Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
PRVÁ JAZDA Nový Mercedes-Benz Triedy C W206: Športovejší, no na komfortné korene nezabudol
Trieda C je celkovo najúspešnejší model Mercedesu-Benz. Za 40 rokov existencie vyrobili viac ako 10 miliónov kusov, čo je v prémiových vodách veľmi pekné číslo. Nové Céčko je opäť lepšie a vyspelejšie. A opäť si niektoré technológie požičalo od toho najlepšieho brata - Triedy S. Odkazuje naň aj tvarmi interiéru.
Testovacie kúsky pred moderným, "digitálnym" showroomom značky v Nitre.
Mercedes-Benz chcel novej Triede C s kódovým označením W206 vdýchnuť ešte viac športovosti pri zachovaní výborného komfortu. Keďže 80 % predajov minulého Céčka W205 bolo v konfigurácii AMG Line, je zjavné, že zákazníci loviaci v strednej triede dnes chcú športovo okorenený sedan (a kombi). Novinka má preto atletickejšie tvary. Je nízka, rozkročená a tvarovo atraktívnejšia. Základná silueta sa však nemenila, športovejší charakter mu dodávajú detaily ako napr. nová predná maska (v dvoch vzhľadových vyhotoveniach v závislosti na verzii). Naživo je Céčko nízke, doslova "prisaté" k zemi a dokáže veľmi jednoducho a rýchlo zapáčiť.
Jediný "problém" je veľká vzhľadová podobnosť s Triedou E a Triedou S. No vedzte, že to nie je náhoda. Podľa interného prieskumu Mercedesu-Benz si zákazníci jednoliatu vzhľadovú identitu rôzne veľkých modelov pochvaľujú. A aj preto sa vzhľadovo tak podobajú... S dĺžkou 4 751 mm (+65 mm a + 49 mm) a šírkou 1 820 mm (+10 mm pre obe karosárske verzie) sedan a kombi výrazne prekonávajú predchodcu. Rázvor sa predĺžil o 25 mm na hodnotu 2 865 mm.
Po nasadnutí do interiéru zažívam podobný "wau" efekt, ako pri ostatných modeloch značky. Športové tvary s kruhovými výduchmi klimatizácie sa inšpirovali leteckým kokpitom a celok vodiča perfektne obklopuje. Po prvýkrát má Céčko natočenú stredovú konzolu na vodiča, práve pre zvýšenie pocitu športovosti.
Dizajnový jazyk kokpitu vychádza z novej Triedy S. Stredový panel tvorí veľká dotyková obrazovka s prekvapivo intuitívnym ovládaním. Klimatizácia má ako keby samostatný "panel" v spodnej časti displeja s veľmi jednoduchým ovládaním, dokonca aj v prípade ak ju nenecháte v auto režime, ale radi si nastavíte manuálne smer a intenzitu fúkania vzduchu. Takto príjemne vyriešené (vzhľadom na dotykový panel) som to nečakal...
Ako prvok mimoriadnej výbavy sú k dispozícii svetlomety DIGITAL LIGHT známe z novej Triedy S. Táto technológia umožňuje nové funkcie, ako napríklad premietanie pomocných značiek alebo výstražných symbolov na vozovku. V prípade technológie DIGITAL LIGHT obsahuje každý svetlomet svetelný modul s troma extrémne výkonnými svetelnými diódami, ktorých svetlo sa láme a smeruje pomocou 1,3 milióna mikro zrkadiel.
Materiálu sú kvalitné, aj keď vzhľadom na prémiový charakter sa chybičky nájdu. Majorita dekorov kov iba imituje a niektoré celky po vyprovokovaní silou jemne zavŕzgajú. Oproti rivalom z Mníchova a Ingolstadtu je spracovanie mierne horšie, no kabína to vynahradí oveľa modernejším poňatím, atraktívnejšími tvarmi a lepšími technológiami. A ide o výrazný rozdiel jednej celej generácie...
Pred vodičom je veľký digitálny panel s uhlopriečkou 10,25 palcov alebo 12,3 palcov a špičkovou, kvalitnou grafikou. Stredový centrálny displej, ktorý je natočený smerom k vodičovi má štandardne 9,5 palcov, na želanie je k dispozícii aj väčší 11,9-palcový displej. A práve ten sme mali aj v našich testovacích kúskoch.
Sedan má batožinový priestor s objemom 455 l, kombi ponúkne 490 l.
Z väčších vonkajších rozmerov profitujú cestujúci vpredu aj vzadu. V Céčku je teraz viac miesta ako predtým, keďže práve k skromnejším priestorovým pomerom predchodcu smerovali výčitky niektorých zákazníkov. Mňa ešte zaujala jeden "šoférsky" atribút, ktorý zlepšuje dojem z jazdy - optimálny posed za volantom so širokými možnosťami nastavenia volantu a sedadiel. V pohodlných a zároveň skvelo padnúcich predných kreslách môžete sedieť prekvapivo blízko k zemi.
Najnovšia generácia Triedy C už spolieha výlučne na štvorvalcové motory. Naftové verzie ponúkajú spektrum výkonu 120 kW (163 k) - 195 kW (263 k), benzínové turbomotory zasa 125 kW (170 k) až 190 kW (258 k). Žiaden šesťvalec už pod jej kapotou nenájdete. Ale pozor, všetky motory sú dopované určitou formou hybridného pohonu. Mild-hybridným verziám pomáha integrovaný štartér generátor EQ Boost, ktorý vie v režime elektromotora pridať 15 kW (20 k) a až 200 Nm! To je špičková hodnota a je to cítiť.
Do rúk sa nám dostali modely C200, C300 a C220d. Okrem toho je na trhu ešte základný C180 a silnejší diesel C300d. Každý jeden motor, ktorý sme skúšali sa z nízkych otáčok zbieral nádherne, turbodiera neexistuje a v spolupráci s výborne naladenou 9-stupňovou automatickou prevodovkou je s novým Céčkom radosť jazdiť. A to aj s modelom C200 s prepĺňaným turbobenzínovým motorom 1,5 l. Mimochodom, manuálnej prevodovke dala Trieda C košom, štandardom je hydromeničový 9-st. automat.
Ako jazdia špičkové štvorvalce?
Model C180 a C200 poháňa turbobenzínový štvorvalec s objemom 1.5 l. My sme mali k dispozícii silnejšie výkonové naladenie (C200) s výkonom 150 kW (204 k) a 300 Nm krútiaceho momentu. Pomáha mu spomínaný štartér generátor porciou sily 15 kW (20 k) a 200 Nm navyše. Aj s menším zdvihovým objemom je motor dôstojnou motorizáciou. Má dostatok síl, krásne ťahá už od najnižších otáčok a má príjemnú, jemne športovú zvukovú kulisu. Znie lepšie, ako niektoré konkurenčné turbo dvojlitre. Trieda C s ním zrýchli na stovku za 7,3 s a maximálne dosiahne 245 km/h.
O stupienok vyššie je model C300, ktorý poháňa turbo štvorvalec s objemom 2.0 l. Vyvinie 190 kW (258 k) a 400 Nm. Aj jemu pomáha 48V mild-hybridný systém. Takto motorizovaný stroj dokáže na stovku vypáliť za 6,0 s a maximálne vie uháňať až 250 km/h. V porovnaní s C200 cítiť väčšiu výkonovú rezervu a lepšiu dynamiku, hodnú 40 kW navyše. V nízkych otáčkach je motor ešte presvedčivejší a v tých vysokých má väčšie "grády". V športovejšie zameranej Triede C s paketom AMG Line sa javí ako optimálna benzínová motorizácia.
Mercedes nezabúda ani na naftové motory, veď ide o jednu z "bášt" turbodieselov. V Céčku je dvojliter v dvoch výkonových verziách - C220d so 147 kW (200 k) a 440 Nm a silnejší C300d so 195 kW (265 k) a 550 Nm. Skúšali sme slabší naftový dvojliter. Je mimoriadne kultivovaný, s prevodovkou spolupracuje výborne a aj vďaka prídavnej sile mild-hybridného systému mu v praxi nie je čo vytknúť. Toto je náš favorit v prípade diaľkových jázd. Aj pri ostrom zachádzaní nám na displeji spočiatku svietil dojazd viac ako 1000 km. Jeho zvukova kulisa je taká uhladená, že neznalí mu budú len ťažko hádať naftový pôvod.
Prečítajte si tiež:
Pozrite sa, ako dlhý Mercedes-Benz Triedy S bojoval v losom teste (VIDEO)
Na meranie spotreby sme pri prvej ochutnávke priestor nemali. Jednak sme jazdili veľmi svižne a taktiež sa sme ako posádky v jednotlivých autách často menili. Na finálny verdikt si počkáme až do redakčného testu. No ako som tak priebežne sledoval palubný počítač, optikou jazdného štýlu a toho, ako dostali motory zabrať, bola spotreba paliva veľmi dobrá.
Pokračujte na ďalšej stránke článku (jazdné dojmy, porovnanie s konkurenciou, hybridná technika).