Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Peugeot 2008 a Renault Captur si to rozdali v teréne aj v meste
O zmysluplnosti malých crossoverov sme najprv pochybovali, no po osobnej skúsenosti musíme uznať, že dokážu byť užitočnými autami na každý deň a do rôznych podmienok. Ale nie všetky chýry, ktoré ich sprevádzajú, sú pravdivé.
Najnovšia módna vlna vyplavila aj na náš trh nafúknuté malé hatchbacky, tváriace sa ako SUV. Robustný vzhľad a vyšší posed sú hlavné argumenty automobiliek, prečo namiesto Renaultu Clio kúpiť Captur a namiesto Peugeotu 208 vybrať model 2008. Suma sumárum, prečo minúť v priemere o niekoľko stoviek, až tisícok eur viac než ste plánovali.
Fígeľ ako zrecyklovať už raz použitú techniku a za málo peňazí postaviť nové – drahšie – auto, má aj svoje rácio. Od crossoveru, napriek niekoľkým plastovým dielom navyše, nečakajte vyššiu odolnosť v mestskej džungli. Veď exponované časti karosérie sú pred ťukancami chránené rovnako biedne ako pri väčšine bežných malých áut. Pohon 4×4 nedostanete ani za príplatok a pod motormi oboch skúšaných exemplárov nájdete bežné plastové výlisky, nie masívny plech. Crossovery sú však väčšie a vnútri podstatne priestrannejšie než hatchbacky, z ktorých konštrukčne vychádzajú. Práve viac miesta pre posádku i batožinu je hlavným dôvodom, prečo ospravedlniť vyššiu cenu a o pár decilitrov vyššiu spotrebu crossoverov, danú ich horšou aerodynamikou.
Autá pre štyroch dospelých
Peugeot s Renaultom hrajú po stránke priestorových pomerov vyrovnanú partiu. Model 2008 je síce trochu dlhší, Captur ale odpovedá väčšou vzdialenosťou medzi osami náprav. Kým na zadných sedadlách dvestoosmičky a Clia sa dospelý odvezie naozaj iba na krátku vzdialenosť, v crossoveroch nájde dostatok miesta v oblasti kolien i hlavy. Luxus na dlhších cestách napriek tomu čakať nemožno, lebo obaja konkurenti majú vzadu ploché lavice s pomerne nízko položenými sedákmi, ktoré dostatočne nepodopierajú spodnú časť stehien. Rovnako kapacity kufrov poľahky prekonávajú pôvodných darcov orgánov. Akurát nám nie je jasné, odkiaľ Renault nabral základný objem 377 litrov. Jeho batožinový priestor je totiž kratší, užší a len máličko vyšší (merané po plató) než ten v Peugeote, charakterizovaný objemom 350 l. Obaja Francúzi sa pýšia dvojitým dnom. 2008 má väčší nakladací otvor s nízko položenou spodnou hranou (cca 630 mm). Na podlahe kufra sú lišty, po ktorých môžete náklad pohodlne posúvať. V Renaulte treba nákup dvíhať asi o 70 mm vyššie. Veľkým benefitom Capturu je možnosť pozdĺžneho posúvania zadnej lavice. Ak ju potlačíte úplne dopredu, do nákladového priestoru sa zmestí 455 l. Pre prevoz dospelých jedincov však lavica musí byť celkom vzadu.
Peugeot 2008 1.6 VTi
Dojazdové rezervné koleso Peugeot ponúka len v najvyššje výbave. V jazdných skúškach testovaný kus pohorel na celoročných pneumatikách.
Viac sme z nich nevideli
Marketingové reči o vyššom posede a automaticky lepšom výhľade z crossoverov nemôžeme celkom potvrdiť. Do Capturu sa vďaka vysoko položeným plochým sedákom nastupuje pohodlne, no rozhľadu vodiča bránia masívne predné stĺpiky. Subjektívne – lepší výhľad šikmo dopredu sme mali z Clia. Chválime však veľké spätné zrkadlá. Mohutné proporcie auta mnohým imponujú, no menej zdatným vodičom spôsobujú vrásky pri parkovaní. Ide skôr o pocit, lebo manipulácia s Capturom je podľa nás rovnako bezproblémová ako s dvetisícosmičkou. Pri pohľade šikmo dozadu majú však vodiči z Capturu väčší rešpekt, pretože aj horšie z neho vidieť. V našej výbave uľahčovala cúvanie parkovacia kamera. Posed v Peugeote nie je oproti bežným osobným autám o toľko vyšší, aby vytváral žiadaný nadhľad nad okolitou premávkou. Človek sa za volantom Peugeotu cíti skôr ako v klasickom kombi. Osobným autám zodpovedá aj komfort nastupovania.
Z doterajšieho porovnania cítiť, že konštruktéri oboch francúzskych automobiliek si pri vývoji takpovediac pozerali na prsty, keďže rozdiely medzi oboma konkurentmi nie sú veľké. Zrno od pliev sa môže oddeliť v kabínach. Renault pôsobí jednoduchším a účelnejším dojmom. Prevláda veľa tvrdých plastov, ktoré navodzujú atmosféru lacnejšie a menej prepracovaného auta. Namiesto klasickej schránky pred spolujazdcom, má obrovskú zásuvku. Poťahy sedadiel sa vo vyšších výbavách dajú ľahko odzipsovať a oprať. Už málo kto ale vie, že výrobca odporúča len 5 praní, takže nie je dobré tieto poťahy máčať často. Máte však možnosť kúpiť si náhradné, keby sa s pôvodnými čokoľvek stalo. Nie každému sa však budú páčiť tvrdé šedé plasty všade navôkol a tiež lesklý povrch na volante, presne v mieste jeho ideálneho úchopu.
Interiér Peugeotu kombinuje rôzne typy povrchov, pridáva kovové ozdoby a celkovo vyzerá prepracovanejšie. Skúšaný exemplár nemal toho najazdeného veľa, no niektoré časti kabíny už prejavovali známky používania. Je to tým, že niektoré na pohľad drahšie materiály sa ľahko mechanicky poškodia, ľahšie než v Renaulte. Takže z pohľadu dlhodobého používania má navrch Captur. Zásadnou otázkou pre potenciálneho majiteľa bude, či si do auta dokáže pohodlne sadnúť a súčasne mať dobrý výhľad na prístrojový panel. 2008 totiž prebral koncept malého volantu a relatívne vysoko posadenej prístrojovky od dvestoosmičky. Samotný volant je skvelý a výborne sa s ním narába. Prekáža však malý rozsah výškového nastavovania. Nehovoriac o tom, že nižší vodiči si výšku volantu budú musieť prispôsobiť nie svojim rukám, ale výhľadu na prístrojový panel. Predné sedadlá Peugeotu jednoznačne porážajú Renault – veľkosťou i tvarovaním. Každému z nás sa v nich sedelo pohodlnejšie a lepšie tiež držali telo.
Atmosféra stíha turbu
Prevažne mestskému poslaniu malých crossoverov pasujú benzínové motory omnoho viac než diesle s chúlostivými filtrami pevných častíc. Na test sa preto dostavili dve zážihové, no z pohľadu techniky, a možno aj budúceho servisu, celkom odlišné varianty. Peugeot ma pod kapotou atmosférický štvorvalec 1.6 Vti (88 kW/120 k), spriahnutý s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Pre úplnosť dodajme, že ide o agregát vyvinutý v spolupráci s BMW, nie o pôvodný francúzsky motor radu TU, montovaný napr. do modelu 301.
Capturu stačí pre dosiahnutie výkonu 88 kW (120 k) poháňacia jednotka s objemom 1.2 l, zato prepĺňaná turbodúchadlom. Tento agregát dostanete výhradne so 6-stupňovým dvojspojkovým automatom EDC.
Asi neprekvapíme konštatovaním, že jazda s turbomotorom, ktorý dáva maximum krútiaceho momentu 190 Nm k dispozícii pri 2.000 1/min a rýchlo radiacim automatom, je príjemnejšia. Ale iba o povestný chlp, lebo Peugeotu padne atmosféra ako uliata. Dvetisícosmička zásluhou krátkeho sprevodovania dynamikou prakticky nezaostáva za Capturom a minimálne v meste pôsobí svižnejším dojmom. Jedna-šestka poteší tiež pekným zvukom, no len päť prevodových stupňov znamená, že otáčky pri diaľničnom tempe 130 km/h vyletia až na úroveň 3.750 1/min. Captur vtedy na šestke točí 2.900 1/min.
Renault Captur 1.2 TCe
V oblasti zadných sedadiel je Renault vzdušnejší.
Napriek tomu vyšli merania spotreby v prospech Peugeotu. Ten si v priemere vypýtal 5,8 l/100 km, kým Renault chcel ešte o 0,4 l viac. Férovo ale musíme dodať, že skúšobné trasy viedli zväčša po vidieckych cestách, v meste a v teréne. Pohyb po diaľnici sa na spotrebe podpísal asi len 20 percentami. Kto chce jazdiť pravidelne dlhšie trasy, v Peugeote musí voliť turbodiesel, lebo okrem neho je v ponuke už len benzínový trojvalec. Ako už bolo povedané, Renault kombinuje motor 1.2 TCe výhradne s automatom. Záujemca o manuálnu prevodovku musí siahnuť po prepĺňanom benzínovom trojvalci 0.9 TCe, ktorý nás v Cliu práve nenadchol svojou kultivovanosťou, alebo po vznetovej jednotke. Peugeot zase absolútne neponúka kombináciu benzínového motora s automatickou prevodovkou, čo je veľké mínus. Automat, teda skôr robotizovanú prevodovku dostanete len k dieselu. Z pohľadu prevádzky v meste preto v disciplíne pohonu u nás vyhráva Captur, pretože automatická prevodovka je bezkonkurenčne pohodlnejšia. Dvojspojkový automat navyše radí príjemne hladko a rýchlo a vybavený je aj systémom automatického zabrzdenia v kopci po uvoľnení brzdy na niekoľko sekúnd. Nehovoriac o tom, že motor 1.2 TCe a prevodovka EDC spolu veľmi pekne ladia.
Jazdia horšie, ale pohodlnejšie
S malým volantom v rukách a energickým motorom je jazda v Peugeote 2008 vcelku príjemným zážitkom. Crossover má citeľne mäkšie uloženia náprav a komfortnejšie naladené pruženie, takže motokárové jazdné vlastnosti, aké núka sesterský Peugeot 208, od neho nečakajte. Rodinne orientovaná dvetisícosmička má väčšie sklony k nedotáčavosti a jej karoséria sa v zákrutách trochu viac nakláňa. V kombinácii so 16-palcovými diskami a pneumatikami s vyšším profilom (195/60) však ide o ideálnu kombináciu pre naše cesty. Podvozok veľmi dobre tlmí väčšinu nerovností, hoci kde-tu zabúcha. Pri kúpe sa rozhodne vyhnite celoročným pneumatikám, ktoré výrobca dáva k verziám vybaveným systémom Grip Control. Na suchom asfalte majú podstatne horšiu priľnavosť než klasické letné obutie a výrazne predlžujú brzdnú dráhu. Navyše ich dezén je tvarovo príbuzný zimnej pneumatike, takže do bratislavskej zimy by sa ešte dali použiť, ale tvrdá zmes spôsobuje, že pri hrabaní v teréne sa dezén nerozstrapká ako na zimnom plášti, ale rovno sa začne trhať. Rovnako negatívny vplyv na neho majú aj prudké brzdy.
Apropo brzdy. Captur využíva vzadu podobne ako Clio len bubny, zatiaľ čo Peugeot má na všetkých kolesách kotúčové brzdy. V praxi sa ale táto výhoda neprejavila. Peugeot kvôli pneumatikám prestrelil bod, kde zastavil Renault o poriadny kus. Captur jazdí jednoznačne tichšie a pohodlnejšie než Clio, hoci ani jeho posádka nie je úplne izolovaná od občasných buchotavých pazvukov, vychádzajúcich od náprav. Renault stavil na tvrdšie naladenie Capturu v porovnaní s Peugeotom, k čomu sa pridali o palec väčšie kolesá (205/55), namontované na skúšanom exemplári. V disciplíne filtrovania početných nerovností našich ciest tak pochopiteľne zaostával. V zákrutách sa karta jednoznačne obrátila v prospech Capturu, ktorý ťažil z čistokrvných letných pneumatík. Fyzika nepustí a aj Renault trpí náklonmi a rýchlejším nástupom nedotáčavosti, ale podstatne menej než Peugeot. Krátky zadný previs, široké nápravy s kolesami vytiahnutými do rohov karosérie a iné rozloženie hmotnosti zabezpečujú, že s Capturom si môžete dovoliť prechádzať zákrutami vo svižnejšom tempe a z podvozka máte celkovo istejší pocit. Hoci zadná náprava si na priečnych nerovnostiach neraz odskočí.
Pri driapaní sa pomohol automat
A v teréne? Oba crossovery rozhodne zájdu ďalej než ich nižší súrodenci. Na svedomí to má predovšetkým ich svetlá výška. Tá je výhodou predovšetkým v dvoch prípadoch. Pri parkovaní nad vysokými obrubníkmi a v ľahkom teréne na ceste k vašej chate alebo k jazeru na ryby, kde by ste početné výmole s bežným autom kvôli výške podvozka prechádzali so stiahnutým zadkom. Za volantom týchto áut ich prejdete s úsmevom a veľkou rezervou. Renault jazdil po šotolinových cestách a strmých stúpaniach, akoby sa nechumelilo. V talóne síce nemal žiadny elektronický systém, no veľmi mu pomohla prítomnosť automatickej prevodovky. Tiež karoséria Capturu pôsobila tuhším dojmom. Peugeot bol papierovým favoritom, napriek o 35 mm menšej svetlosti podvozka. Napokon sme boli radi, že zvládol aspoň to, čo Renault. Omnoho viac sme sa však natrápili. Systém Grip Control je totiž vylepšená elektronická uzávierka diferenciálu a tá zázraky nedokáže. Maximálne pribrzdí odľahčené koleso alebo chvíľkovo utlmí výkon motora tak, aby predné kolesá neprešmykli. Elektroniku a celoročné pneumatiky Peugeotu zatienil dobrý automat Renaultu, ktorý rešpektoval pokyny vodiča a zbytočne neradil vyššie ani nižšie stupne. Navyše s manuálom neporovnateľne viac natrápite spojku. Pri jazdení v teréne hrozí vyššie riziko defektu. Aspoň dojazdové rezervné koleso dávajú obaja konkurenti. V prípade Peugeotu len v najvyššej výbave a Renault zase len v nami testovanej kombinácii 1.2 TCe a EDC.
Resumé
Z porovnávanej dvojice je Peugeot 2008 auto, ktoré sa vie lepšie zhostiť úlohy mestského presúvadla. V jeho prospech hovorí najmä komfortnejšie naladenie podvozka, spoza volantu ide viac do ruky, pôsobí kompaktnejším, obratnejším dojmom než Captur, atmosferický motor ponúka výbornú dynamiku na prvých troch stupňoch a má tiež lepšie prístupný kufor a príjemnejší interiér. Tento test však prehral hlavne na celoročných pneumatikách (M+S), dodávaných v kombinácii s Grip Contorol, ktoré výrazne predlžujú jeho brzdné dráhy a zhoršujú vedenie stopy podvozka a stabilitu v zákrutách. Navyše v teréne stačil svojmu konkurentovi iba s odretými ušami a v jeho ponuke nám chýba kombinácia zážihového motora a automatickej prevodovky.
Nedá nám to, ale tesné prvenstvo v porovnávanom teste pripisujeme Renaultu Captur. Na ceste i v teréne jazdil lepšie a dizajnom viac evokuje klasické SUV. Kombinácia malého turbomotora a dvojspojkovej automatickej prevodovky je šitá pre mesto, len škoda tej sparťansky pôsobiacej kabíny. Definitívne v prospech Renaultu rozhodla dlhšia záruka a priaznivá cena za verziu s dvojspojkovou prevodovkou. Peugeot prehral toto porovnanie na testovanej verzii. Sami sme boli prekvapení, aký vplyv majú celoročné pneumatiky na jazdné vlastnosti. Keby sme mali k dispozícii auto s klasickým letným obutím, Captur by to mal nepomerne ťažšie. Takže ak sa rozhodujete pre jedno alebo druhé auto, Captur a kombinácia 1.2 TCe a EDC áno. Peugeot určite bez systému Grip Control a s klasickým letným obutím. Štvorkolku to nenahradí a priplácať si za hračku, ktorú aj tak nakoniec pri výjazde z garáže na zasneženú ulicu vypnete, lebo bez elektroniky pod plným plynom dosiahnete viac, je zbytočný luxus.
Technické parametre |
|||
Model | Peugeot 2008 | Renault Captur | |
Motor | 1.6 Vti | 1.2 TCe | |
Zdvihový objem [cm3] | 1598 | 1197 | |
Výkon [kW/k] | 88/120 | 88/120 | |
pri otáčkach [1/min] | 6000 | 4900 | |
Krútiaci moment [Nm] | 160 | 190 | |
pri otáčkach [1/min] | 4250 | 2000 | |
Udávaná priemerná spotreba [l/100 km] | 5,9 | 5,4 | |
Nameraná spotreba [l/100 km] | 5,8 | 6,2 | |
Otáčky pri 90 km/h [1/min]* | 2600 | 2000 | |
otáčky pri 130 km/h [1/min]* | 3750 | 2900 | |
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 9,5 | 10,9 | |
Maximálna rýchlosť [km/h] | 196 | 192 | |
Pohotovostná hmotnosť [kg] | 1195 | 1180 | |
Rozmery d/v/š [mm] | 4159/1739/1556 | 4122/1778/1566 | |
Rázvor náprav [mm] | 2537 | 2606 | |
Pneumatiky | 195/60 R16 | 205/55 R17 | |
Objem pal. nádrže [l] | 50 | 45 | |
Batožinový priestor [l] | 350-1172 | 377-455-1235 | |
Svetlá výška [mm] | 165 | 200 | |
Záruka (roky/km) | 4/60.000 | 5/100.000 | |
Cena modelu od [€] | 14.790 | 15.190 | |
Registračný poplatok [€] | 217 | 217 |
*na 6. prevodový stupeň