Renault Mégane RS zhodil 100 kg a zajazdil nový rekord na Nordschleife
Športová divízia automobilky Renault posunula sériový Mégane RS opäť bližšie k pretekárskemu autu. Špeciálna verzia s jednoduchším interiérom, nastaviteľným podvozkom a pneumatikami typu semi slick, prekonala čas SEATu Leon Cupra 280 o štyri sekundy.
Sedem minút, päťdesiatštyri sekúnd a tridsaťšesť stotín. Renault Mégane RS 275 Trophy-R prešiel 20,832 km dlhú Severnú slučku okruhu Nurburgring rýchlejšie, než ktorékoľvek iné sériovo vyrábané auto s pohonom predných kolies.
Za volantom sedel továrenský jazdec Renault Sport, Francúz Laurent Hurgon.
V okamihu zverejnenia nového traťového rekordu, zažíva oficiálnu premiéru aj jeho tvorca. Mégane RS 275 Trophy-R vychádza zo štandardného „eresa“. Je však približne o sto kilogramov ľahší. Z interiéru zmizli zadné sedadlá a veľa tlmiacich materiálov. Vo výbave chýba klimatizácia či rádio. Šofér a spolujazdec sedia v anatomických sedadlách Recaro Pole Position s pevným sklonom operadiel. Sedačky majú polykarbonátovú štruktúru a čalúnenie v kombinácii koža-alcantara. Šesťbodové bezpečnostné pásy dodal Sabelt.
Takmer pretekársky Mégane nemá ani zadný stierač. Konštruktéri odľahčovali auto krok po kroku, až dospeli k výslednej hodnote 1.280 kilogramov. Štandardný Mégane RS váži 1.381 kg.
Slovinský Akrapovič navrhol pre novinku výfukový systém, vyrobený z titánu, doplnený o karbónovú koncovku. Najmä vďaka nemu auto získalo chrapľavejší zvuk. Výfuk a upravená elektronika motora sa postarali o navýšenie výkonu o rovných desať koní (7,3 kW).
Prepĺňaný zážihový dvojliter teraz dosahuje 202 kW (275 k) pri 5.500 otáčkach za minútu. Krútiaci moment vrcholí hodnotou 349 Nm v rozsahu 3.000 až 5.000 1/min. Motor pracuje v dvoch režimoch – Sport a Race.
Agregát je naďalej spriahntý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Roztáča predné kolesá prostredníctvom mechanického samosvorného diferenciálu.
Vyladenie podvozka dostali za úlohu odborníci spoločnosti Öhlins. Pruženie z ich dielne používajú mnohé továrenské tímy, pôsobiace v automobilových súťažiach. Öhlins si dal záležať na univerzálnosti podvozka, ktorý musí dobre fungovať na okruhu i na bežných okreskách s menej kvalitným asfaltom.
Mégane RS 275 Trophy-R dostal nastaviteľné tlmiče a k nim kompozitové pružiny odvodené od súťažného špeciálu Mégane RS N4. Jazdec má k dispozícii 20 stupňov nastavenia pre predné a 30 stupňov pre zadné tlmiče. So zmenou tuhosti dochádza aj k úprave svetlej výšky. Nastaviteľný podvozok dáva šancu, prispôsobiť si charakteristiku auta podľa podmienok, v akých sa práve pohybuje.
Na stránke www.renaultsport.com bude čoskoro zverejnený online sprievodca nastavením podvozka.
Napokon, ani pneumatiky nie sú obyčajné. Renault Sport stavil na takzvané semi-slicky Michelin Pilot Sport Cup 2. Sériovo dodávané disky Speedline Turini majú priemer 19 palcov.
Z TABUĽKY NAJRÝCHLEJŠÍCH ČASOV NA NORDSCHLEIFE
Renault Mégane RS 275 Trophy-R: 7:54,36 min.
SEAT Leon Cupra 280: 7:58,44 min.
Renault Mégane RS Trophy: 8:07,97 min.
Renault Mégane R26.R: 8:16,9 min.
Opel Astra OPC (2012): 8:20 min.
Ford Focus RS II: 8:26 min.
VW Golf VII GTI: 8:29 min.
Škoda Octavia RS (2013): 8:30 min.
Mazda3 MPS (2006): 8:39 min.
SEAT Leon Cupra R Mk1: 8:43,3 min.