požiadavkami európskych dodávateľov zemného plynu. Oceľové nádrže sú dimenzované na tlak až 500 bar, čo je 2,5-násobok normálnej hodnoty, aby boli funkčné aj po 20 rokoch prevádzky. Model D Wide CNG vyrába fabrika v meste Blainville-sur-Orne vo francúzskom departmente Calvados, servis a údržbu zabezpečuje celoeurópska sieť značky Renault Trucks.

Európska únia podporuje rozvoj distribúcie plynu pre úžitkové vozidlá a v septembri 2014 prijala nové pravidlá, ktorých cieľom je zabezpečiť dostatočný počet staníc na plyn, aby pokryli celú Európu.