Renault Talisman sa chce kvalitou dotiahnuť na Mercedesy. Príde aj ako kombi
Sedan strednej triedy dĺžkou iba o chlp zaostáva za Volkswagenom Passat, ale pocitovo je priestrannejší. Jeho technika vychádza z Renaultu Espace. Zmieriť sa treba s maloobjemovými motormi.
Talizman je predmet, ktorý má ľuďom nosiť šťastie. Renault Talisman môže byť auto, s ktorým Francúzi konečne zaznamenajú úspech v strednej triede.
Renault dal definitívne „aurevoire“ (zbohom) dobrej, ale v tretej generácii neúspešnej Lagune i ázijsky pôsobiacemu modelu Latitude.
Nový sedan strednej triedy pripomína skôr model Safrane než niektorého z novších predchodcov. Okrem iného dvojitým zadným stĺpikom, ktorý zahŕňa tretie bočné okno. A tiež tým, že ide o auto navrhnuté vo Francúzsku.
Pre európske trhy ho budú vyrábať v meste Douai.
Akurát, Safrane bol liftback, kým Talisman je klasický sedan. Batožinový priestor pojme v základnom usporiadaní 608 litrov nákladu, no má „sedanovsky“ malý nakladací otvor. Prakticky orientovaní zákazníci sa v septembri dočkajú premiéry verzie kombi.
Predaj Talismanu u nás odštartuje na prelome rokov 2015/2016. Kombík zatiaľ nemá potvrdený termín. Záhadou ostáva aj cena, ktorá je práve v procese nastavovania.
Interiér urobil dobrý prvý dojem tým, ako som doň zapadol. Predné sedadlá pripomínajú skôr kreslá a človeka pekne obopnú. Veľký rozsah výškového nastavovania umožní sedieť nízko a cítiť sa ako súčasť auta.
Hoci Talisman dĺžkou 4850 milimetrov a rázvorom osí kolies 2810 mm tesne zaostáva za Volkswagenom Passat, vnútri ponúkne minimálne rovnakú porciu priestoru. Napriek oblej línii strechy ostalo na zadných sedadlách dosť miesta na hlavu a zároveň sedák nie je ukotvený prinízko, takže dáva stehnám oporu.
V interiéri zreteľne vidieť, že konštruktéri nezačínali na čistom liste papiera. Talisman vznikol ako skladačka modulov platformy CMF. Týka sa to podvozka, motorov i interiéru. Technika a výbava zodpovedá novému Espace, až na jednu výnimku. Ňou je funkcia ventilácie predných sedadiel – Espace ju nemá, Talisman áno.
Prístrojový panel je čiastočne digitálny, keďže údaje rýchlomera a otáčkomera zobrazuje displej. Teplomer chladiacej kvapaliny a palivomer ostali analógové.
Na stredovej konzole tróni vertikálne situovaný dotykový displej multimediálneho a navigačného systému R-Link 2 s uhlopriečkou 8,7 palca. Nebude však patriť k sériovej výbave ako v Espace. Najlacnejší Talisman dostane rádio s 4,2-palcovým horizontálnym displejom. Povestnou zlatou strednou cestou má byť R-Link 2 so sedempalcovým displejom, opäť orientovaným horizontálne.
Dotyková obrazovka nie je jedinou možnosťou, ako komunikovať s autom. Pre klimatizáciu ostali konvenčné otočné ovládače a medzi prednými sedadlami je multifunkčný ovládač.
Pri premiére novinky vystúpil aj šéfdizajnér značky Renault, Laurens van den Acker. Vyzdvihol najmä klasické proporcie s dlhším zadným ako predným previsom i pomerne nízku stavbu auta. Tá prispela k finálnemu koeficientu odporu vzduchu na úrovni 0,27.
Renault Talisman na prvý pohľad najviac upúta veľkou maskou chladiča a svetelným podpisom vpredu i vzadu. Predné LEDky pre denné svietenie v spodnej časti obsahujú smerovky. Zaujímavé je, že Talisman má denné svietenie aj vzadu. Lem koncových svetiel bude svietiť vždy po naštartovaní auta.
Minimálne psychologickým hendikepom novinky v očiach potenciálnych zákazníkov môžu byť motory. Pod prednou kapotou totiž nájdeme priečne uložené štvorvalce s objemom iba 1,5 a 1,6 litra.
Práve poháňacích jednotiek sa týkalo viacero otázok novinárov, ale šéf aliancie Renault-Nissan, Carlos Ghosn, odpovedal s chladnou hlavou. Vraj prednejšie ako objem sú nízke emisie a spotreba. Výkon je dostatočný.
Prepĺňaný zážihovým štvorvalec 1,6 TCe Energy disponuje výkonom 110 kW (150 k) alebo 147,5 kW (200 k), a spolupracuje výhradne so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC.
Paleta vznetových motorov je širšia. Zahŕňa základnú jedna-päťku dCi (81 kW/110 k), jedna-šestku dCi (96 kW/130 k) i jej silnejšiu verziu, dopovanú dvomi turbami (118 kW/160 k).
Pri dvoch slabších naftových štvorvalcoch dostane zákazník na výber medzi šesťstupňovým manuálom a automatom EDC. Pre najvýkonnejší diesel je vyhradená šesťstupňová dvojspojková prevodovka.
K vznetovým motorizáciám treba dodať, že plnia emisnú normu Euro6 aj bez selektívnej katalytickej redukcie, teda bez pravidelného dolievania močoviny. Na odbúravanie oxidov dusíka z výfukových plynov slúži bezúdržbová technológia LNT (Lean NOx Trap).
Výrobca avizuje veľmi dobré jazdné vlastnosti, ku ktorým má prispieť systém aktívneho natáčania všetkých štyroch kolies 4Control a adaptívne tlmiče.
Vo výbave sa objaví prakticky všetko, čo Renault v súčasnosti dokáže ponúknuť. Napríklad plne diódové predné svetlomety, adaptívny tempomat, čítanie dopravných značiek, head up displej či bezdotykové otváranie veka batožinového priestoru.
Keďže Renault aktuálne spolupracuje s Daimlerom, logicky sa natíska otázka, či pri vývoji Talismanu pomáhali aj Nemci. „Nie,“ odpovedal Carlos Ghosn a upresnil, že Renault postavil novinku vo vlastnej réžii. Daimler však pomáhal pri nastavovaní kvalitatívnych štandardov vo fabrike Douai.