Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Pred päťdesiatimi rokmi dostal Trabant automatickú spojku
Vývoj áut už viac ako sto rokov smeruje k tomu, aby sa čo najjednoduchšie ovládali. Automatická prevodovka bola v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v automobiloch prakticky nedostupná, konštruktéri sa snažili uľahčiť radenie aspoň tým, že vodič nemusel obsluhovať spojku.
Riešenie, ktoré použili v Nemeckej demokratickej republike, bolo jednoduché, pomerne dokonalé a lacné. Po 14 mesiacoch od spustenia výroby dostal Trabant 601 v roku 1965 na želanie automatickú spojku, nazývala sa Hycomat. Jej princípom bola akoby opačná funkcia spojky. Pre obyčajnú spojku je normálnym stavom, ak je spojená, Hycomat bol v pokojnom stave rozopnutý. Dokonca bol funkčný aj provizórny pedál spojky, ktorý bol zaistený v stlačenej polohe.
Zopnutie spojky zaistil hydraulický systém s čerpadlom. Čerpadlo malo rovnaké otáčky, ako kľukový hriadeľ a pri 1300 otáčkach za minútu vyvinulo taký tlak, ktorý prekonal odpor pružiny a spojka začala zopínať. Ak tlak opäť klesol, spojka sa rozopla. V systéme bol ešte elektromagnetický ventil, ktorý uviedol hydraulický systém kedykoľvek do stavu bez tlaku. Jeho spínač bol namontovaný na rukoväti radiacej páky. Ak vodič chytil rýchlostnú páku, spojka sa rozpojila a umožnila preradenie. Jazda bola teda pomerne jednoduchá. Pred rozjazdom vodič zaradil jednotku a iba pridal plyn.
Spojka sa zopla a Trabant sa jemne pohol, ani na radenie rýchlosti nebolo treba nič stláčať. Ani pri spomaľovaní nenastali problémy; ak otáčky motora klesali k voľnobehu, spojka sa postupne vypínala. Jedno nebezpečenstvo však Hycomat skrýval. Auto totiž stálo pri voľnobežných otáčkach na mieste aj so zaradenou jednotkou. Mohlo sa stať, že majiteľ na to zabudol, otvoril kapotu, potiahol plynové lanko, aby motor pretúroval, a Trabant by ho prešiel. Bolo to iba teoretické nebezpečenstvo a veríme, že sa to nikomu nestalo. Z technického hľadiska bolo Hycomat aj technickým rébusom, z čerpadla k spojke sa privádzal olej pod tlakom cez prevodovku, ktorá mala preto dutý hlavný hriadeľ. Hydraulické čerpadlo odoberalo aj trošku výkonu motoru a mierne stúpla aj spotreba.
Päťdesiate výročie oslavuje aj Trabant 601 Universal, teda s karosériou typu kombi. Ukázal sa v tlači na obrázkoch už v roku 1963, ale jeho sériovú výrobu sa podarilo spustiť až po vyše dvoch rokoch. Zaujímavý bol tým, že ponúkol so sklopenými sedadlami po strop až 1,4 metra kubického priestoru. Jeho strecha bola zároveň najväčším kusom Duroplastu, aký sa používal.
Výroba Trabanta 601 Universal bola pomerne zložitá. V továrni v meste Zwickau najprv privarili k podlahe prednú priečku a polotovar skeletu odviezli 20 kilometrov do továrne v meste Meerane, kde privarili špecifickú zadnú časť skeletu a zadné kovové výklopné veko karosérie. Po pripevnení povrchových častí z Duroplastu a nalakovaní putovala karoséria opäť do Zwickau, na linku finálnej montáže. Samozrejme sa občas na karosérii pri preprave pritrafil nejaký škrabanec, preto sa kombíky vyrábali iba v svetlých odtieňoch, kde sa šrámy ľahšie retušovali. V roku 1965 stihli vyrobiť iba 1800 kombíkov.
Zaujímavé je, že Trabant 601 vyvinuli jeho konštruktéri pod vedením Dr. Langa načierno. Zadanie od ústredných organov komunistickej moci bolo totiž iba ľahko upraviť starú verziu. Keď schvaľovacia komisia pred Vianocami 1959 prišla do Zwickau, ukázali im najprv iba facelift starej verzie. Potom ich ponúkli predvianočnými prípitkami aby ich obmäkčení súdruhovia neobvinili zo sabotáže. A nakoniec im ukázali maketu vo vedľajšej miestnosti.
A to bola maketa modelu 601, ktorá sa našťastie šéfom zapáčila. Druhá generácia Trabanta však bola aj posledná. Vyrábali ju v Zwickau 26 rokov v tej istej továrni, kde v roku 1931 vznikali modely DKW F1, prvé autá s predným pohonom a s motorom naprieč. Keď v roku 1985 zavádzali trojzmennú prevádzku, halu vymaľovali. Steny už boli čierne od špiny. Koncom júna 1990 zišli z linky v starom závode v Zwickau posledné limuzínky 601, ďalej pokračovalo iba kombi. Výrobná linka sa definitívne zastavila 25. júla 1990. Posledný ružový Trabant 601 Universal s dvojtaktným motorom putoval rovno do múzea. V Zwickau vyrobili za osemdesiat rokov existencie starej továrne 3,4 milióna áut, z toho 3 096 099 Trabantov.