Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Naši študenti na Eco-maratón do Londýna
Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave opäť mieria na medzinárodné preteky do Londýna. Okrem nich tam budú súťažiť aj vysokoškoláci z Košíc a Bratislavy.
Prvý júlový týždeň budú Trnavčania súperiť s upraveným vozidlom, ktoré poháňa celkom nový motor. Ich doterajší rekord je 158 km/kWh.
Trnavský tím je jediný z troch slovenských, ktorý využíva vozidlo na elektrický pohon. Tento rok štartuje v súťaži už po štvrtý raz. V porovnaní s vlaňajškom bude jazdiť s vozidlom, ktoré poháňa nový elektromotor výkonu 500 W vpletený do kolesa. Novinkou sú aj pridané blatníky na kolesách, vďaka ktorým by malo mať vozidlo menší aerodynamický odpor a dosahovať kratší čas, za ktorý elektromobil prejde jedno kolo. Počas roka tím pracoval aj na novom brzdovom systéme. „Veľmi sa tešíme na tohtoročné preteky. Na vozidle sme intenzívne pracovali, preto veríme, že sa nám podarí zlepšiť náš doterajší výsledok. Dni strávené na pretekoch sú pre nás veľmi obohacujúce nakoľko sa môžeme inšpirovať inými európskymi tímami a teší nás, že aj pre skúsenejšie vysokoškolské tímy predstavujeme konkurenciu,“ vysvetľuje Darina Nádaská, kapitánka trnavského tímu.
Okrem trnavských stredoškolákov budú Slovensko reprezentovať aj dva vysokoškolské tímy. Jeden tvoria študenti Strojníckej fakulty STU a druhý poslucháči Strojníckej fakulty TUKE. Na rozdiel od Trnavčanov pretekajú Košičania aj Bratislavčania s vozidlami, ktoré poháňajú benzínové motory. Východniari skonštruovali auto s karosériou z uhlíkových vláken, ktorú prispôsobili na mieru vodičky. Ich doterajší rekord je 783 km/1 l paliva.
Cieľom ekomaratónu je skonštruovať vozidlo, ktoré prejde na 1 l paliva či 1 kWh elektrickej energie čo najdlhšiu trať. Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future Live, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie. Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách. Vlani sa rekordérom podujatia stal francúzsky tím Microjoule - La Joliverie, ktorého vozidlo zajazdilo na 1 l paliva až 2.324 km!. Ten istý tím je aj držiteľom absolútneho rekordu súťaže – 3.771 km na 1 l paliva.
Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských podujatí na svete. Súťaži v ňom budúca generácia inžinierov a vedcov vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Začiatky súťaže, ktorú dnes poznáme ako Shell Eco-marathon Mileage Challenge, siahajú do roku 1939, kedy zamestnanci spoločnosti Shell Oil Company v USA uzavreli stávku, kto prejde s rovnakým množstvom paliva najdlhšiu trať. Prvé oficiálne preteky tohto zamerania sa konali v roku 1985 vo Francúzsku, keď sa vedľa seba postavilo 25 drevených vozidiel. Odvtedy sa súťaž rozrástla a zapojili sa do nej tisícky účastníkov z vyše 50 krajín celého sveta na 9 rôznych miestach.
Preteky organizujú každoročne v Európe, Severnej Amerike a Ázii a rozdelené sú do 2 kategórií: prototypy a mestské koncepty. Tento rok finále podujatia vyvrcholí 5. júla v Londýne. Konkrétne v priestoroch Mercedes-Benz World vo Weybridge neďaleko britskej metropoly. Kvalifikačné preteky sa konali v apríli t.r. v Kalifornii a v malajzijskom Kuala Lumpur.