Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Nový VW Golf 8 naživo: Zvonka evolúcia, vnútri a pod kapotou revolúcia
Skelet karosérie a dizajn neprinášajú žiadne veľké prekvapenie. Celú batériu noviniek ale nájdete v interiéri a pod prednou kapotou. Nový VW Golf 8 prichádza už len s digitálnym kokpitom, na palube nájdete množstvo asistenčných systémov, z ktorých niektoré dostal Golf ako prvý Volkswagen vôbec a silnou stránkou novinky je aj veľmi široká paleta motorov.
Po stiahnutí plachty, ktorá zakrývala novinku nenastal žiaden výbuch emócii. Pred nami stál opäť Golf, len s ostrejším pohľadom a šikmejšie tvarovanou prednou časťou, zrejme kvôli nárazovým testom v prípade kontaktu s chodcami a kompletne novou svetelnou technikou. A samozrejme novým logom vpredu.
Za tie roky, čo sme svedkami odhaľovania nových generácii Golfa zrejme nikto ani nič iné nečakal. Sám výrobca hovorí o evolúcii dizajnu. Oveľa viac ma preto zaujímalo, či sa zmenili aspoň rozmery auta, ale zdá sa, že ani v tejto oblasti Volkswagen necítil potrebu niečo meniť. Výrobca použil osvedčený základ platformy, ktorému vdýchol modernejší, sviežejší look.
Štrukturálne žiaden rozdiel v karosérii alebo platforme. Novinka je dlhšia o 26 mm, o zanedbateľný milimeter užšia a rázvor náprav narástol o kozmetických 16 mm. Výraznejšie sa zmenila len výška, ktorá klesla o 36 mm. Celé auto pôsobí pri pohľade zboku viac atleticky, nižšie. Prednú a zadnú časť zase opticky rozširujú užšie a predĺžené svetlá, predné dokonca na pomery kompaktu uchytené celkom nízko. Opäť asi kvôli nárazovým testom a chodcom. Výrobca hovorí o znížení koeficientu aerodynamického odporu vzduchu na 0,275, čo je ale približne rovnaká hodnota akou sa mohol pochváliť Golf 7. Pokiaľ ma pamäť neklame...
Prečítajte si tiež:
VW učí, ako využiť funkcie auta naplno? (2. časť)
Mení sa stratégia výbav, presne podľa mladších modelov. Základná výbava sa volá Golf, druhá v poradí Life a nad ňou sú dva dizajnové, alebo skôr náladové balíky Style a R Line. V predstihu som vidiel len Style. R Line nám Volkswagen ukázal až dnes na svetovej premiére a úplne chápem, prečo si ho odkladal. U mňa jasne vyhráva nad Style. Škoda, že takto nemôže vyzerať aj štandardný model.
Inteligentné IQ LED Matrix svetlomety
Skôr ako sa dostanem k tomu najdôležitejšiemu, zastavme sa na chvíľu pri svetelnej technike, ktorá tiež prešla veľkou zmenou. Golf ponúkne tri stupne vybavenia svetelnej techniky. Základ tvoria LED reflektory. Nad nimi sú LED projektory Performance a na vrchole LED Performance Matrix, ktoré sa skladajú z dvoch modulov. Na vonkajšej strane je klasický projektorový modul pre stretávacie a diaľkové svetlá s automaticky nastaviteľnou výškou a na vnútornej Matrixový modul s 11 LED pre stretávací režim a odbočovacie svetlá. Ďalších 11 LED slúži pre diaľkový režim o poschodie vyššie. Matrixový modul tak v každom svetle obsahuje 22 LED.
Zaujímavosťou je, že Matrix modul a projektorový modul sú konštrukčne samostatné, takže v prípade havárie nemusíte zákonite meniť celé svetlo, ale jednotlivé moduly sa dajú vymeniť aj samostatne. Závisieť bude ako svetlo trafíte. Len pre porovnanie, aby bola hierarchická vyváženosť, Passat má v každom svetle 42 LED a Touareg 78 LED.
Svetlomety vedia pracovať až v 10 rôznych svetelných režimoch. Keďže ide o IQ svetlá, teda inteligentné, jednotlivé režimy elektronika volí a svetlá riadi na základe vstupných informácii z čelnej kamery, GPS modulu (nie je závislý od aktivovania navigácie), podľa uhla natočenia volantu a samozrejme do úvahy berie aj rýchlosť vozidla.
Svetelný výkon IQ LED Matrix svetlometov je 800 lumenov a v diaľkovom režime dosvietia do vzdialenosti 420 metrov. Opäť pre porovnanie, svetlá v Touaregu majú svetelný výkon 950 až 1000 lumenov.
Veľmi zaujímavý je vraj režim je zlé počasie, napríklad v daždi alebo v hmle, kedy svetlá prispôsobujú intenzitu a šírku svetelného lúča horšej viditeľnosti a viac osvetľujú okrem iného aj priestor priamo pred autom do šírky, na čo využívajú na 75% odbočovacie svetlá.
Samozrejmosťou je tieňovanie áut v protismere. Vytieňovať vedia až 12 objektov. Okrem toho vedia ja zjemniť svetelný lúč v prípade diaľničných a iných návesných tabúľ, aby vás odrazený lúč neoslepoval. Dodávateľom IQ svetlometov pre nový Golf, rovnako aj pre Passat a Touareg je firma Valeo.
Nový VW Golf 8 už len s digitálnym kokpitom
Zabudnite na analógové prístroje, nový VW Golf 8 je prvým modelom VW z klasickej zostavy (ID.3 nepočítam), ktorý už dostanete len s digitálnym prístrojovým panelom.
Po otvorení vodičových dverí sa nebudete stačiť diviť. Golf prechádza na digitálnu éru s minimom haptických tlačidiel a ovládačov, kompletne digitálnym kokpitom, ktorý jemným oblúkom displejov a dotykových panelov obkolesuje vodiča. Štandardom je 10,25-palcový digitálny prístrojový panel, tzv. virtuálny kokpit a infotainment systém s 8,25-palcovým dotykovým displejom, ktorý môžete ako opciu nahradiť dvomi verziami výkonnejších infotainment systémov s 10-palcovým displejom.
Virtuálny kokpit aj centrálny infotainment už disponuje najnovším hardvérom z modelu ID.3, čiže super kvalitnými displejmi, na ktorých neostávajú otlačky prstov a oko potešia špičkovou kvalitou zobrazenia.
Stredová konzola je takmer vyčistená od tlačidiel. Dominuje jej malý volič automatickej prevodovky, aký poznáme z Porsche alebo z konceptu Cupra Formentor. Okolie ovládača je teraz prázdne, po pravej strane nasilu vyplnené nezmyselným odkladacím priestor neviem na čo... Na čele stredovej konzoly pod palubnou doskou to vyvažuje veľmi zmysluplná plocha na bezdotykové nabíjanie telefónu, ktorý si tam viete aj poležiačky oprieť, pokiaľ za jazdy potrebujete z neho odčítavať nejaké informácie.
Vodič má k dispozícii aj veľký a farebný head displej, ktorý informácie premieta konečne priamo na čelné sklo.
Vizuál infotainmentu sa dá personifikovať, konfigurovať podobne ako v Touaregu. V podstate po funkčnej stránke je to kombinácia Toauregu a ID3. Home Screen ponúka štyri rôzne layouty.
Klimatizácia a hlasitosť rádia sa ovláda na dotykových plochách pod stredovým displejom, ktoré reagujú na dotyk aj na kĺzanie sa prstom.
Trojzónová klimatizácia narába s teplotným komfortom na palube intuitívne. To znamená, že pri nízkych teplotách vám automaticky po naštartovaní zapne vyhrievanie sedadiel aj volantu a púšťa viac teplého vzduchu v hornej časti kabíny. Pokiaľ si naopak budete chcieť dopriať viac tepla na nohy, môžete si individuálne nastaviť teplotu v hornej a spodnej časti kabíny. Všetky obkladové materiály na predných dverách sú z mäkkých materiálov. Látkové čalúnenie v kombinácii s plastom nájdete aj na zadných dverách, ktoré teraz dostali ambientné podsvietenie. Samozrejme my sme mali možnosť vidieť len lepšie vybavené verzie. Uvidíme ako budú vyzerať lacnejšie výbavy. S ambientným podsvietením sa dá v interiéri naozaj vyhrať. Štandardom je len jedna farba, ale za príplatok si potom môžete vyberať medzi 32 rôznymi svetelnými farbičkami a samotne môžete kombinovať farby podsvietenia priestoru pre nohy a ambientného podsvietenia dverí. Na palube vystavených áut sme našli po 3 USB konektory. Z toho dva vpredu a jeden vzadu, samozrejme všetky typu C.
Vlastný VW Cloud
S príchodom nového Golfa Volkswagen spúšťa tzv. Volkswagen ID. Ide o akési osobné konto, cez ktoré si akýkoľvek nový Volkswagen budete vedieť v priebehu niekoľkých minút upraviť podľa vášho osobného nastavenia, čo je výhoda hlavne pre zamestnancov firiem, ktorí často striedajú autá. Po usadnutí za volant len naťukáte svoje ID a celé auto sa prestaví podľa vašich nastavení. Funguje to podobne ako keď si zo zálohy oživujete nový telefón. Všetky informácie o nastavení polohy el. sedadla, vonkajších spätných zrkadiel, klimatizácie, či nastavení digitálneho kokpitu sa ukladajú na tzv. cloud, ku ktorému máte prístup vďaka sériovo stavanej SIM karte a internetu v aute ihneď po nasadnutí dnu.
Prečítajte si tiež:
Aký je nový VW Passat 2,0 TDI Evo v porovnaní s predchodcom?
Zaujímavé sú aj ďalšie funkcie súvisiace s pripojením auta na internet. Napríklad po zadaní trasy vám navigácia vypíše čas dojazdu podľa aktuálnej dopravnej situácie. Keď si ako špeciálny cieľ navolíte čerpaciu stanicu, ukáže vám trasu, otváracie hodiny aj cenu paliva.
Vďaka systému Car2X je Golf prvým sériovo vyrábaným autom v Európe, ktoré dokáže sharovať informácie o podmienkach na ceste a v premávke medzi autami. Zatiaľ vedia komunikovať medzi sebou len Golfy, ale neskôr vďaka nezávislej telefonickej sieti slúžiacej pre tento účel si budú vedieť vymieňať informácie aj autá rôznych značiek. Informácie o dopravnej situácii a infraštruktúre vie Golf prijímať a vysielať v rozsahu 800 metrov od miesta kde sa nachádza. Systém sleduje GPS polohu, smer akým auto ide, či sú všetky bezpečnostné systémy v poriadku, a ktoré systémy v aute vodič využíva.
Systém vie rozoznať nehodu, poruchu vozidla, pohyb v dopravnej zápche, núdzové brzdenie aj príchod záchranného vozidla, na ktoré vás vie dokonca upozorniť, z ktorej strany prichádza, aby ste ho nemuseli očami hľadať. Záchranné zložky by už dnes mali byť vybavené týmto komunikačným systémom, takže vaše auto vie určiť presnú polohu blížiaceho sa záchranárskeho vozidla. Ide o dôležitý míľnik vo zvyšovaní bezpečnosti premávky na cestách.
Vylepšením prešiel aj parkovací asistent. Pri hľadaní a nájdení vhodného parkovacieho miesta v okolí vášho bydliska nemusíte využiť hneď prvé voľné parkovacie miesto, ale môžete pokračovať v hľadaní a pokiaľ nič lepšie nenájdete, systém si pamätá predošlé navrhované miesta a s pomocou navigácie vás vie vrátiť. Podobne ako v prípade modelu Passat viete auto otvárať a štartovať mobilným telefónom namiesto kľúča. Táto funkcia sa prostredníctvom aplikácie We Connect dá momentálne využívať len s telefónmi Samsung.
Na výber je až 8 nových alebo výrazne inovovaných motorov so spotrebou nižšou až do 17%
Ďalšia časť revolúcie sa odohrala pod prednou kapotou. Nový Golf bude na výber opäť s veľmi bohatou škálou motorov – od benzínu, cez mild hybrid, plug-in hybrid až po naftu a stlačený zemný plyn CNG. Kompletne nový preplňovaný benzínový trojvalec 1.0 TSI dostupný v dvoch výkonových verziách (66 kW/90 k, 81 kW/110 k) oslavuje pod kapotou Golfu premiéru. Novinka bude prvým koncernovým autom, ktoré ho dostane. Vyznačuje sa turbom s variabilnou geometriou lopatiek a Millerovým cyklom. Prvýkrát budú v Golfe použité aj oba nové naftové dvojlitre 2.0 TDI Evo (85 kW/115 k a 110 kW/150 k). Samozrejme chýbať nebude ani známy benzínový štvorvalec 1.5 TSI (96 kW/130 k a 110 kW/150 k). Výkonnejší trojvalec a obe verzie motora 1.5 TSI sa budú ponúkať v klasickej aj mild-hybridnej verzii s označením eTSI. Vždy len s dvojspojkovou automatickou prevodovkou DSG. Čiže ak si budete chcieť vybrať benzín s automatom, len v kombinácii s mild-hybrid a DSG.
Veľmi som preto zvedavý ako verzie s automatom nacení výrobca a následne aj náš importér. Hlavne či príplatok za automat ostane plus-mínus na úrovni predchodcu, alebo sa citeľne dvihne. Mild-hybrid využíva 48V elektrickú sústavu so štartér generátorom poháňaným remeňom, ktorý redukuje vibrácie a hluk pri každom opätovnom štartovaní. Prvý štart vždy absolvuje štartér a všetky ďalšie generátor. Batéria 48V sústavy je umiestnená pod sedadlom spolujazdca. Hlavnými prednosťami mild-hybridu je 10% úspora na palive a krátkodobo o 25% lepšia dynamika, hlavne pri akcelerácii.
Bohatšia je aj ponuka plug-in hybridných verzií. Hardvér ostáva rovnaký – teda spaľovací motor 1.4 TSI, 6-stupňová prevodovka DSG aj elektromotor. Rozdiel vo výkone robí iné naladenie softwaru. Obe verzie využívajú rovnakú batériu s kapacitou 13 kWh (+50%), ktorá im umožní prejsť čisto na elektrinu minimálne 50 km. Silnejšia výkonová verzia eHybridu s tradičným označením GTE dosahuje výkon 180 kW/245 k. Slabší eHybrid disponuje výkonom 150 kW/204 k. Neskôr budú nasledovať aj ďalšie tradičné verzie GTI, GTD, TGI a R, ako aj modely s pohonom všetkých štyroch kolies 4Motion.
Slovenský cenník nového Volkswagenu Golf by sme mali spoznať začiatkom nového roka, kedy importér odštartuje aj predpredaj.