Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Octavia šetrí na zadnej náprave, ale jazdí výborne (odomknuté)
Najpopulárnejší model českej automobilky je najväčší, najlepšie vybavený a najúspornejší v histórii …. a to aj v inom zmysle, pokiaľ ide o materiály a niektoré konštrukčné riešenia. Stále však jazdí lepšie než väčšina konkurencie.
Asi najväčšou témou, ktorá rezonovala medzi čitateľmi a novinárskou obcou pri prvých jazdách s treťou generáciou Octavie, bola zadná náprava. Presnejšie jej dve verzie, pričom drahšia viacprvková je vyhradená len pre motorizáciu 1.8 TSI. Všetky ostatné zatiaľ dostupné agregáty sa musia uspokojiť s jednoduchou torznou priečkou. Neskôr dostanú viacprvkové zavesenie ešte modely RS, 4×4 (Octavia Combi) a autá poháňané stlačeným zemným plynom CNG. Niekedy mám pocit, že honba za nízkými emisiami totálne zmrzačí automobilový priemysel. Príkladom je Octavia. Navonok, z pohľadu bežného človeka to vyzerá ako pekný trapas pre Škodu. Predošlá generácia Octavie bola vybavená viacprvkovou zadnou nápravou vo všetkých verziách, zatiaľ čo nová ju dostane zatiaľ len s jediným motorom. Alebo to môže vyzerať tak, že Škoda, resp. Volkswagen na Octavii šetrí. Skutočnosť je však trochu iná.
V tomto prípade nejde ani tak o úsporu nákladov, hoci šetrilo sa aj tu, no na iných miestach, o ktorých bude ešte reč. Dôvodom použitia torznej priečky, konkrétne v prípade agregátu 2.0 TDI je snaha o zníženie hmotnosti a klesnutie s emisiami na úroveň Golfa. Dôvod? Aby v krajinách, kde sa poplatky (dane) za autá stanovujú na základe množstva vyprodukovaných emisií, nemuseli zákazníci platiť za Octaviu viac než za Golf, pretože by ju to zásadne znevýhodnilo – aj v porovnaní s inými konkurentmi. Zadná náprava s torznou priečkou je totiž o nezanedbateľných 15 kg ľahšia než viacprvkové zavesenie predošlého modelu a Octavia s väčším zadným previsom a kufrom musela niekde zhodiť. Pri pohľade do papierov zistíte, že Octavia III s motorom 2.0 TDI (110 kW/150 k) produkuje 106 g/ km CO₂, teda rovnako ako Golf VII s týmto motorom.
Octavia môže byť za príplatok vybavená novými asistenčnými systémami, ktoré sledujú únavu vodiča, čítajú dopravné značky alebo udržiavajú vozidlo v jazdnom pruhu.
Ak čakáte na moje resumé, teda zhodnotenie rozdielu v správaní dvoch zadných náprav, dopredu sa ospravedlňujem za to, že vám ho neviem teraz sprostredkovať. Na vyskúšanie oboch verzií mi žiaľ nevyšiel čas. Točenie videa pre náš web autozurnal.com nám dalo viac roboty než sme predpokladali a za volant druhej verzie som sa nedostal. Na priame porovnanie si preto musíte počkať až pri domácich testoch, kde by mal byť rozdiel medzi oboma verziami vzhľadom na kvalitu našich ciest aj lepšie preukázateľný. Pretože očividný rozdiel medzi správaním viacprvkovej a jednoduchej nápravy by sa mal dostaviť hlavne v zákrutách s nekvalitným povrchom, pri extrémnejšom tempe alebo plnom zaťažení zadnej časti a my sme v Portugalsku nevedeli splniť ani jednu z týchto podmienok.
Zbytočne veľa kriku
Jedna vec je teória, druhá prax. Na prvé zoznámenie som si vybral verziu 2.0 TDI so 6-stupňovou automatickou prevodovkou a torznou priečkou vzadu, ktorá naftovému dvojlitru s prehľadom stíhala. Minimálne na cestách, po ktorých som s ňou jazdil, teda prevažne s kvalitným povrchom. Hodnotiac z tohto pohľadu sa z jednoduchej zadnej nápravy sa zatiaľ zbytočne robí priveľká obluda. Použitie torznej priečky je rozhodne krok späť, ale Škoda ju dobre naladila a súčasne vylepšila mnoho iného. Nová platforma a nižšia pohotovostná hmotnosť urobili z Octavie o toľko atraktívnejšie auto pre vodiča, hlavne z pohľadu agility, až zabudnete riešiť nejakú zadnú nápravu. Pretože vám k tomu ani nedá dôvod. Bez priameho porovnania s 1.8 TSI bežný motorista nepostrehne, či má vzadu torznú priečku alebo viacprvkové zavesenie. V zákrutách drží výborne.
Presvedčiť ju na pretáčavý šmyk dá veľa práce. Na tých pár nerovnostiach v zákrutách, ktoré sme v Portugalsku našli si zadok možno občas odskočí, zvlášť ak je auto prázdne a nezaťažené (veď tlmiče aj pružiny sú stavané aj na pomerne veľkú záťaž, kvôli objemu kufra 590 l), ale nie je to nič významné. Uvidíme ako sa prejaví na našich cestách a či komfort jazdy naozaj tak strašne utrpí v porovnaní s viacprvkovým zavesením ako tvrdia niektorí českí kolegovia. Mňa jazda s novou Octaviou presvedčila. Rozhodne jazdí lepšie než predošlá generácia. Iné uloženie a natočenie motora ku kabíne citeľne potlačilo negatívny vplyv naftového dvojlitra na riadenie a ovládateľnosť v zákrutách. Predok pôsobí ľahším a agilnejším dojmom. V porovnaní s predchodcom je o poznanie menej nedotáčavá a k tomu všetkému precízna až nudne presná v riadení, aj napriek elektrickému posilňovaču. Na ceste pôsobí vyvážene ako nikdy predtým a jednoduchá zadná náprava svojim neutrálnym správaním v tomto zohráva podstatnú úlohu. Ak sa pýtate na porovnanie jazdných vlastností s Golfom, dojem z reakcií riadenia a celkovo prednej nápravy je veľmi podobný.
Rozdiel cítiť v tom, že v Octavii vozíte za sebou a do zákrut opierate väčší zadok. Ale aj s ním vo vás vzbudí viac dôvery než všetci Francúzi, Taliani či Kórejci. Naftový dvojliter v kabíne počuť, ale o nič viac než v Golfe. Pri odľahčovaní auta sa určite šetrilo aj na izolačných materiáloch, na zahraničných cestách to ale neviem posúdiť tak dobre ako na domácich, takže k odhlučneniu sa vyjadrím až doma. Po akustickej stránke ma počas prvých jázd nič zásadne nerušilo. DOPLNENÉ 21.2. 2013 – Postrehy z prvých skúšobných jázd doma: Veľa sa tiež popísalo o hlučnosti jednoduchej zadnej nápravy. Nie je to však vecou samotnej konštrukcie, že by náprava viac buchotala alebo menej kultivovane filtrovala nerovnosti. Aj najväčšie jamy zvláda elegatne, ale skôr je to vecou odhlučnenia zadnej časti kabíny a zadnej nápravy samotnej. Vieme, že v prípade Octavie sa šetrilo na hmotnosti a jedna oblasť kde sa to počuteľne prejavilo je práve slabšie odhlučnená zadná časť. Na veľmi nekvalitných cestách počuť zozadu výraznejšie bubnovanie kolies, ktoré vzniká podľa mňa tým, že rázy od podvozka v karosérii a použitých plastoch viac rezonujú, nie sú až tak dokonalo pohlcované a to vytvára dojem hlučnejšej zadnej nápravy. Podľa mňa je to len akustická záležitosť, ktorú výrobca určite v dohľadnej dobe odstráni. Motor má dostatok sily a v kombinácii so 6-stupňovou automatickou prevodovkou DSG tvoria veľmi harmonickú dvojicu. Mimochodom toto je jediný 6-stupňový automat v ponuke. Všetky ostatné agregáty, ktoré je možné kombinovať s automatickou prevodovkou – 1.2 TSI 77 kW/ 105 k, 1.4 TSI 103 kW/140 k, 1.8 TSI 132 kW/180 k a 1.6 TDI 77 kW/105 k sa dodávajú na želanie už so 7-stupňovou DSG. Výkonnejší naftový dvojliter pribudne do ponuky s príchodom modelu RS. Verzie kombi a 4×4 budú mať svetovú premiéru v marci v Ženeve, model Scout o niečo neskôr a RS spoznáme v máji.
Maskuje väčší zadný previs
O dizajne najlepšie rozpráva sám autor, preto z mojej strany iba niekoľko postrehov. Okrem nových identifikačných znakov automobilky ako je maska chladiča, nové logo, tornádo línia horizontálne predeľujúca krosériu či „trojuholníky“ vo veku kufra, najviac prezrádza rukopis Jozefa Kabáňa zado-bočný pohľad. Neviem či sa do zdá iba mne, ale ja presne z tohto uhla pohľadu v Octavii vidím predošlé Audi A6. Veľa sa rozpráva o nových proporciách s dlhším rázvorom o 108 mm, či kratšom prednom previse. Už menej o tom, že spolu s kufrom narástol aj zadný previs, ktorý veľmi efektívnym spôsobom maskuje dozadu natiahnutá a v závere citlivo zaoblená a mierne klesajúca strecha. Celkovo na mňa nová Octavia pôsobí dynamickejším, až atletickejším dojmom, s nízko posadeným pontónom karosérie a širokým rozchodom kolies. Čím častejšie sa na ňu pozerám, tým viac sa mi páči a zároveň tým menej si ju viem predstaviť v úlohe auta pre typickú českú či slovenskú rodinu. Zatiaľ som ju videl len v lepších výbavách, v ktorých na mňa pôsobí ako biznis limuzína.
Plastový interiér
V interiéri, aj najdrahších verzií, prevláda na môj vkus až priveľa plastu. V internetovej diskusii ste sa nás pýtali na výplne dverí. Tie sú kompletne plastové, žiadna látka. Tapacír dverí pozostáva zo 4 druhov plastu. Na zadných dverách sa šetrilo o niečo viac, keď vrchný panel je z tvrdého, zatiaľ čo na predných dverách z mäkkého plastu. Ako rodičovi mi to ale neprekáža, pretože tvrdý plast sa bude ľahšie čistiť od čokolády a zalepených detských ručičiek. Podstatne viac mi prekáža priveľa plastu v kokpite, veľké a jednotvárne plastové plochy na palubnej doske a vyšším pasažierom môže prekážať vysoká a široká stredová konzola, ktorá opticky zužuje inak príjemne vzdušný kokpit.
Interiér je dosť plastový. Výhradne z plastu sú všetky výplne dverí. Na palubnej doske rušia skôr veľké voľné plochy. Vypracovanie detailov je kvalitné.
Kvalita vypracovania presvedčila, rovnako vypracovanie detailov. Palec hore dávam novému volantu, ktorý v Rapide pôsobí priveľmi mohutne, ale širšej Octavii pasuje a výborne sa drží. V prípade bezkľúčového štartovania Kessy už netreba tlačidlo držať, ale motor reaguje na jeden dotyk. Vo výbave Octavie pribudlo množstvo bezpečnostných asistenčných systémov. Môže mať až do 9 airbagov, vrátane kolenného pre vodiča a bočných airbagov pre zadných pasažierov. Pribudol adaptívny tempomat, automatické ovládanie diaľkových svetiel, dynamické bi-xenónové svetlá, systém rozpoznávajúci dopravné značky, v zime sa hodí elektricky vyhrievané čelné sklo, Octavia vie tiež rozoznať únavu vodiča a systém Lane Assist udržiava auto v jazdnom pruhu. Vo výbave tiež figuruje elektronická uzávierka diferenciálu EDS, akú Golf ponúka v základe pre všetky motorizácie. Podľa českého cenníka, by tomu malo byť rovnako aj v prípade Octavie. Do zadnej časti auta sa nastupuje veľmi pohodlne, ale sedí sa pomerne nízko a na krátkych sedadlách. Navyše priestor pre hlavu je dosť limitovaný, aj napriek vyhĺbeniam do stropu. Slovenský cenník novej Octavie bude zverejnený koncom februára a približne vtedy by mal odštartovať aj jej predaj.
Technické parametre vozidiel Škoda Octavia – zážihové motory |
||||
Motor | 1.2 TSI | 1.2 TSI | 1.4 TSI | 1,8 TSI |
Zdvihový objem [cm3] | 1197 | 1197 | 1395 | 1798 |
Výkon [kW/k] | 63/86 | 77/105 | 103/140 | 132/180 |
pri otáčkach [1/min] | 4300-5300 | 4500-5500 | 4500-6000 | 5100-6200 |
Krútiaci moment [Nm] | 160 | 175 | 250 | 250 |
pri otáčkach [1/min] | 1400-3500 | 1400-4000 | 1500-3500 | 1250-5000 |
Prevodovka | 5M | 6M/7DSG | 6M/7DSG | 6M/7DSG |
Palivová spotreba [l/100 km] | 5,2 | 4,9 | 5,3/5,4 | 6,1/5,7 |
Emisie CO2 [g/km] | 119 | 119 | 121/124 | 141/132 |
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 12 | 10,3 | 8,4/8,5 | 7,3/7,4 |
Maximálna rýchlosť [km/h] | 181 | 196 | 215/215 | 231 |
Prevádzková hmotnosť [kg] | 1215 | 1230 | 1255/1265 | 1320/1335 |
Technické parametre vozidiel Škoda Octavia – vznetové motory |
|||
Motor | 1.6 TDI | 2.0 TDI | |
Zdvihový objem [cm3] | 1598 | 1968 | |
Výkon [kW/k] | 77/105 | 110/150 | |
pri otáčkach [1/min] | 3000-4000 | 3500-4000 | |
Krútiaci moment [Nm] | 250 | 320 | |
pri otáčkach [1/min] | 1500-2750 | 1750-3000 | |
Prevodovka | 5M/7DSG | 6M/6DSG | |
Palivová spotreba [l/100 km] | 3,8/3,9 | 4,1/4,5 | |
Emisie CO2 [g/km] | 99/102 | 106/119 | |
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 10,8/10 | 8,5/8,6 | |
Maximálna rýchlosť [km/h] | 194/194 | 218/215 | |
Prevádzková hmotnosť [kg] | 1305/1320 | 1330/1350 |