Renault EOLAB je ultra úsporný a pritom praktický hybrid
Myšlienku osobného auta s kombinovanou spotrebou jeden liter paliva na sto kilometrov oživil pred niekoľkými rokmi Volkswagen. Predseda predstavenstva nemeckého koncernu, Ferdinand Piech, dokonca pretlačil do malosériovej výroby dvojmiestne kupé s hybridným pohonom a proklamovaným apetítom na úrovni 0,9 l/100 km.
Koncept Renault EOLAB, pripravený pre októbrový autosalón v Paríži, sa tiež chváli litrovou spotrebou. Navyše, ide o plnohodnotný štvordverový hatchback, veľkosťou podobný Cliu. Áno, štvordverový. Na šoférovej strane sú iba jedny dvere, na strane spolujazdca dvoje a kufor sprístupňuje výklopné veko.
Podobne ako Volkswagen XL1, aj EOLAB dokáže dosiahnuť extrémne nízku spotrebu iba s nabitými batériami. Ide totiž o plug-in hybrid.
Oblé tvary novinky sú prísne podriadené čo najlepšej aerodynamike. Finálny koeficient odporu vzduchu Cx 0,235 je o tridsať percent nižší v porovnaní s aktuálnym Cliom. Dizajnéri si pomohli aktívnymi prvkami v nárazníkoch, ktoré sa hýbu v závislosti od momentálnej rýchlosti. Pohyblivé plôšky sú aj v diskoch kolies. Otvárajú a zatvárajú sa v závislosti od teploty bŕzd. Priebežne sa tiež mení svetlá výška podvozka, a to v rozsahu 25 mm. V meste má šofér k dispozícii vyššiu svetlosť, zatiaľ čo na diaľnici je auto bližšie pri zemi. 17-palcové disky obúvajú extrémne úzke pneumatiky Michelin 145/45.
Kým Volkswagen XL1 poháňa minatúrny dvojvalcový turbodiesel skombinovaný s elektromotorom, Renault zvolil ako základ klasický zážihový agregát. Ide o atmosférický trojvalec 1.0 SCe (55 kW/75 k, 95 Nm), pôvodom z Twinga. Sekunduje mu elektromotor (50 kW/68 k, 200 Nm), ktorého súčasťou je ultra kompaktná a ľahká trojstupňová prevodovka. Svojou koncepciou čiastočne pripomína momentový menič používaný v hybridných Toyotách.
Batéria s kapacitou 6,7 kWh stačí na dojazd 60 kilometrov v čisto elektrickom režime. Práve s ním súvisí výsledná jednolitrová spotreba. Vozidlo prejde 60 km na elektrinu a zvyšných 40 v kombinovanom režime. Maximálna rýchlosť prekračuje stodvadsiatku, pri využívaní výhradne elektriny neprekročí sedemdesiatku.
S nízkou spotrebou úzko súvisí hmotnosť. Renault EOLAB váži 955 kilogramov, čo je na hybrid výborná hodnota. Technici zbierali jednotlivé gramy k dobru naozaj všade. Nechali si na mieru vyrobiť tenšie čelné sklo, odľahčili sedadlá a využili rôzne kompozitové materiály. V niektorých plastových dieloch sú vzduchové bubliny a napríklad strecha vozidla pozostáva z magnézia. Skelet kombinuje vysokopevnostnú oceľ s hliníkom.
Celé to zatiaľ vyzerá veľmi futuristicky, ale Renault tvrdí, že niektoré z technológií použitých na koncepte EOLAB nasadí do sériovej výroby ešte pred rokom 2020.