Top leaderboard 1140x190 po fdbii
Thumb 2022 ford mondeo china debut  4 Thumb 2022 ford mondeo china debut  3 Thumb 2022 ford mondeo china debut  2 Thumb 2022 ford mondeo china debut  1 Thumb 2022 ford mondeo china debut  5 Thumb 2022 ford mondeo china debut  6 Thumb 2022 ford mondeo china debut  7 Thumb content novy ford mondeo 2022 autozurnal.com 1 Thumb content novy ford mondeo 2022 autozurnal.com 2 Thumb 2022 ford mondeo china debut Thumb 2021 ford evos china 5

Nový Ford Mondeo 2022 oficiálne: Šitý na mieru pre Čínu

Nové Mondeo piatej generácie je tu. Niekdajšia manažérska limuzína strednej triedy a odveký rival Volkswagenu Passat však zmenil pole pôsobnosti. Predávať ho budú pravdepodobne iba na čínskom trhu. Európania dávajú prednosť crossoverom a SUV...

Nové Mondeo už nemá byť globálnym modelom ako výbehová, štvrtá generácia. Chute zákazníkov sa menia, v Európe prevzali žezlo crossovery a SUV. Tradičná stredná trieda upadá, zmeny v náladách si vyžiadali kríže pre niekoľko klasických a tradičných áut trhu, ktoré tu s nami pobudli niekoľko desaťročí. Po novom končí aj Volkswagen Passat, zatiaľ však len s karosériou typu sedan... No a Mondeo to má v Európe už tiež spočítané. Nové Mondeo, na ktoré sa práve pozeráte, Ford navrhol a bude vyrábať práve pre špecifický čínsky trh, kde sú veľké sedany ešte stále nesmierne obľúbené.

Dizajn nového Mondea je moderný, atraktívny a svalnatý. Páčil by sa aj Európanom, oproti súčasnej "usadlo" pôsobiacej generácii ide rozhodne o zaujímavejšie auto. Prednej časti dominujú úzke, prižmúrené LED svetlá a veľká maska chladiča so špecifickým výpletom. Predné svetlomety sú však dvojdielne.

Bočný pohľad prezradí dlhú kapotu, opticky nízku siluetu (vďaka čiernej streche) a majestátnu dĺžku karosérie. Nové Mondeo na dĺžku meria 4935 mm, na šírku 1875 mm a vysoké je 1500 mm. Rázvor osí kolies má hodnotu 2954 mm. A to znamená, že oproti Mondeu 4. generácie je novinka o 63 mm dlhšia, s rázvorom natiahnutým o podstatných 104 mm.

Zadná časť odhalí riešenie združených svetiel, ktoré pripomínajú elektrický Mustang Mach-e. Kvázi difúzor v zadnom nárazníku prináša kúsok športového optického korenia navyše. Koncovky výfuku sú však falošné.

Zábery interiéru Mondea značka neodhalila, má však byť totožný s interiérom Evosu (na fotke hore).

Ford zatiaľ oficiálne nepotvrdil očakávanú motorizáciu pod kapotou, ktorou má byť 2.0-litrový preplňovaný benzínový EcoBoost s výkonom 180 kW (245 k). Na základe plaketky "245" na zadnom veku kufra však predpokladáme, že ide práve o toto turbobenzínové srdce. Okrem neho má byť v ponuke aj menší EcoBoost s objemom 1.5 l. Silu na predné kolesá prenáša 8-st. automatická prevodovka.  Nové Mondeo jazdí na platforme Ford C2, ktorú s dieľa s novým Lincolnom Zephyr. 

Nové Mondeo bude vyrábať fabrika Changan Ford. Prvé autá sa k zákazníkom dostanú v priebehu roka 2022. Príchod nového Mondea 5. generácie na európske trhy je nepravdepodobný, ideovo ho má nahradiť niektorý z crossoverov značky, resp. pôjde o úplne nový crossover, postavený hierarchicky nad súčasnú Kugu.