Range Rover 2022 v losom teste: Doplatil na celoročné pneumatiky? (VIDEO)
Losí test je už roky skúškou bezpečného správania auta pri núdzovom manévri. Má škandinávske korene, keďže na tamojších cestách nie je problém stretnúť veľmi vysokú zver, ktorej sa treba vyhnúť a následne rýchlymi rukami vrátiť auto späť do jazdnej dráhy. Paradoxne, najviac losích testoch dnes nájdete na španielskom youtube kanáli km77, ktorý má v tejto oblasti "monopol" a ako jediný prichádza s výsledkami takmer všetkých nových modelov, ktoré prichádzajú na trh.
Slalomom a losím testom tentokrát km77 poslalo jedno z najcharizmatickejších SUV súčasnosti, nový Range Rover so štandardnou dĺžkou rázvoru a plug-in hybridnou motorizáciou. Už asi tušíte, že tento obor nie je najvhodnejším kandidátom pre mrštné prepletanie sa medzi kužeľmi. Je ťažký, veľký a navyše zameraný skôr na komfort ako na čo najlepšiu ovládateľnosť.
Video zo slalomu a losieho testu začína v čase 2:40:
Zaujímavosťou je, že luxusná značka montuje vo výrobe na nový Range Rover celoročné pneumatiky Pirelli Scorpion Zero All Season s označením "M+S" (blato a sneh) rozmeru 285/45 R22. Chlapi z km77 podozrievajú z nízkej celkovej rýchlosti a nedotáčavého správania práve "celoročky", ktoré na suchom asfalte a pri vyšších teplotách logicky nemajú toľko trakcie ako čistokrvné letné pneumatiky. Na nich by to bolo s najväčšou pravdepodobnosťou o čosi lepšie a prejazd celkovo s vyššou počiatočnou rýchlosťou.
Čistý prejazd losím testom najvyššou dosiahnutou rýchlosť 63 km/h je výrazne pod obligátnou hodnotou 77 km/h, ktorú km77 považuje za dobrú. Pri prvom pokuse rýchlosťou 76 km/h predviedol Range Rover výraznú nedotáčavosť a vodič na chvíľu stráca nad kolosom kontrolu, keďže na zatočenie volantu auto zareaguje až po zásahu stabilizačným systémom a výraznom znížení rýchlosti. V podobnou duchu sa niesol aj prejazd rýchlosťou 70 km/h a aj pri vystriedaní vodičov. Jednoducho, Range Rover potrebuje na čistý prejazd oveľa nižšiu počiatočnú rýchlosť ako majorita ostatných testovaných áut. Pre porovnanie, menšie BMW X5 v spaľovacej verzii prešlo losím testom s počiatočnou rýchlosťou 75 km/h. Priamu konkurenciu v podobe Mercedesu GLS alebo BMW X7 však km77 zatiaľ netestoval.
Tak či onak, prerastené a ťažké luxusné SUV nebude v losom teste premiantom. Do karát mu nehrá taktiež vysoká hmotnosť, ktorú nedokázala zamaskovať ani integrálna zadná náprava s natáčaním zadných kolies. Range Rover bol výrazne nedotáčavý aj pri slalome. Na strane druhej, komfortom jazdy všeobecne patrí medzi to najlepšie, čo si v luxusnej triede SUV môžete dopriať.
Zdroj: km77