Mercedes má elektromobil, ktorý v praxi prejde viac ako 1000 km na jedno nabitie
Do sériovej výroby sa však nechystá... Skúsenosti pri vývoji Vision EQXX a použité technológie však Mercedes využije pri nových produkčných modeloch. Na toto sa môžeme tešiť.
Prototyp Vision EQXX je plne funkčný elektromobil a výstavná skriňa značky na poli čisto elektrických áut. Zaujme špičkovou efektivitou pohonu a aerodynamikou - vďaka tomu prejde so 100 kWh batériou viac ako 1000 km. A to nie "na papieri", ale v reálnej premávke.
Vision EQXX preukázal svoj vynikajúci dojazd a efektívnosť na európskych cestách. Počas jazdy na svojej prvej dlhej trase zo Sindelfingenu cez švajčiarske Alpy a severné Taliansko do Cassis na Azúrovom pobreží prešlo toto vozidlo viac ako 1 000 kilometrov v reálnej každodennej premávke – na jedno nabitie akumulátora. Elektromobil začal svoju jazdu v chladnom a daždivom počasí, cestoval bežnými rýchlosťami a na nemeckých diaľniciach dočasne jazdilo aj rýchlosťou do 140 km/h v jazdnom pruhu na predchádzanie. Stav nabitia akumulátora po príchode do cieľa predstavoval približne 15 percent, zostávajúci dojazd bol teda približne 140 kilometrov. Priemerná spotreba prekonala všetky očakávania a dosahovala rekordnú hodnotu len 8,7 kWh na 100 kilometrov. Počas jazdy bola nabíjacia zásuvka zaplombovaná a jazdy sa zúčastnil nezávislý znalec TÜV Süd.
Profil trasy – od diaľničných úsekov až po horské prechody a cestné staveniská – a poveternostné podmienky predstavovali pre Vision EQXX rozličné výzvy. Teploty dosahovali od 3 stupňov Celzia v čase odjazdu pri výskumnom a vývojárskom centre v Sindelfingene až do 18 stupňov Celzia v cieli cesty. Severne od Álp mierne pršalo, smerom ďalej na juh fúkal pri slnečnom počasí jemný vietor. Vplyv množstva opatrení na zabezpečenie efektívnosti bol zdokumentovaný podľa rozdielnych úsekov trasy.
Prvá etapa od Sindelfingenu až po severovýchodnú hranicu Švajčiarska prebieha po diaľnici 81. Vision EQXX si reže cestu vetrom s rýchlosťou do 140 km/h. Vďaka nízkej hodnote koeficientu odporu vzduchu len 0,17 nemá žiadnu plochu, do ktorej by sa mohol vietor oprieť. Celosvetovo najlepšia aerodynamika vo svete automobilov so schválením na cestnú premávku je výsledkom inteligentnej súhry mnohých jednotlivých opatrení. Tá sa začína už pri základnej forme karosérie, v ktorej je integrovaná klenba kabíny s hladkými plochami a ktorá sa ako kvapka vody elegantne tiahne dozadu. Pokiaľ ide o malý odpor vzduchu, výhodou je aj malá čelná plocha s rozmerom 2,12 m² a zmenšený rozchod zadných kolies. Tento rozchod je o 50 mm menší ako rozchod predných kolies, vďaka čomu sa zadné kolesá otáčajú v závetrí predných kolies. Aktívny zadný difúzor, ktorý sa automaticky vysúva pri rýchlosti 60 km/h, zabezpečuje lepšie vedenie vzduchu, čím značným spôsobom prispieva k zmenšenému odporu vzduchu.
K ďalším efektívnym výhodám patria pneumatiky s extrémne nízkym valivým odporom 4,7 promile, ktoré dodal Bridgestone. Na porovnanie: na dosiahnutie najlepšieho hodnotenia pre triedu A na aktuálnom štítku EÚ na pneumatikách je potrebný valivý odpor 6,5 promile. V prípade EQS sa používajú pneumatiky, ktoré s hodnotou 5,9 promile dosahujú výrazne nižší valivý odpor. S Vision EQXX teraz značka Mercedes-Benz ide ešte o krok ďalej. Pneumatiky s rozmermi 185/65 R 20 97 T majú veľký priemer pri malom rozmere behúňa. Vision EQXX boduje aj vďaka svojej prevádzkovej hmotnosti len 1755 kilogramov.
Väčšinu hmotnostnej efektívnosti zabezpečujú čisto elektrický podvozok s ľahkým pomocným rámom pochádzajúcim z F1, hliníkové brzdové kotúče a trakčný akumulátor. Novovyvinutý akumulátor má pri kapacite 100 kWh takmer rovnakú energetickú kapacitu ako akumulátor v EQS, ktorý v celosvetovom porovnaní elektrických vozidiel, ktoré sú v predaji, dosahuje najlepšie hodnoty. Má však o 50 percent menší objem a o 30 percent nižšiu hmotnosť. Výsledok: porovnateľne ľahký kompaktný akumulátor s rozmermi len 200 x 126 x 11 cm a s hmotnosťou 495 kilogramov sa zmestí do vozidla nižšej strednej triedy. Elektrický pohon bol vyvinutý v spolupráci s odborníkmi z tímu Mercedes-AMG Petronas F1.
Elektrické hnacie ústrojenstvo vyvinuté v spolupráci so špecialistami na preteky F1 tímu HPP pozostáva z elektromotora, prevodovky a výkonovej elektroniky a dosahuje max. výkon 180 kW. Vďaka krútiacemu momentu, ktorý je k dispozícii od prvých otáčok motora, a veľmi nízkym jazdným odporom počas celej trasy ani nebolo nutné rozvinúť celý potenciál. Oveľa dôležitejšie ako maximálny výkon sú iné faktory: elektrické hnacie ústrojenstvo je kompaktné, ľahké a vysokoefektívne ako akumulátor. Priemerná účinnosť pre takýto spôsob využitia dosahuje hodnotu 95 percent. To znamená, že 95 percent energie sa z akumulátora prenáša na kolesá.
S tým súvisia ďalšie výhody z efektivity ako redukcia strát v hnacom ústrojenstve. Z toho konkrétne vyplýva, že inžinierom Mercedes-Benz sa podarilo znížiť celkové straty v hnacom ústrojenstve (motor, invertor a prevodovka) o 44 percent v porovnaní s elektrickým pohonom, ktorý nie je založený na tomto projekte. Aj to sa počíta do celkového hodnotenia: zvýšenie efektívnosti o jedno percento znamená zvýšenie dojazdu o dve percentá. Tomuto efektu pomáha aj akumulátor vďaka svojej pozoruhodnej energetickej hustote takmer 400 Wh/l a mimoriadne vysokému napájaciemu napätiu viac ako 900 voltov.