Rely Rožňava nemá oficiálneho víťaza, Tomáš Ondrej podal protest
Rožňavská rely sa po deväťročnej prestávke vrátila vo veľkom štýle. Videli sme strhujúci súboj o prvenstvo, len škoda, že do celkového poradia výrazne prehovorili penalizácie. Tomáš Ondrej so svojím trestom nesúhlasí a odvolal sa.
Keby celá sezóna majstrovstiev Slovenska vyzerala tak, ako jej prvé podujatie, žiadny fanúšik automobilových súťaží by asi neprotestoval.
10. L Racing Rally Rožňava priniesla nádherné lesné rýchlostné skúšky, aj nevyspytateľný prológ v uliciach Rožňavy. Organizátorom prialo počasie a favoritov na víťazstvo bolo pred štartom neúrekom.
Rátajte s nami: Martin Koči, Grzegorz Grzyb, Jaroslav Melichárek, Igor Drotár (všetci Škoda Fabia R5), Vlastimil Majerčák, tajomný Švéd Mattias Adielsson, Tomáš Kukučka alebo úradujúci slovenský šampión Pavel Valoušek, ktorý na poslednú chvíľu nahradil Ondřeja Bisahu (všetci Ford Fiesta R5).
Domáci Tomáš Ondrej síce vlani otestoval nový Hyundai i20 R5, ale (ne)dobrovoľne zostal verný Škode Fabia WRC.
Na štart sa postavilo až deväť špeciálov kategórie R5 a dve wéercéčka. Akurát škoda, že taký pestrý nebol aj opačný koniec štartovej listiny.
Pavel Valoušek nemá podľa vlastných slov ďalšie štarty v seriáli majstrovstiev Slovenska 2017 isté.
V porovnaní s minulým rokom sa poriadne preriedila trieda 6. Neprišli ani viacerí jazdci, ktorí si autá pripravujú vo vlastnej réžii. Na Vladimíra Hudyho, Jozefa Krišku či Jozefa Molnára bol vždy pekný pohľad, v Rožňave však chýbali.
Cez štartovú rampu na Námestí baníkov napokon prešlo 37 posádok bojujúcich v majstrovstvách Slovenska. Iba sedem účastníkov mal Slovenský Rally Pohár a tri dvojice sa prihlásili do Rally školy.
Súťaž v piatok podvečer otvoril prológ, takzvaný mestský okruh. Posádky doň vyrážali od najnižších štartových čísel a výhodu mali tí, ktorí štartovali neskôr. Chvíľu totiž trvalo, kým sa šmykľavý asfalt pogumoval a pneumatiky na ňom začali ako-tak držať.
26-ročný Švéd Mattias Adielsson sa zatiaľ iba učí jazdiť s Fiestou R5 na asfaltových tratiach. V RS5 musel odstúpiť z priebežného šiesteho miesta pre poruchu vodnej pumpy.
Vyhral Valoušek, keď na šiestich kilometroch dokázal nahnať až jedenásť sekúnd na druhého Čecha Karla Trněného (Škoda Fabia WRC) a trinásť na Martina Kočiho.
Poradie poriadne premiešali penalizácie za nesprávny prejazd spomaľovacím retardérom. Potrestaných bolo jedenásť posádok, pričom Drotár „vyfasoval“ rovno 50 sekúnd a prišiel o šancu na dobrý výsledok.
Podobne na tom bol Roland Pecúch (Lada 21074) – jeden z adeptov na dobrý výsledok v Slovenskom Rally Pohári. Za posunutie retardéra dostal trest 10 sekúnd, okrem toho trafil obrubník a do cieľa dokrivkal na prázdnej pneumatike.
Roman Kresta nestarne. Bývalý továrenský jazdec značiek Ford a Škoda sa dnes venuje príprave a prenájmu súťažných vozidiel.
Najviac hlavu v smútku mal Tomáš Ondrej. Rozhodnutím riaditeľa súťaže mu bolo udelených 20 trestných sekúnd za prekročenie rýchlosti počas zoznamovacích jázd (20 sekúnd znamená prekročenie max. povolenej rýchlosti o 40 až 70%). Frustrovaný Ondrej sa s penalizáciou nechcel zmieriť ani v cieli súťaže. Jeho tím podal oficiálny protest, pretože informáciu o treste údajne dostali neskôr než kážu pravidlá.
Každopádne, Tomáša trest poriadne motivoval. Na rýchlostných skúškach ukázal najväčšie srdce, jazdil s obrovským nasadením a za volantom konštrukčne aspoň desať rokov starej techniky stíhal najnovším špeciálom. Nielen že stíhal, on ich aj porážal.
Nebyť trestu, ktorý pripomínal železnú guľu pripevnenú k nohe, kto vie, ako by rožňavská rely skončila...
"Krízovka" bratov Melichárekovcov.
V sobotu boli na programe tradičné rýchlostné skúšky. Polomu a Hnilec charakterizoval kvalitný asfalt, legendárnu Úhornú zasa uskákaný.
Špička sa veľmi rýchlo zúžila na štvoricu Valoušek, Koči, Grzyb a Ondrej. Rozdiely medzi nimi boli minimálne, zvyšok štartového poľa už výraznejšie zaostával.
Ondrej pridával, aby zmazal stratu danú penalizáciou. Valoušek hneď ráno dostal 10 trestných sekúnd za retardér a potom mu sadla Úhorná, keď vyhral oba jej prejazdy. Grzyb bol tentoraz nenápadný, no tradične rýchly. Nuž a Koči hneď zrána prevzal vedenie a profesorskou jazdou si ho udržal až do cieľa.
Bolo to však veľmi tesné. Pred posledným meraným testom súťaže – takmer 15-kilometrovou Polomou - viedol Koči o 3,2 sekundy pred Valouškom, o ďalších 2,7 sekundy zaostával Ondrej a ešte o 1,9 sekundy späť bol Grzyb.
Na Renault Clio Williams Jána Laurinca je vždy pekný pohľad. Technika však tentoraz nevydržala.
Náš jediný pravidelný účastník seriálu majstrovstiev sveta sa nenechal vyviesť z miery a najrýchlejším časom potvrdil svoje víťazstvo. Druhá priečka v cieli 10. L Racing Rally Rožňava patrí Pavlovi Valouškovi a Veronike Havelkovej. Na tretie miesto sa mohutným finišom posunuli Poliaci Grzegorz Grzyb a Jakub Wróbel.
Tomáš Ondrej a Adam Gömöri dali v predchádzajúcich troch rýchlostkách poriadne zabrať svojím pneumatikám. Zadné boli v závere už zjazdené a domáca posádka sa prepadla na nepopulárne štvrté miesto.
„Po prvom dni sme trochu strácali, takže sme sa tešili na sobotný súboj. Darilo sa nám sťahovať stratu a dostať sa na prvé miesto. Potom to bolo skôr o nejakej taktike, nájsť kompromis medzi bezpečnosťou a rýchlosťou a podarilo sa nám to, takže sa veľmi tešíme,“ povedal v cieli Martin Koči.
V týchto farbách sme kedysi vídali Pavla Nagyho. Dnes má prednosť mladá krv v podobe Martina Kysuckého.
Košičan krátko po ceremoniáli na cieľovej rampe nastúpil aj so spolujazdcom Tomášom Kostkom do helikoptéry a nabrali smer Budapešť. Odtiaľ – tentoraz už lietadlom – pokračovali na Korziku, kde ich čaká prvé tohtoročné vystúpenie v majstrovstvách sveta WRC2.
Doplňme, že kvôli protestu tímu Xiqio Racing (Tomáš Ondrej) sú výsledky stále neoficiálne.
Medzi produkčnými vozidlami suverénne triumfovali skúsení Peter Gavlák a Emil Horniaček v kokpite Mitsubishi Lancer Evo IX. Situáciu im uľahčili technické problémy česko-slovenskej dvojice Josef Semerád/Radovan Mozner junior.
Čo je fascinujúcejšie? Samotná Lada VFTS alebo spôsob, akým ju majster Jozef Béreš junior vodí po trati?
Najrýchlejšou posádkou v aute s jednou poháňanou nápravou a zároveň víťazi triedy 6 sú Martin Kysucký s Pavlom Kušnierom (Peugeot 208 R2). Z očakávaného súboja s Tomášom Fuskom nebolo nič, lebo domáci jazdec v sobotu ráno havaroval a jeho Peugeot zostal nepojazdný. Do lesa sa z priebežného druhého miesta porúčal aj Martin Koiš (Ford Fiesta R2T).
Zaujímavo vyzeral rodinný súboj na diaľku medzi historickými vozidlami. Úspešnejší bol Jozef Béreš starší navigovaný Vojtechom Bačinským. Mazda 323 4WD tentoraz neštrajkovala a „Dedo“ nadelil synovi vyše desať minút.
Tomáš Ondrej a Emil Horniaček.
Lenže Jozef Béreš mladší dokončil svoju Ladu VFTS až v noci zo štvrtka na piatok. Na plnohodnotný test techniky nebol čas, a tak sa „Mačaj“ aspoň priviezol po vlastnej osi do Rožňavy. Auto zahaprovalo už v prológu - Béreš s navigátorom Zoltánom Repásom ho opravili priamo na trati a s obrovskou stratou pokračovali. Potom už Lada fungovala a obaja Bérešovci opäť zabavili početné publikum.
Pekný pohľad bol aj na Slovenský Rally Pohár. Skrátený harmonogram obsahoval tri rýchlostné skúšky (mestský okruh a dvakrát RS Poloma), pričom systémom štart-cieľ zvíťazili Tomáš Polovka s Danielom Turcsányim (SEAT Ibiza 2,0 16V).
Nezameniteľný štýl Igora Drotára.
10. L Racing Rally Rožňava – neoficiálne poradie v cieli:
1. Koči/Kostka (SR/ČR) Škoda Fabia R5 52:21,7 min., 2. Valoušek/Havelková (ČR) Ford Fiesta R5 +7,4 s., 3. Grzyb/Wróbel (Poľ) Škoda Fabia R5 +9,7, 4. Ondrej/Gömöri (SR) Škoda Fabia WRC +18,0, 5. Majerčák/Vejačková (SR) Ford Fiesta R5 +1:33,0 min., 6. Trněný/Doerr (ČR/Nem) Škoda Fabia WRC +1:55,2, 7. Melichárek/Melichárek (SR) Škoda Fabia R5 +2:07,5, 8. Kukučka/Vejačka (SR) Ford Fiesta R5 +2:27,4, 9. Gavlák/Horniaček (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +3:20,8, 10. Drotár/Plachý (SR/ČR) Škoda Fabia R5 +3:40,5.
Charakteristika súťaže: 8 rýchlostných skúšok, celkovo 308,45 km z nich 95 km meraných, 37 posádok na štarte, 28 v cieli, slnečno, sucho. Vedenie v súťaži: po RS1 Valoušek/Havelková, po RS2-RS8 Koči/Kostka. Počet víťazstiev v rýchlostných skúškach: Valoušek/Havelková a Ondrej/Gömöri po 3, Koči/Kostka 2.
10. L Racing Rally Rožňava – neoficiálne poradie v cieli (SRP):
1. Polovka/Turcsányi (SR) SEAT Ibiza 2,0 16V 5:27,4 min., 2. Straka/Zemanová (SR) Ford Escort RS2000 +9,0 s., 3. Plichta/Svat (SR) Citroen Saxo VTS +32,9, 4. Gembický/Bednár (SR) Citroen C4 +41,4, 5. Olšavský/Krišáková (SR) Škoda Fabia +1:45,4 min., 6. Pecúch/Dudášová (SR) Lada 21074 +2:15,0, 7. Zvalo/Vician (SR) Citroen Saxo VTS +4:30,3.
Charakteristika súťaže: 3 rýchlostné skúšky, celkovo 172,05 km z nich 35,4 km meraných, 7 posádok na štarte, 7 v cieli, slnečno, sucho.
Vedenie v súťaži: po RS1 – RS3 Polovka/Turcsányi. Počet víťazstiev v rýchlostných skúškach: Polovka/Turcsányi 2, Pecúch/Dudášová 1.