Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
Opel vytvoril z malého Adama crossover i hot-hatch
Predvečer ženevského autosalónu v podaní značky Opel patril mestskému štýlu, takzvanému parkúru a street artu. Pred kulisami veľkomesta debutovali dve nové verzie Adama.
Výrazné plastové doplnky a preladený podvozok s o 15 mm vyššou svetlou výškou urobili z Opla Adam Rocks azda najmenší crossover na trhu. O priechodnosť v ľahkom teréne ale nejde. Pre miniauto postavené na 17-palcových alebo príplatkových 18-palcových diskoch s nízkoprofilovými pneumatikami, je prvoradý imidž.
Napokon, imidžovou záležitosťou je aj elektricky zhŕňacia plátená strecha Swing Top, patriaca k sériovej výbave. Prechod z jednej koncovej polohy do druhej jej trvá päť sekúnd. Strecha nijak neobmedzuje batožinový priestor. Klasické ostali aj tretie dvere sprístupňujúce batožinový priestor. K dispozícii bude niekoľko farebných kombinácií strechy a laku karosérie.
Novinka pôsobí naživo robustne, pretože plastové doplnky jej opticky pridali najmä na šírke. Pod motorom síce nechýba plastový kryt, ale Adam Rocks je s pohonom predných kolies určený najmä pre jazdu po spevnených vozovkách.
Snaha o mohutnejší zjav crossoveru si vyžiadala zvýšenie svetlej výšky o spomínaných pätnásť milimetrov. Kvôli nej následne konštruktéri preladili charakteristiku tlmičov i geometriu zadnej nápravy.
Opel v súvislosti s verziou Rocks spomína iba jeden agregát – nový prepĺňaný zážihový trojvalec 1.0 SIDI. Charakterizuje ho celohliníková konštrukcia, variabilné časovanie ventilov, výfukové zvody integrované do hlavy valcov, kompaktné, kvapalinou chladené turbodúchadlo a samozrejme priame vstrekovanie paliva.
Výrobca avizuje predovšetkým vysokú kultúru behu nového motora s minimom vibrácií. Napríklad vyvažovací hriadeľ rotuje v olejovom kúpeli, vstrekovanie dostalo zvukovú izoláciu, aby do okolia neprenášalo typické jemné klepanie a rozvodová reťaž má špeciálne upravený povrch, znižujúci jej hlučnosť. Utlmenia sa dočkalo tiež uloženie kľukového hriadeľa alebo nasávací trakt.
K dispozícii budú dve výkonové verzie novinky – 66 kW (90 k) a 85 kW (115 k). Spoločným menovateľom oboch variantov je rovnaká hodnota najvyššieho krútiaceho momentu 166 Nm, dostupná pri 1.800 otáčkach za minútu. Akurát 85-kilowattová verzia produkuje 166 Nm v širšom rozsahu otáčok – 1.800 až 4.700/min.
Súčasťou agregátu je systém štart/stop a úplne nová šesťstupňová manuálna prevodovka. V súvislosti s ňou sa výrobca pýši o 30 percent nižšou suchou hmotnosťou v porovnaní so starším šesťstupňovým manuálom, dodávaným k rôznym zážihovým motorom Opel.
Výroba crossoveru Opel Adam Rocks odštartuje koncom augusta.
Popri vyčačkanom Rockse trochu neýrazný, ale o to zaujímavejší je Opel Adam S. Športovo ladený variant navonok zaujme akurát spojlerom na tretích dverách a 18-palcovými kolesami, pod ktorými sa ukrývajú mohutné ventilované brzdové kotúče.
Brzdový systém od športovej divízie Opel Performance Center, naznačuje, že tentoraz nejde iba o dizajn. Konštruktéri do miniauta napratali prepĺňaný zážihový štvorvalec 1.4 Turbo Ecotec.
Motor známy napríklad z Astry má variabilné časovanie sacích i výfukových ventilov, liatinový blok, ale iba nepriame, viacbodové vstrekovanie paliva. Vývoj novej prepĺňanej jedna-štvorky s priamym vstrekovaním vraj už prebieha.
Súčasný agregát pod kapotou Adama dosahuje výkon 110 kW (150 k). V kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou to stačí na maximálnu rýchlosť 220 km/h.
Viac k dynamike Adama S však Opel neuviedol. Jeho predaj totiž odštartuje až niekedy koncom roka.
Tak sme si aspoň sadli dovnútra – do nádherných anatomických sedadiel Recaro, aké poznáme z Corsy OPC. Výborný pocit máme aj z volantu s hrubým vencom. Vyslovene dizajnérskym výstrelkom je šachovnica na čalúnení stropu. Z šesťstupňového manuálu cítiť snahu, urobiť kulisu radenia čo najpresnejšiu, s mechanickým cvaknutím pri prechode cez neutrál. Ešte doladiť „gumové“ dorazy a bude to perfektné.