Nové Audi A1 vyráža do boja proti Mini s agresívnejším dizajnom
Najmenšie Audi upúta predovšetkým dizajnom, pretože techniku zdieľa s koncernovými súrodencami Ibizou a Polom.
Zatiaľ čo prvé Audi A1 sa do histórie zapíše ako prívetivý oblý hatchback s minimalistickým kokpitom, druhá generácia je úplne iná. V Ingolstadte usúdili, že do boja proti Mini musia ísť agresívnejšie. Preto nová A-jednotka pôsobí omnoho svalnatejším a dynamickejším dojmom ako predchodca.
Dizajnéri si za vzor vzali to najšportovejšie, čo história Audi ponúka - legendárne krátke Sport Quattro. Práve vďaka nemu má malé Audi výrazné otvory v oboch nárazníkoch, efektne rozšírené blatníky a minimalistickú svetelnú techniku. Cieľom je brnknúť na športovú strunu, a to napriek faktu, že trojdverová karosárska verzia vypadla z ponuky. K dispozícii je iba päťdverový variant, nazvaný Sportback.
Aj kabína sa radikálne zmenila. Je priestrannejšia a palubná doska zďaleka nepôsobí takým jednoduchým dojmom ako doteraz. Prístrojový panel doslova obklopujú výduchy ventilácie. Stredovú konzolu dizajnéri natočili v uhle 13 stupňov na šoféra. Dominantným prvkom je dotykový displej. Pod ním sa nachádza klasický ovládací panel klimatizácie a pod ním ešte niekoľko tlačidiel. Spolujazdec má pred sebou opticky prepojené výduchy ventilácie a nižšie tradičnú odkladaciu schránku.
Prístrojový panel môže byť plne digitálny, vďaka displeju s uhlopriečkou 10,25 palca. Dotyková obrazovka patriaca multimediálnemu systému má v závislosti od výbavy uhlopriečku 8,8 až 10,1 palca. Výbava môže obsahovať pripojenie na internet i navigáciu so službami Google Earth či Google Street View. Prostredníctvom aplikácií získate informácie o počasí alebo o cene paliva na čerpacích staniciach v okolí.
Asi nikoho neprekvapí, že Audi A1 zdieľa techniku so SEATom Ibiza a Volkswagenom Polo. Základom auta je priestorovo úsporná koncernová platforma MQB A0. Kto by od Audi očakával bonus, napríklad v podobe viacprvkovej zadnej nápravy alebo pohonu 4x4, zostane sklamaný. Vrcholom sú adaptívne tlmiče.
A-jednotka medzigeneračne poriadne narástla. Na dĺžku meria 4030 mm, na šírku 1740 mm a na výšku 1410 mm. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme 335 litrov nákladu. Širka kufra vďaka novému usporiadaniu zadnej nápravy s torznou priečkou dosahuje rovný jeden meter.
Audi pochopiteľne zdôrazňuje širokú paletu asistenčných systémov, od autonómneho núdzového brzdenia, cez automatické udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu jemnými zásahmi do riadenia, adaptívny tempomat s asistentom pre jazdu v dopravnej zápche, až po automatickú parkovaciu funkciu.
Pod kapotou nájdeme výhradne benzínové motory. Základom je trojvalec 1,0 TFSI, naladený na výkon 70 kW (95 k) alebo 85 kW (115 k). Zlatou strednou cestou sa stáva štvorvalec 1,5 TFSI s výkonom 110 kW (150 k). Vrcholom je dvojliter TFSI (147 kW/200 k). Všetky motory môžu byť kombinované so šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou S tronic. Výnimkou je iba dvojliter, ktorý sa dodáva výhradne s prevodovkou S tronic.
Zákazník bude mať na výber z rôznych vzorov 15-, 16-, 17- a 18-palcových diskov kolies. V ponuke budú aj široké možnosti personalizácie, vrátane kontrastne lakovanej strechy.
Zatiaľ čo končiace Audi A1 vyrábajú v Bruseli, novinka bude schádzať z pásov španielskeho závodu SEAT Martorell neďaleko Barcelony. Predaj odštartuje v novembri tohto roku.