Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb mercedes konci s kombiky Thumb cla shooting brake

Mercedes-Benz údajne plánuje skončiť s kombi modelmi. Náhradou budú crossovery a SUV

Podľa nemeckého magazínu Automobilwoche má koncom tohto desaťročia Mercedes-Benz úplne skončiť s výrobou tradičných (aj menej tradičných) kombi modelov. 

Klasická karoséria typu kombi bola ešte donedávna veľmi obľúbená a žiadaná, a to aj pri prémiových značkách ako napr. Mercedes-Benz. No s príchodom a hlavne masovým rozšírením zvýšených áut typu crossover a SUV sa chute zákazníkov menia. Jednoducho, aj keď o priamych konkurentov nejde, v očiach zákazníkov nahrádzajú klasické kombi práve novodobé crossovery a SUV. A deje sa tak aj u Mercedesu. Ten podľa nemeckého magazínu Automobilwoche a jeho zdroja blízkeho značke plánuje do roku 2030 ukončiť predaj modelov s karosériou kombi. Týka sa to aj nových a štýlových verzií tohto typu karosérie s názvom "shooting brake" (napr. Trieda CLA).

Začiatok konca kombi modelov má prísť v roku 2025, kedy Mercedes údajne skončí s kompaktným modelom CLA Shooting Brake. Nasledovať budú ďalšie modely, vrátane tradičnej Triedy C a Triedy E kombi. Súčasná generácia Triedy C je ešte relatívne horúcou novinkou (premiéru mala minulý rok), no tá ďalšia už kombi verziu nedostane. Ak počítame životný cyklus modelu na 8 rokov, Trieda C príde o praktickejší variant karosérie v roku 2029.

Prečítajte si tiež:

JAZDA Vyskúšali sme elektrickú vlajkovú loď Mercedesu, triedu EQS

Pokles záujmu o kombíky je všeobecnou charakteristikou dnešného automobilového trhu. Aj samotný technický šéf Mercedesu o fenoméne dnešnej doby hovoril a naznačil, že Mercedes sa trendu prispôsobí. Okrem väčšieho dôrazu na elektromobilitu tak čakajme viac modelov s karosériou crossover/SUV, ktoré postupne úplne nahradia tie s karosériou kombi. Nejde len o trend na európskych trhoch, ale najmä chute Číny a USA. A pre Mercedes ide o dva najväčšie trhy sveta... Paradoxne, v Číne a USA ešte stále ľudia kupujú klasické limuzíny (sedany) a nemecká značka si ich portfólio ustráži. So sedanmi tak skoro neskončí.

Zdroj: Automobilwoche, Mercedes Blog