Pred 150 rokmi sa narodil Henry Ford
Včera 30. júla sme si pripomenuli 150. výročie narodenia Henryho Forda, ktorého novátorské myšlienky spôsobili revolúciu v doprave a priniesli mobilitu bežným ľuďom. Dôkazom úcty k nemu a jeho trvalému prínosu sú mnohé deklarácie a podujatia organizované v Spojených štátoch a po celom svete.
Vďaka Henrymu Fordovi, ktorý sprístupnil automobil masám, sa poľnohospodársky orientované oblasti v USA a v rôznych častiach sveta transformovali na prosperujúce priemyselné, mestské ekonomiky. Mnohí historici mu pripisujú zásluhu na vzniku strednej vrstvy v Amerike. Ním zavedená vysoká minimálna mzda – v tom čase revolučná – dala predpoklad na spravodlivejšie prerozdelenie bohatstva firmy, čo ovplyvnilo neskoršiu prax riadenia podniku.
Henry Ford musel spočiatku vynakladať veľké úsilie, aby Ford Motor Company udržal v dobrom finančnom stave, prelom však priniesol Model T. Toto kultové auto debutovalo v októbri 1908 a otvorilo v Amerike novú éru. Vyrobili a predali z neho 15 miliónov vozidiel, čím Ford Motor Company doslova uviedol národ do pohybu.
Novátorský duch Henryho Forda sa po úspechu Modelu T prejavil aj v mnohých iných podobách, napríklad:
- Pohybujúca sa výrobná linka: V roku 1913 Henry Ford zaviedol prvú pohyblivú výrobnú linku na montáž áut. Za 18 mesiacov sa čas potrebný na vyrobenie 1 vozidla Model T skrátil z 12 ½ na 1 ½ osobohodiny, čo znamenalo zrod moderného automobilového priemyslu.
- Denná mzda 5 dolárov: V snahe znížiť vysokú fluktuáciu pracovníkov Henry Ford v roku 1914 viac ako zdvojnásobil ich mzdu z 2,34 USD za 9-hodinový pracovný deň na 5 USD za 8-hodinový pracovný deň.
- Vertikálna integrácia: V záujme zvýšenia kvality sa Henry Ford snažil vlastniť, prevádzkovať a koordinovať všetky zdroje potrebné na výrobu kompletného auta. Tento princíp, známy ako vertikálna integrácia uviedli do praxe v roku 1927 s príchodom Modelu A.
„Čo vybudoval môj prastarý otec, predovšetkým jeho novátorský odkaz, pretrváva dodnes a vzbudzuje v nás pocit povinnosti udržiavať firmu pri sile, ponúkať skvelé produkty a prispievať k lepšiemu svetu,“ povedal predseda predstavenstva Bill Ford. „Sprístupňujeme úžasné moderné technológie masám a zrýchľujeme vývoj nových produktov, ktoré zákazníci žiadajú. Zároveň stimulujeme hospodársky rast tým, že vytvárame pracovné príležitosti a dávame svetu slobodu mobility.“
Henry Ford zomrel 7. apríla 1947 vo veku 83 rokov. V roku 1999, teda viac ako 50 rokov po jeho smrti, ho časopis Forbes vyhlásil za „Podnikateľa storočia“ a v roku 2012 bol v dokumente na televíznej stanici History Channel označený za jedného z „ľudí, ktorí vytvorili Ameriku“.
„Môj prastarý otec mal víziu zlepšiť ľuďom život sprístupnením automobilu pre priemerné rodiny,“ povedal Bill Ford. „Jeho snaha vyrábať spoľahlivé a hospodárne autá za rozumnú cenu v nás stále rezonuje a určuje aj naše dnešné vízie.“