299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb img 8540 Thumb titulka Thumb 20150811 075216 Thumb img 1877 Thumb img 2233 Thumb img 1884 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb img 2248 Thumb img 2234 Thumb img 8540 Thumb img 8578 Thumb img 3989   ko  pia Thumb img 8556 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb img 9257 Thumb img 9269 Thumb img 9366 Thumb img 9349 Thumb img 9375

Prémiové palivá šetria motor a nafta mierne zlepší dynamiku aj spotrebu

Účinky vysokooktánových palív sú všeobecne známe. Palivá s vysokým oktánovým číslom predávané na čerpacích staniciach sa v našich končinách bežne tankujú aj do pretekárskych vozidiel. Ako sú na tom ale prémiové palivá so špeciálnymi aditívami, ktoré vraj zvyšujú výkon a šetria motor? Odpoveď na túto otázku sme hľadali v našom teste.

Na mušku sme si vzali výkonné palivo Shell V-Power Nitro+. Oslovili sme aktívnych motoristov, ktorých úlohou bolo v priebehu letných mesiacov vyjazdiť päť plných nádrží prémiového paliva, aby mal motor šancu sa trochu prečistiť. Výzvu sme zverejnili na našej webovej stránke autozurnal. ta3.com a v priebehu niekoľkých dní sa nám prihlásilo niekoľko desiatok motoristov, ochotných zapojiť sa do nášho testu.

Z nich sme vybrali troch, ktorí všetkých 5 nádrží vyjazdili na vlastných vozidlách. Dokonalá znalosť vlastnej techniky bola dôležitou súčasťou testu pri posudzovaní vplyvu paliva na vlastnosti automobilu. Hlavná časť testu pozostávala z akceleračných skúšok, teda meraní zrýchlenia z 0 na 100 km/h a pružností na jednotlivých prevodových stupňoch, ktoré mali preukázať alebo nepreukázať pozitívny prínos prémiových palív v dynamike motora.

Pružnosti a akcelerácie sme merali s certifikovaným zariadením Racelogic, ktoré  pracuje na princípe GPS a momentálne je jedným z najpresnejších zariadení svojho
druhu na trhu.

Merania sme uskutočnili pred a po vyjazdení piatich nádrží testovaného paliva, pričom žiaden z účastníkov testu nesmel počas celej doby natankovať iné palivo ako Shell V-Power Nitro+. Obe merania sa uskutočnili za približne rovnakých podmienok, teda na rovnakej trati, s rovnakým stavom paliva v nádrži a rovnako nastaveným automobilom. Výsledok bol presvedčivý, pokiaľ ide o reakcie majiteľov vozidiel na prejav agregátov. V prípade nafty sa preukázalo aj mierne zlepšenie v dynamike a spotrebe.

Testujeme prvé auto

Prvé auto, ktoré prešlo naším testom, vám predstavovať skutočne nemusíme. Sú ho plné ulice a ide o jedno z najobľúbenejších áut na Slovensku. Uhádli ste? Hovoríme o Škode Octavia s karosériou typu Combi a motorom 1.6 TDI. Ide o učebnicový príklad fleetového vozidla, ktorých behá po slovenských cestách množstvo. Do testu sa prihlásil majiteľ s vozidlom v stopercentnom technickom stave, ktoré bolo vyrobené v roku 2013. Na tachometri svietilo 113 000 km nabehaných kilometrov. Majiteľom vozidla je Ondrej, ktorý pracuje ako Brand Avocate Apple – zjednodušene povedané, obchodný cestujúci, neustále jazdiaci medzi Bratislavou a Košicami.

Ondrej náš test vnímal takto:

Prečo ste sa prihlásili do testu?

Vždy ma zaujímal rozdiel medzi štandardnou naftou a jej výkonnou verziou v reálnych podmienkach, počas bežnej prevádzky. Keď som si prečítal, že hľadáte ľudí práve do testu výkonných palív, neváhal som a hneď som sa prihlásil. Päť plných nádrží výkonného paliva Shell V-Power Nitro+ zdarma v rámci testu bolo už len čerešničkou na torte, jazdím totiž často.

Aký bol Váš prvý dojem z tankovaného prémiového paliva?

Už po natankovaní prvej nádrže som si všimol hladší štart mojej naftovej jednašestky – naskočil rýchlejšie. Zároveň som mal pocit svižnejšieho zrýchľovania a na voľnobehu bol motor o niečo tichší.

Aké reálne zmeny ste pocítili pri jazde s prémiovým palivom?

Ako som už spomínal, určite to bol hladší štart motora a celkovo jeho tichší a kultivovanejší chod. Navyše som zaznamenal zníženie spotreby v priemere o 0,2 litra na sto kilometrov. Určite plánujem tankovať kvalitnejšie palivo častejšie. Minimálne jednu až dve nádrže mesačne na prepláchnutie motora.

Testujeme druhé auto

Druhým zástupcom testu je typický predstaviteľ vysokootáčkových japonských atmosferických motorov. Z prihlásených modelov sme si vybrali ozdobu – model Toyota GT86 s dvojlitrovým boxer motorom (147 kW/200 k), ktorý sa od príchodu na trh zaradil medzi najatraktívnejšie športové automobily nižšej cenovej kategórie. Vozidlo bolo vyrobené v roku 2013 a v čase testu najazdených niečo vyše 15 000 km. Majiteľom vozidla je pán Peter, ktorý pracuje ako konateľ v spoločnosti zaoberajúcej sa hlavne problematikou priemyselného chladenia a úpravami stlačeného vzduchu. Testované auto používa každý deň, preto pomer mesto, okresky a diaľnice je väčšinou rovnaký. Dôležitá zmena nastáva v tankovanom palive. Zatiaľ čo v prvom prípade sa jednalo o naftu, teraz sa tankoval benzín Shell V-Power Nitro+.

Peter vnímal test nasledovne:

Prečo ste sa prihlásili do testu?

Zo zaujímavosti. Bol som zvedavý, čo mi nové palivo prinesie. Zároveň som dúfal, že zaujme typ auta, ktorých nejazdí po našich cestách veľa.

Aký ste mali dojem z tankovaného prémiového paliva?

Subjektívne sa zlepšila reakcia motora na stláčanie akcelerátora, ale inak som žiaden zásadný rozdiel nepostrehol. Zároveň ale verím, že prémiové palivo môže mať pozitívny vplyv na kondíciu motora, preto podobne ako v prípade predošlého auta plánujem každú desiatu nádrž tankovať prémiové palivo a určite skúsim aj 100-oktánový Shell V-Power Racing.

Testujeme tretie auto

Do tretice sme do testu vybrali zástupcu malých preplňovaných motorov, ktoré sú „plodmi“ súčasnej doby downsizingu a pribúda ich stále viac. Medzi prihlásenými automobilmi jasne prevládali motory koncernu Volkswagen 1.2 TSI a 1.4 TSI. Vybrali sme preto početne zastúpenejší motor 1.2 TSI, s ktorým jazdí mladá dáma – grafička Marianna.

Tu sú dojmy Marianny z testu:

Prečo ste sa prihlásili do testu?

Chcela som si vyskúšať ako funguje prémiové palivo v bežnom aute, ako sa prejaví na jeho správaní. Nikdy som niečo podobné nevyskúšala, preto asi zvedavosť bola hlavný dôvod.

Aký bol Váš prvý dojem z tankovaného prémiového paliva?

Úprimne žiadnu výraznú zmenu pri jazde som nezaznamenala. Auto reagovalo na pridanie pocitovo rovnako, žiaľ žiadne valce mi v motore nepribudli. Bežný vodič ako ja asi nerozozná malú zmenu vo výkonoch. Motor ale bežal hladšie, kultivovanejšie. Pod vplyvom lepšej kultúry chodu som mala pocit, že robím niečo pre svoje auto, čo pomáha a chráni jeho motor. Pravidelne ho tankovať neplánujem, ale raz za čas svojmu autu určite rada doprajem na prečistenie niečo kvalitnejšie než klasickú 95-ku. Rozdiel v cene 20 centov na liter sa raz za čas dá zvládnuť.

Papierové výsledky

Mohli by sme pokojne tvrdiť, že vyjadrenia testovacích jazdcov sú len placebo efektom s vedomím tankovania prémiového paliva. Opak je ale pravdou.

Na kvalite tankovaného paliva záleží, čo potvrdili aj zistenia, ktoré v rámci nedávno vypuknutej emisnej aféry koncernu Volkswagen vyplávali na povrch. Asi ste už počuli, že hlavným problémom v emisnej afére sú oxidy dusíka, a práve s nimi veľmi úzko súvisí kvalita paliva. V tomto prípade nafty. Technici jednej automobilky vo svojej štúdii píšu, že spätný chod výfukových splodín (EGR) má síce zásadný podiel na znižovaní oxidov dusíka, ale jeho možnosti do veľkej miery ovplyvňuje kolísajúca kvalita paliva. Inak povedané, tankovaním nekvalitného paliva riskuje zanášanie motora a s tým súvisiacu zvýšenú dymivosť motora a so znečisťovaním sania aj zvýšené zanášanie časticového filtra a jeho sťaženú regeneráciu. Aby sa motor dokázal zbaviť hlavnej časti oxidov dusíka, potrebuje k tomu bezchybne fungujúcu recirkuláciu výfukových plynov. Preto aby sa dal EGR ovládať, potrebuje v nádrži kvalitnú naftu. Druhej časti oxidov dusíka sa zbavuje v katalickom systéme vo výfuku.

Preto tankovanie kvalitného, či už štandardného alebo prémiového paliva je prvým krokom nielen k dlhej životnosti a zachovaniu dobrej kondície vášho motora, ale ako ukázali posledné dni, tiež k šetreniu životného prostredia. Mierne zvýšenie pružnosti, ktoré sme v teste namerali u Octavie, v reálnom živote ale nemá žiaden významný zmysel. Je to len bonbónik navyše. Pozitívny vplyv prémiového paliva Shell V-Power Nitro+ (išlo o benzín) na čistotu motora nedávno potvrdilo aj české laboratórium SGS, ktoré zrealizovalo unikátny test podľa metodiky „Dirty-Up & Clean-Up“.

Každý z testovaných motorov mal pred testom už niečo za sebou. Najviac najazdené mala Škoda Octavia (113.379 km), po nej Volkswagen Golf 1.2 TSI (40.350 km) a najmenšie číslo svietilo na tachometri vozidlu Toyota GT86 (20.500 km).

Motor najprv „bežal“ 60 hodín s bežným benzínom a následne sa čistil s výkonným benzínom Shell V-Power Nitro+. To sa od bežného paliva líši pridaním prímesí (tzv aditív), ktoré majú okrem iného aj čistiaci účinok. Výsledkom bolo porovnanie množstva nečistôt, ktoré zanecháva na ventiloch klasický benzín a koľko z nich naopak dokáže vyčistiť práve výkonné palivo Shell V-Power Nitro+. Kým pri bežnom benzíne vzniklo až 145 miligramov usadenín, výkonné palivo Shell V-Power Nitro+ toto množstvo za 60 hodín dokázalo znížiť na 95 miligramov (čiže o celú tretinu). A podľa štandardnej metodiky by pri jeho ďalšom používaní množstvo usadenín kleslo len na 30 mg.

Odpoveď je jasná

Prémiové palivá prospievajú motoru. Z nášho testu vyplýva, že v lepšom svetle sa ukázala najmä nafta, ktorá okrem pozitívneho vplyvu na kultúru chodu priniesla preukázateľné drobné zlepšenia v pružnosti a tiež v spotrebe paliva. Naopak v prípade benzínu sme okrem hladšieho chodu a rýchlejších rekcií akcelerátora žiadne ďalšie zlepšenia nezaznamenali.

Úprimne, ani sme žiadne nečakali, už nafta je príjemným prekvapením, pretože samotný výrobca ani žiaden nárast výkonu nesľubuje. Na to tu je 100 – oktánový benzín Shell V-Power Racing. Výrobca len tvrdí, že Shell V-Power Nitro+ šetrí motor a tým zachováva jeho stabilnú výkonnosť. Preto ak chcete šetriť motor vo svojom aute, používaním kvalitného paliva zároveň pomáhať životnému prostrediu, výber správneho paliva sa týka aj vás. Odporúčame ho tankovať v pravidelných intervaloch ako vitamín, či regeneračný prostriedok pre motor.

Aká je vaša skúsenosť s prémiovými palivami? Píšte mi na mail michal. karpat@autozurnal.com

Škoda Octavia Combi 1,6 TDI (77 kW/105 k) 5M
stav tachometra pred: 113 379 km
stav tachometra po: 119 988 km
klimatizácia pri meraní vypnutá
  pred po
60-100 km/h (3. st.)[s] 7,1 6,9
60-100 km/h (4. st.)[s] 9,95 9,7
80-120 km/h (3. st.)[s] 9,2 9,1
80-120 km/h (4. st.)[s] 11,05 11,05
0-100 km/h 12,8 12,8
     
Toyota GT86 2,0 D-4S (147,5 kW/200 k) 6M
stav tachometra pred: 20 500 km  
stav tachometra po: 23 431 km  
klimatizácia pri meraní vypnutá  
  pred po
60-100 km/h (3. st.)[s] 5,4 5,4
60-100 km/h (4. st.)[s] 7 6,9
80-120 km/h (3. st.)[s] 5,55 5,5
80-120 km/h (4. st.)[s] 7,35 7,35
0-100 km/h 8,5 8,5
     
Volkswagen Golf VI 1,2 TSI (77 kW/105 k) 6M
stav tachometra pred: 40 350 km
stav tachometra po: 43 867 km
klimatizácia pri meraní vypnutá
  pred po
60-100 km/h (3. st.)[s] 7,25 7,2
60-100 km/h (4. st.)[s] 9,5 9,5
80-120 km/h (3. st.)[s] 7,85 7,8
80-120 km/h (4. st.)[s] 9,55 9,5
0-100 km/h 11,5 11,5