Peugeot 1 04 2020 1140x190
Thumb dacia 15 rokov v europe autozurnal.com  5 Thumb 2020   dacia 15 years in europe   success stories  1 Thumb 2020   dacia 15 years in europe   brand history Thumb dacia 15 rokov v europe autozurnal.com  3 Thumb dacia 15 rokov v europe autozurnal.com  1 Thumb dacia 15 rokov v europe autozurnal.com  2 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb dacia 15 rokov v europe autozurnal.com  4

Novodobá Dacia je tu s nami 15 úspešných rokov. Toto bol recept

S prvou generáciou Dacie Logan z roku 2005 vzkriesená značka nečakane zabodovala. Odvtedy prešla kusisko cesty a dnes oslavuje 15 rokov novodobého pôsobenia v Európe.

Prvá Dacia Logan bola najlacnejším novým autom a právom zabodovala. Darilo sa jej nielen na "východných" trhoch, no prekvapivo zabodovala napr. aj v Nemecku, kde si ju vo verzii MCV (od r. 2007) mimoriadne obľúbili. Modely značky sa postupne vyvíjali a s nimi aj samotná značka. Autá dostali modernejšiu výbavu, atraktívnejší vzhľad a nové technológie, orientácia na skvelý pomer cena/úžitok Dacii zostal dodnes. 

Dacia, ktorá bola založená v Rumunsku v roku 1966, bola odjakživa prepojená so značkou Renault. Prvým modelom, ktorý bol k dispozícii na lokálnom trhu, bol Renault 8, premenovaný a označovaný ako Dacia 1100. Model bol zostavený z častí vyrobených vo Francúzsku.

Recept z overených surovín

V roku 1999 nadobudla Skupina Renault rumunského výrobcu s jasnou víziou: rozvinúť odborné znalosti a geografickú situáciu spoločnosti Dacia s cieľom uvedenia na trhy východnej Európy najlacnejší sedan! A to práve v čase, keď bola táto lokalita vo víre rekonštrukcie a zmien. Veľmi ambiciózny cieľ, ktorý sa Skupina Renault rozhodla dosiahnuť zmenou štandardných pravidiel. Prvýkrát v automobilovom priemysle bol návrh dokončený na úrovni daných nákladov použitím metódy „design to cost“. Táto metóda bola v tom čase inovatívna a obrátila logiku doterajšieho procesu dizajnu „na hlavu“: optimalizácia nákladov sa stala nevyhnutnosťou v každej fáze dizajnu vozidla bez toho, aby došlo k zníženiu spoľahlivosti a bezpečnosti.

Odporúčame:

Dacia porovnáva motor 1.0 TCe so starším 1.6 SCe. Novinka má navrch

Logan bol pionierom úspechu novodobej Dacie v Európe.

Od začiatku do konca sa konečná predajná cena premietla do všetkých technických obmedzení. V rámci tejto
stratégie bolo použitie osvedčených amortizovaných komponentov a technológií Skupiny Renault značným prínosom. Daciu jednoducho poskladali zo staršej techniky Renaultu, ktorá už bola dávno "zaplatená! Od dizajnu cez koncept až po výrobu, projektové tímy
Dacia pracujú ako startup: od nuly a s obmedzeným rozpočtom!

Prečítajte si tiež:

Lacné kombi Dacia Logan MCV dočasne skončí

Nové auto s cenou jazdeniek

Logan, ktorý predstavili v roku 2004, dodržal všetky svoje sľuby: rekordná veľkosť k pomeru priestoru a základné vybavenie za bezkonkurenčnú predajnú cenu. Na automotive trhu nastala revolúcia! S novou cenou porovnateľnou s ojazdeným autom zažil Logan taký úspešný, že sa začal predávať od roku 2005 v celej Európe. Dacia sa stala referenciou pre spotrebné automobily. Logan je tu dodnes, avšak v ovela modernejšom balení. Spolu predali 1,8 milióna Loganov.

Dacia Sandero s modernejším dizajnom.

Po úspechu modelu Logan rozšírila Dacia svoju ponuku v roku 2008 o Sandero a jeho oplastovanú outdoorovú verziu Sandero Stepway. Vďaka kompaktnosti a priestrannému interiéru je tento vyšší hatchback dostupným univerzálom, aj keď bez pohonu 4x4.  Revolučným v poňatí značky sa stal súčasný obľúbenec a bestseller Duster, po prvýkrát v ponuke s pohonom 4x4.

Duster sa mimoriadne oplatil

Verné hodnotám, ktoré si Dacia vytvorila - priestrannosť, jednoduchosť, robustnosť a bezkonkurenčná cena - oba nové modely sa stali komerčným úspechom. Sandero (vrátane Sandero Stepway) je model č.1 v predaji súkromnej klientele v Európe v roku 2018. Od jeho uvedenia na trh sa predalo spolu 2,1 milióna kusov. Duster zaznamenal predaj na úrovni 1,6 milióna vozidiel od roku 2010. Nesmieme zabudnúť ani na ďalších zástupcov značky. V roku 2012 prišli modely Lodgy (MPV) a Dokker (MPV a van).

Duster potešil pohonom 4x4. Zvláda aj náročnejší terén.

Dacia je piata značka z hľadiska predaja súkromnej klientele v Európe. V súčasnosti značka Dacia oslavuje svoje výročie práve ponukou nového odtieňu v sortimente - modrej Iron Blue, ktorý nesie číslo 15! Táto séria je k dispozícii vo všetkých krajinách, v ktorých sa značka predáva.

Prečítajte si tiež:

Elektrická Dacia je realitou, na jedno nabitie prejde vyše 200 kilometrov

Značka tvrdí, že budúca revolúcia Dacie bude vychádzať z 10-ročných skúseností Skupiny Renault v oblasti elektromobility a bude zahŕňať dostupné elektrické vozidlá. V marci 2020 predstavila značka svoj prvý koncept elektromobilu Dacia Spring. Bude to prvé mestské vozidlo, ktoré bude mať podpis Dacia! Päťdverové vozidlo so 4 skutočnými sedadlami a dojazdom takmer 200 km.