Monte Carlo: Opäť Ogier, tentokrát s Fordom
Na 85. ročník najslávnejšej súťaže Rallye Monte Carlo boli všetci zvedaví, všetko bolo nové a neznáme, autá i tímy.
Od roku 1986 sa technické predpisy stále menili tak, aby sa autá spomaľovali, hoci technický pokrok ich zrýchľoval. Teraz prvýkrát FIA, na podnet tímu VW, uvoľnila regule. Autá sú ľahšie, majú v nasávacom potrubí väčší otvor, čo prinieslo asi 80 koní navyše, nové autá sú širšie a majú väčší prítlak. Tím VW však zbabelo a nečakane uprostred vývoja nového auta odišiel.
Asi im to začína byť aj ľúto, lebo sa dodatočne snažia Polo WRC 2017 zlegalizovať. Pred štartom bola v Monaku porada šéfov tímov a zástupcov FIA, čo s tým, lebo pre tímy platia odlišné a prísnejšie pravidlá, ako pre súkromníkov. Ide napríklad o povolený počet prevodoviek. Všetci sa zhodli na tom, že viac áut súťaže potrebujú, ale je prinajmenšom zvláštne, ak tím oznámi odchod a potom narýchlo potrebuje homologovať auto. „Myslím, že všetci by mali rešpektovať pravidlá, ak chceš homologáciu, musíš sa prihlásiť do šampionátu“, povedal Michel Nandan z tímu Hyundai.
Polhodinová porada nakoniec nič nevyriešila. Rallye Monte Carlo sa nezačalo najšťastnejšie. Na prvej RS prišiel o život divák, ktorý stál na vonkajšej strane zákruty, kde neboli ani zvodidlá, ani stromy, za ktoré by sa dalo skryť, iba skala... Vo štvrtok večer sa teda odjazdila iba jedna nočná RS, ktorá vyniesla do čela Thierryho Neuvillea s Hyundaiom a za ním bol Sebastien Ogier s Fordom.
Neuville išiel aj v piatok naozaj skvelo, ostatní robili chyby. Meeke, Hänninen, Lefebrve a zaváhal aj Ogier, keď stratil 45 sekúnd v ľavej, našťastie relatívne plytkej priekope. Ale po servisnej prestávke už bol tretí a pred sobotou opäť druhý. Neuville sa však javil ako nedostihnuteľný. Za Ogierom sa usadil jeho tímový koleda Ott Tänak, štvrtý Jari-Matti Latvala s Toyotou už citeľne strácal.
Česť tímu Citroen zachraňoval už iba piaty Craig Breen na starom modeli DS3. Sobota sa zdala byť už pokojnejšia. Odstupy sa pomaly naťahovali a každý si strážil svoje tempo, iba Dani Sordo predbehol Breena. V RS číslo 13, ktorá bola v sobotu posledná, však prišla katastrofa pre vedúceho Neuvilla. V pomalej zákrute vyšiel z trate a poškodil zavesenie kolesa. Musel ho 35 minút opravovať a prišiel o víťazstvo, ktoré bolo takmer na dosah. V nedeľu bol na programe dvojnásobný prejazd známeho priesmyku Col de Turini a dvakrát krátky, iba 5,5 kilometrový úsek Luceram – Col St. Roch.
Ten však diváci zapchali a predposlednú RS usporiadatelia zrušili. Poslednú bonusovú vyhral smoliar Neuville a získal po novom až päť bodov, na Power Stage v tejto sezóne bodujú až piati jazdci. Do problémov sa dostal dovtedy druhý Tänak, ktorému išla Fiesta iba na dva valce. Prišiel neskoro aj do časovej kontroly, ale nakoniec vďaka veľkému odstupu klesol iba na tretie miesto. Na striebro tak dosiahol Latvala s Yarisom. V cieli mali radosť najmä ľudia okolo Malcolma Wilsona. Vyzerá to tak, že Fiesta sa podarila a Ogier je naozaj favorit aj pre tento rok. Monte Carlo však ukázalo, že veľmi rýchle auto je aj Hyundai.
A obrovské nadšenie zavládlo aj vo fínskom tíme Toyota. Skeptický Latvala pred štartom hovoril, že Yaris je na asfalte slabší, a že sa na záver sezóny pokúsia zaútočiť na stupne víťazov. Prišla však prvá súťaž a hneď druhé miesto. V kategórii WRC2 vyhral Andreas Mikkelsen, ktorého angažovala Škoda, za ním došiel Jan Kopecký. Fabie R5 boli namaľované tak, ako v roku 1977 dve Škody 130 RS Václava Blahnu a Miloslava Zapadla, ktoré pred štyridsiatimi rokmi vyhrali v Monaku triedu do 1300 ccm.
Rallye Monte Carlo 2017:
1. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 4h00m03.6s
2. Jari-Matti Latvala/Miika Anttila (Toyota Yaris WRC) +2m15.0s
3. Ott Tanak/Martin Jarveoja (Ford Fiesta WRC) +2m57.8s
4. Dani Sordo/Marc Marti (Hyundai i20 Coupe WRC) +3m35.8s
5. Craig Breen/Scott Martin (Citroen DS3 WRC) +3m47.8s
6. Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +6m45.0s
7. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Škoda Fabia R5) +9m32.7s
8. Jan Kopecký/Pavel Dresler (Škoda Fabia R5) +12m58.1s
9. Stephane Lefebvre/Gabin Moreau (Citroen C3 WRC) +14m43.8s
10. Bryan Bouffier/Denis Giraudet (Ford Fiesta R5) +16m09.4s