Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb volkswagen passat sel 54 Thumb volkswagen id aero b spy 3 Thumb volkswagen id aero b spy 8 Thumb vw id. vizzion aero b 2 Thumb vw id. vizzion aero b 3 Thumb vw id. vizzion aero b 6 Continental winter contact 10 2021 1024x597 Thumb content content vw arteon 2020 facelift autozurnal.com 80 Thumb content modernizovany vw passat 2020 autozurnal.com  9

VW Passat sedan v roku 2022 končí. Manažérsku ikonu strednej triedy zastúpi Arteon

Aktualizované: Podľa nášho zdroja blízkeho značke Volkswagen zatiaľ zastavil iba výrobu Passatu sedan s pravostranným riadením. Výroba modelu s ľavostranným riadením (teda aj pre naše trhy) má trvať do júla 2022. Passat sedan ako taký tak skončí svoju púť o 7 mesiacov.

Pôvodný text:

Ešte niekoľko rokov dozadu bol Passat ikonou strednej triedy a obľúbeným manažérskym sedanom. Doba sa však rýchlo mení. VW Passat s karosériou sedan končí. Kombi Variant však ostáva v ponuke naďalej a príde aj v novej generácii. 

Volkswagen Passat bol v minulosti ťahúňom predajov v strednej triede na európskom trhu. A aj keď sa mu v rámci triedy stále darí, "klasické" limuzíny a kombi segmentu D v očiach zákazníkov nahrádzajú autá typu SUV. Súčasná doba je plná turbulencií a rýchlo sa meniacich pravidiel, ktorým sa značky musia prispôsobiť. Emisná hystéria, obľuba SUV, šetrenie nákladov... to všetko už pochovalo a ešte len pochová mnohé automobilové ikony minulosti. Klasická stredná trieda pomaly vymiera, špekulácie a informácie zdrojov blízkych značke už neraz naznačili, že do dôchodku sa môže pobrať aj Volkswagen Passat. A práve to sa deje, Volkswagen zastavil výrobu Passatu B8 s karosériou sedan, ktorý vyrábal od roku 2014. Predajne úspešnejšie kombi Variant však pokračuje ďalej. A príde ešte v jednej, pravdepodobne poslednej generácii v roku 2023. Vyrábať sa bude po boku nového Superbu v Bratislave. Sedan to však má nadobro spočítané...

Karosárska verzia Variant zatiaľ vo výrobe pokračuje, podobne ako Arteon s oboma typmi karosérie. Nepriamym nasledovníkom Passatu sedan je Arteon liftback. 

Volkswagen má v ponuke už dlhšie "náhradu" v podobe Arteonu, ktorý sa dočkal aj verzie kombi. No ide o cenovo vyššie posadené auto s dôrazom na prémiový charakter. Nejde o priameho nástupcu Passatu. V rámci meniacej sa doby Passat sedan uvoľní miesto elektrickému Volkswagenu ID.4, ktorý ponúka podobnú priestorovú ponuku, no plne elektrický pohon. Okrem toho chystá Volkswagen plne elektrický sedan strednej triedy, postavený na platforme MEB, ktorý zatiaľ volá "Aero-B". Testovacie prototypy už jazdia. 

Zdroj: Autoexpress, Auto.idnes