Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb mitsubishi predobokr 27 Thumb 004 Thumb 011 Thumb mitsubishi svetpred 02 Thumb mitsubishi kufor 06 Thumb mitsubishi motor 07 Thumb mitsubishi zadobokl 31

Mitsubishi ASX 2.0 MIVEC CVT 4WD: Obyčajné, dobré auto

Nenechajte sa pomýliť moderným vzhľadom, ani diódovými prednými svetlami. Mitsubishi ASX pôsobí na trhu už desiaty rok a hoci podstúpilo niekoľko modernizácií, stále je také jednoduché, ako to len súčasná doba umožňuje.

Hlavným lákadlom aktuálnej omladzovacej kúry nie je nová predná časť, inšpirovaná najnovšími modelmi Mitsubishi, ale motor. Atmosférickú jedna-šestku nahradil atmosférický dvojliter. Štvorvalec 4J11 známy spod kapoty väčšieho Outlanderu, dosahuje výkon 110 kW (150 k). My sme ho mali spriahnutý s bezstupňovou prevodovkou CVT a pohonom všetkých štyroch kolies.

Aj v prípade motora sa natíska výraz jednoduchosť, pretože si vystačí s atmosférickým nasávaním a nepriamym vstrekovaním benzínu do nasávacieho potrubia. Tým pádom nepotrebuje časticový filter, lepšie zvláda typicky mestské jazdy na krátke trasy s početnými studenými štartmi, vyhýba sa riedeniu oleja benzínom a do veľkej miery aj karbonizácii sania.

Bez rezervného kolesa je kufor hlbší, pojme 488 litrov. Zadné operadlo sa nedá polohovať ako kedysi.

Z užívateľského hľadiska je to typická japonská atmosféra. Zabudnite na mazďácky dvojliter Skyactiv- G, silný už v strednom pásme otáčok. V Mitsubishi treba motor hnať až k obmedzovaču, aby zo seba vydal to najlepšie. Pochopiteľne, pri bežnej jazde maximálny výkon nepotrebujeme. Bezstupňová prevodovka to dobre vie, na pomery variátorov funguje celkom kultivovane a dá sa s ňou solídne komunikovať cez plynový pedál. Snaží sa držať otáčky čo najnižšie a napríklad v meste sa dá pozvoľne akcelerovať tak, že prevodovka udržiava konštantných asi 1500 otáčok a rýchlosť postupne rastie. Keď potrebujeme svižnejšie vyraziť vpred, pedál treba zošliapnuť intenzívnejšie. Vtedy dôjde k skokovej zmene prevodového pomeru, teda k „podradeniu“. Otáčky poskočia na vyše 3000/min (do oblasti najvyššieho krútiaceho momentu) a keď na to vyslovene dupnete, tak pokojne aj cez 5000 1/min (blízko k maximálnemu výkonu). Vtedy bezmála 1,4 tony vážiace Mitsubishi ASX už pekne letí vpred. V momente, keď šofér uvoľní plyn - napríklad po dokončení predbiehacieho manévra - prevodovka okamžite stlačí otáčky nadol, nenechá ich visieť. K dispozícii je aj manuálny režim radenia so šiestimi prednastavenými prevodovými pomermi. Využívali sme ho najmä v klesaniach, na brzdenie motorom.

Ak šofér jemne narába s plynovým pedálom, na prístrojovom paneli zasvieti symbol „Eco“. Motor pri nízkej záťaži dokáže čarovať s časovaním a zdvihom nasávacích ventilov tak, že rastie jeho tepelná účinnosť. Za päť litrov však toto pomerne vysoké SUV s pohonom všetkých štyroch kolies pochopiteľne nejazdí. Celkový priemer po vyše tisíc najazdených kilometroch dosiahol 8,4 l/100 km. Po diaľnici sme jazdili za 8,7, v meste za 9 a na okresných cestách si motor pýtal 6,8 l/100 km.

Diódové svetlá svietia dobre, no trochu vysoko.

Odčítať otáčky pri bestupňovej prevodovke je ťažké, keďže prevodový pomer sa často mení. Na rovine pri ustálenom tempe 130 km/h motor točí asi 2500 1/min, pri 90ke 2000. Akonáhle príde kopec, otáčky stúpnu.

V súvislosti so spotrebou a použitím nepriameho vstrekovania možno aj vám prišli na um tri písmená: LPG. V susednom Česku dokonca samotný inportér upravil motor 4J11 tak, aby mohol spaľovať aj kvapalný propán-bután. Zatiaľ v Outlanderi, ale možno sa k nemu pridá aj ASX. U nás je situácia iná, údajne kvôli náročnejšej homologácii. K externým prestavbám sú zástupcovia značky skeptickí. Boja sa, že si nebude rozumiesť s technológiou Smart MIVEC (variabilné časovanie ventilov, variabilný zdvih nasávacích ventilov) a hrozia stratou záruky. Existujú externí úpravci, ktorí sú ochotní túto záruku prevziať na seba, a tak otázku LPG nechávame otvorenú...

Zatiaľ čo motor si po stránke servisu nepýta špeciálnu pozornosť (rozvody poháňa reťaz), prevodovka áno. Bezstupňové ústrojenstvo prenáša krútiaci moment trením. Riziko vzniku kovových triesok je v porovnaní s ostatnými prevodovkami vyššie. Preto by majiteľ nemal zabudnúť na výmeny olejovej náplne v prevodovke. Výrobca predpisuje výmenu oleja každých 80 000 kilometrov, alebo každých 40 000 km, ak pravidelne ťaháte príves, prípadne auto často trápite v teréne. Najvýhodnejšia bude zrejme zlatá stredná cesta. Súčasťou údržby sú aj dva filtre a vyčistenie magnetov od triesok.

Mitsubishi ASX po šoférskej stránke ani náznakom nepredstiera, že sedíte v nízkom hatchbacku. Auto jazdí tak, ako jazdili SUV pred niekoľkými rokmi. Riadenie nie je veľmi citlivé, ani strmé. Krajné polohy od seba delia vyše tri otáčky volantom. Na druhej strane, auto je vzhľadom na rázvor 2670 mm príjemne obratné. Karoséria sa v zákrutách trochu viac nakláňa a nedotáčavosť prichádza postupne. Toto však asi nie sú vlastnosti, ktoré bude riešiť typický záujemca o ASX.

Jednoduchý, ale prehľadný palubný počítač.

Zaujímať ho bude skôr komfort. Podvozok je aj na 18-palcových kolesách dostatočne poddajný. Nesvedčia mu však krátke priečne nerovnosti. Tlmiče na nich nepovolia posádka nerovnosť precíti. Ak ich je viac za sebou, podvozok má čo robiť, aby kolesá udržal v kontakte s vozovkou. Pre úplnosť dodajme, že vpredu sú vzpery McPherson a vzadu viacprvkové zavesenie. Ak ASXku niečo chýba, tak je to lepšie akustické utlmenie kabíny - predovšetkým od podvozka.

Vyšší konštrukčný vek auta cítiť na pomerne strohom interiéri. Nám pripomína smartfón pre seniorov. Na prvý pohľad neoslní, ale všetko je v ňom jednoduché a jednoznačné. Chvíľu sme hľadali akurát vypínač systému štart-stop. Nachádza sa na stredovej konzole, vedľa 12V zásuvky. Novinkou je multimediálny systém s osempalcovým dotykovým displejom. Vstavaná navigácia je dnes prežitok, pretože najaktuálnejšie mapy máme väčšinou v smartfónoch. Preto Mitsubishi uprednostnilo konektivitu v podobe Apple CarPlay a Android Auto. Vyskúšali sme druhú menovanú platformu a funguje bez problémov.

Technické parametre
motor 2,0 Smart MIVEC
zdvihový objem [cm3]  1998
výkon [kW/k]  110/150
pri otáčkach [1/min]  6000
krútiaci moment [Nm] 195
pri otáčkach [1/min] 4200
maximálna rýchlosť [km/h]  190
nam. priem. spotreba 8,4
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 12,2
registračný poplatok [€] 260
batožinový priestor [l] 422-488-1219
cena modelu od  [€] 20.990

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

Mitsubishi ASX chytá za srdce atmosférickým motorom ako zo starej školy, dobre naladeným pohonom 4x4 a naozaj vysokým posedom za volantom. Privítali by sme štipku kultivovanosti v podobe lepšieho odhlučnenia.