Continental 05 2020 1140x190
Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 1 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 4 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 3 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 2 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 5 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 6 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 7 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 8 Thumb skoda octavia g tec autozurnal.com 9

Plynová Škoda Octavia G-TEC na CNG: Dojazd až 690 km a nižšie emisie

Kompaktní koncernoví súrodenci (Škoda Octavia, SEAT Leon a VW Golf) prichádzajú s plejádou motorizácii. Okrem tradičných spaľovacích motorov na naftu a benzín nechýba mild-hybrid, plug-in hybrid a opäť ekologická plynová verzia na CNG. V Škode ju volajú G-TEC, na plyn prejde 500 km a na benzín ďalších 190 km. 

V poslednej dobe motoristické média veľa pozornosti venovali obľúbeným derivátom Škody Octavia, a to Scout a RS. V štandardnom prevedení Octavie s karosériou liftback a kombi však onedlho dostanete aj ekologickejšiu plynovú verziu G-TEC, ktorá spaľuje stlačený zemný plyn. Aj v najnovšej generácii kompaktov tak koncern VW tomuto riešeniu verí a počíta s ním ako so zaujímavou alternatívou nielen k rýdzo spaľovacím motorom na naftu a benzín, ale aj k "módnemu" plug-in hybridu. 

Prečítajte si tiež:

Nová Škoda Octavia RS naživo: To najlepšie z rodu

Nová Škoda Octavia Scout naživo. Ešte univerzálnejšia ako predtým

Skoda octavia G Tec

Škoda Octavia G-TEC s pohonom na CNG

Variant G-TEC s motorom 1,5 TSI s výkonom 96 kW (130 k) a krútiacim momentom 200 Nm ponúka pohon na zemný plyn. Vďaka ekologickému spaľovaniu zemného plynu motor produkuje v prevádzke na zemný plyn približne o 25% nižšie emisie CO2 než prevedenie s benzínovým motorom. Vozidlo tiež produkuje oveľa menej oxidov dusíka (NOx) a nevypúšťa žiadne sadze. Motor pracuje veľmi úsporne, o.i. vďaka variabilnému časovaniu sacích ventilov, ktoré umožňuje chod v takzvanom Millerovom spaľovacom cykle. Spotreba činí od 3,42 kg CNG/100 km v prevádzke na zemný plyn a 4,6 l/100 km v benzínovom režime. Na stovku zrýchli Octavia G-TEC za 9,6 s a maximálka je 218 km/h.

Odporúčame:

Škoda novinky 2021: Infotainment, volant, motory a Fabia s DSG

Skoda octavia CNG 2020

Octavia G-TEC ponúka vďaka zásobníkom s kapacitou 17,33 kg zemného plynu dojazd až 500 km v režime WLTP pri prevádzke na zemný plyn. V kombinácii s benzínovou nádržou s objemom 9 l sa dojazd zvyšuje o ďalších 190 km. Octavia G-TEC tak ponúka celkový dojazd na jedno natankovanie všetkých nádrží až 690 km.

Prepínanie medzi benzínovým režimom a režimom na zemný plyn prebieha automaticky a bez zásahu vodiča. Vozidlo využíva benzínový motor len v prípade, keď štartuje po doplnení zemného plynu, ak vonkajšia teplota klesne pod -10 °C alebo ak sú zásoby zemného plynu vyčerpané tak, že tlak v nádrži klesne pod 11 bar. Charakteristickým znakom verzie G-TEC je špecifický vzhľad virtuálneho Kokpitu a plaketa G-TEC na zadnej časti auta. Objem batožinového priestoru je 455 l pri verzii liftback a 495 l pri verzii kombi, čo je o 145 l menej ako pri štandardných spaľovacích motoroch na naftu a benzín.

Videoarchív: