Najdospelejšie Clio v histórii je v predaji
Na Slovensko dorazila piata generácia modelu Clio. Na pohľad novinka pripomína predchodcu, pri detailnom študovaní karosérie však jasne vidieť, že celé auto je úplne nové. Doslova revolúciou prešiel interiér, ktorý boduje kvalitou materiálov, odhlučnením aj novým infotainmentom. A to nehovorím o výbave RS Line, ktorá svojou atmosférou robí z Clia štýlovku na spôsob Méganu GT.
Základné proporcie sú veľmi podobné predchodcovi. Zvonka novú generáciu spoznáte podľa predných svetlometov s hokejkami, inšpirovanými väčším bratom Mégane. LED svetlomety patria k sériovej výbave už od najnižšej výbavy. Celá karoséria je očistená od zbytočných ozdobných plastov vďaka čomu pôsobí elegantnejšie. Veľmi chválime nové farby exteriéru, najmä oranžovú Valencia a tyrkysovú Celadon. Na zahodenie nie je ani tmavomodrá Iron vo verzii RS Line.
Nové Clio má veľmi kvalitnú kabínu
Najväčší zážitok som mal ale z interiéru. Priznám sa, že „plastového“ predchodcu som veľmi nemusel. Novinka zatiahla v interiéri po všetkých stránkach. Z kabíny dýcha mimoriadny dôraz na kvalitu. Až si dovolím napísať, že zatieňuje dokonca aj väčšieho barata Mégane. Všade mäkčené plasty, pekne vypracované detaily, atraktívne farebné kombinácie. Kabína má štýl, farbu, vôňu, určite patrí medzi to najlepšie čo je dnes v tejto triede na trhu.
Do rúk príjemne padne nový multifunkčný volant. Veniec by mohol byť trochu tenší, ale inak sa drží fajn. Tradičný prístrojový panel nahradila 7 alebo 10-palcová obrazovka s možnosťou konfigurácie informácii, ktoré chce mať vodič pred sebou. Väčší displej dokáže zobraziť aj mapu navigácie. Najväčšie diskusie vyvoláva veľký centrálny displej multimediálneho systému stavaný na výšku, ktorý má 9,3 palca a opticky akoby trčí z palubnej dosky.
Prečítajte si tiež:
Renault Clio: Nové Clio jazdí ako veľké auto
Áno, konkurenti majú podobne veľké displeje na ležato, ale je to len otázka zvyku. Nakoniec, stojaci tablet využíva v aute aj Tesla, a čo má Tesla, to je cool. Páči sa mi, že na displeji nevidieť odtlačky prstov a úplne najviac sa mi pozdáva nové, moderné uživateľské rozhranie a kvalita displeja. Jeho zobrazovanie a reakcie na dotyk. Najväčšou hviezdou interiéru sú pre mňa ale výborne tvarované a vkusne čalúnené predné sedadlá. V štandardných verziách, ešte viac v modeli RS Line.
Na chvíľu som mal možnosť si nové Clio aj vyskúšať. Po jazdnej stránke pôsobí veľmi dospelým dojmom. Podobný pocit som zažil len v aktuálnom Volkswagene Polo. Podvozok pruží, ticho a kultivovane filtruje nerovnosti a na ceste drží ako o triedu väčšie auto. Samozrejme skúšal som úplne nový kus. Bolo by zaujímavé zažiť v akom stave bude po najazdení aspoň 50000 km, ale na prvú ochutnávku veľmi slušné. Najmä v kombinácii s húževnatým preplňovaným benzínovým štvorvalcom 1.3 Tce (96 kW/130 k), ktorý ma nadchol už v iných modeloch značky. Clio s ním doslova lieta. Čím menej pasažierov na palube , tým lepšie pre vodiča. Veľmi sa teším na domáci test.
Ceny nového Clia s atmosferickým benzínovým trojvalcom 1.0 SCe (48 kW/65 k), ktorý sa jediný ponúka v najnižšej výbave začínajú pod hranicou 10000 eur, čo je príjemný štart (presne 9850 eur). S motorom 1.0 TCe (74 kW/100 k) od 12350 eur si polepšíte minimálne o jeden stupeň výbavy, no mňa najviac priťahuje absolútny vrchol 1.3 TCe RS Line (96 kW/130 k). Na Slovensku v ponuke len s automatom EDC za cenu od 17950 eur. Kvôli fleetovým klientom Renault zachoval v ponuke aj úsporný naftový agregát 1.5 dCi (85 kW/115 k) za cenu od 15400 eur.