Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb ocenenie z jec world 2016 2t Thumb ocenenie z jec world 2016 1r

Ocenenie z JEC World 2016

V rámci medzinárodného podujatia JEC World 2016 venovanému kompozitným materiálom, ktoré sa konalo 8. – 10. marca v Paríži, udeľovali aj ocenenia za najlepšie inovácie.

Renault Trucks spoločne so svojím partnerom Solvay (Francúzsko) a s podporou dodávateľov HBW Gubesch (Nemecko), SIKA (Švajčiarsko) a Böllhoff (Francúzsko), získali Cenu za inováciu v kategórii Automotive – konštrukčné prvky. Ocenenie dostali za výrobu dielca kabíny z kompozitného termoplastového materiálu vystuženého sklenými vláknami.

Kompozitné materiály sa používajú v mnohých odvetviach priemyslu. Sú ľahšie ako oceľ, ale napriek tomu rovnako odolné a umožňujú zmenšiť počet použitých častí. Výskum v Renault Trucks v tejto oblasti je zameraný na možnosti nahradiť oceľové dielce kompozitnými materiálmi na báze termoplastickej živice. Marc Lejeune, riaditeľ výskumu v Renault Trucks: „Z ocenenia máme veľkú radosť – potvrdzuje, že sme sa vydali správnym smerom. V tejto štúdii nám použitie kompozitných materiálov vystužených sklenými vláknami umožňuje znížiť hmotnosť modulu prednej časti kabíny o 25 % v porovnaní s rovnakým oceľovým modulom. Získaná úspora sa potenciálne môže prejaviť na úspore paliva a na užitočnom zaťažení vozidla, z čoho budú profitovať predovšetkým naši zákazníci.“

Inžinieri Renault Trucks sa sústredili na vývoj konštrukčných dielcov prednej časti kabíny. „Tieto dielce nesú nemalú hmotnosť a je k nim pripojených mnoho častí kabíny ako napríklad prístrojová doska,“ vysvetľuje Marc Lejeune, „a teda sú vystavené značnému namáhaniu.“ To je tiež dôvod, prečo nad rámec samotného výskumu dielcov vývojový tím pracuje aj na skúškach odolnosti tohto komponentu – na testovacích stoliciach a pri nárazových skúškach, ktoré sú nevyhnutné pre prípadnú sériovú výrobu. „Kým začneme uvažovať o sériovej produkcii, pred nami je dôkladné preverovanie v ďalších vývojových a výskumných etapách. Každopádne kompozitné materiály vystužené sklenými vláknami sú logickým smerom nášho výskumu kvôli úspore hmotnosti, ktorú ponúkajú,“ dodáva riaditeľ výskumu.