Nový Renault Clio prezentuje revolúciu (video)
Hoci Renault zatiaľ zverejnil iba čiastkové informácie a obrázky svojej najdôležitejšej novinky za ostatné roky, už teraz je jasné, že nové Clio je pre francúzsku automobilku revolučným modelom.
Ide o prvý sériový Renault, kompletne navrhnutý pod taktovkou šéfdizajnéra Laurensa van den Ackera. Holanďan sa nebojí ísť proti prúdu a v čase, keď mnohí návrhári presadzujú strohé línie a hrany, van den Acker prichádza s nápadnými vlnkami. „Krivky Clia vyjadrujú dynamiku vyžarovanú konceptom DeZir. Žiadne ostré alebo agresívne uhly, iba ladné krivky, po ktorých chcete, aby stúpali a klesali a túžite sa ich dotýkať,“ povedal šéfdizajnér.
Novinka je v porovnaní s predchodcami naoko podstatne dynamickejšia. Dominantou je veľké logo automobilky a maska chladiča, ktorá spája oba predné svetlomety. V samotnej mriežke našli miesto diódy pre denné svietenie. Pri pohľade z profilu udrie do očí stúpajúca línia bočných okien i oblá ochranná lišta v spodnej časti dverí. Kľučky zadných dverí sú ukryté v stĺpikoch. Auto tak navodzuje dojem, že má len trojo dverí. Podľa dostupných neoficiálnych správ, nefalšovaný trojdverový variant bude v tejto generácii Clia chýbať.
S pomerne veľkými prednými svetlometmi, kontrastujú malé koncové svetlá. Clio vyzerá športovo a dynamicky, k čomu prispievajú aj 17-palcové kolesá, na ktorých je prezentačný model postavený.
Zvyšok dizajnu si môže každý dotvoriť sám. K dispozícii totiž bude dlhý zoznam doplnkov, vďaka ktorým si zákazník upraví vizáž auta podľa vlastného vkusu. Vyberať bude možné z rôznych krytov zrkadiel, mriežok chladiča, zadných bočných líšt, nižších chráničov dverí, či diskov kolies a rôznych grafických vyhotovení strechy. Pre personalizáciu interiéru sa v menu nachádzajú rôzne kryty palubnej dosky, rôzne panely dverí, volanty, kľučky, okolia radiacej páky, lemovania výduchov ventilácie, materiály čalúnenia alebo koberčeky.
Renault prizvukuje, že všetky diely budú k dispozícii za rozumné ceny, takže dotvoriť si auto bude môcť v podstate každý.
Interiér lepšie vybavených verzií hýri farbami, chrómom a čiernymi lesklými doplnkami. Trochu komplikovane vyzerá prístrojový panel s digitálnym rýchlomerom. Stredová konzola patrí najmä dotykovému displeju s uhlopriečkou 180 mm. Obsluhuje sa ním navigácia i audiosystém. Prostredníctvom neho sa však dá napríklad aj pripojiť na internet. Na úvodnú obrazovku si vodič môže dať ním najčastejšie používané funkcie a predvoľby, aby bolo používanie systému jednoduchšie.
Zaujímavosťou je aplikácia Renault R-Sound Effect , ktorá dokáže simulovať šesť rôznych profilov zvuku motora. Každý z nich je špecifický, a dokonale synchronizovaný s parametrami jazdy ako rýchlosť a akcelerácia.
Výrobca uvádza, že jeho audiosystém s funkciou Renault Bass Reflex, umožní dosiahnuť objem a zvukový zážitok ako pri 30-litrových domácich reproduktoroch. Všetky typy rádií obsahujú jack vstupy a USB port.
K technike toho zatiaľ veľa zverejnené nebolo. Pod kapotou Clia by sme ale mali nájsť iba prepĺňané zážihové a vznetové agregáty. Paleta motorizácií má začínať trojvalcom 0,9 TCe a pokračovať štvorvalcami 1,2, 1,4 a 1,6 TCe. Ponuka vznetových motorov má zo začiatku obsahovať agregáty 1,5 a 1,6 dCi, neskôr ich zrejme doplní nový 1,2 dCi. Manuálne prevodovky doplní ako alternatíva 6-stupňový dvojspojkový automat, dodávaný k vybraným motorom.
Clio stojí na novej verzii platformy B, vyvinutej alianciou Renault-Nissan.
Podrobnejšie informácie budú zverejnené na jesennom parížskom autosalóne. Predaj novinky vyrábanej vo francúzskom Flins a tureckej Burse, odštartuje koncom roka.