Martin Koči vybojoval v Španielsku bod. O rok chce jazdiť vyššie
Keď sa už zdalo, že Volkswagen má na severovýchode Pyrenejského polostrova predplatené stupne víťazov, Ogier nečakane zakopol. Martin Koči konečne videl cieľ, hoci jeho Peugeot nebol po technickej stránke stopercentný. Najviac času zhltol dvojtý defekt.
Poučka, že rely končí až na cieľovej rampe, je síce otrepaná, ale platí. Na Rally Catalunya - Costa Daurada, predposlednom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, sa o tom presvedčil Sebastien Ogier. Už istý šampión pre sezónu 2015 bol v samom závere prvý a k dispozícii mal pohodlný náskok vyše 50 sekúnd.
Do dlhej ľavej zákruty v poslednej rýchlostnej skúške však vošiel prirýchlo, Volkswagen Polo R WRC narazil do zvodidiel a prišiel o zadné koleso. Jazdeckú chybu videli tisícky divákov, keďže takzvaná Power Stage je vysielaná v priamom prenose na internete i v televízii.
Ogier potvrdil, že aj on robí chyby a daroval premiérové víťazstvo svojmu tímovému kolegovi, Andreasovi Mikkelsenovi. Nór pôvodne bojoval o druhú priečku s ďalším Volkswagenom Jariho-Matti Latvalu. V cieli nechel veriť kričiacemu redaktorovi, že vyhral.
Ani Sebastien Ogier nemusí byť smutný, veď istý je nielen jazdecký, ale aj tímový titul. Samozrejme, má ho dominantný Volkswagen.
Zatiaľ čo nemecký tím zažíva perfektnú sezónu, náš Martin Koči tohto roku absolvoval neľahký prechod medzi štvorkolky.
Výraz druhá liga nie je pre kategóriu WRC2 práve ideálny. Autá majú prepĺňané motory s objemom 1,6 litra, päťstupňovú sekvenčnú prevodovku i pohon 4x4. Na rozdiel od wéercéčok sú však lacnejšie (max. 180 000 eur) a musia obsahovať niektoré diely zo sériovej produkcie.
Vo WRC2 súťaží napríklad továrenský tím Škoda Motorsport a na budúci rok tam možno skončí aj Poliak Robert Kubica.
Martin bol vlani tretí najlepší junior na svete zvykol si jazdiť medzi najlepšími. Tohto roku však vo WRC2 získal iba jediný bod, aj to práve v Španielsku. Košičan zbieral skúsenosti, no viackrát mu skrížila plány nefungujúca technika, v podobe Peugeotu 208 T16 R5.
Jediného stáleho účastníka majstrovstiev sveta so slovenským pasom sme zastihli v servise po prvej etape.
Rally Catalunya je výnimočná tým, že jeden deň sa jazdí prevažne na šotoline a ďalšie dva na asfalte. Mechanici mali v piatok večer 75 minút na to, aby auto prestavali zo šotolinovej špecifikácie na asfaltovú.
Zaujímalo nás, čo všetko je nutné vymeniť: "Všetko, pôvodná ostáva v podstate iba karoséria a motor. Takže diferenciály, tlmiče alebo brzdy musíme dať iné," povedal Martin Koči.
Nocovať šiel priebežne na desiatej pozícii, ale spokojný nebol. "Stále sme na trati dobiehali auto štartujúce pred nami a v zvírenom prachu nebolo vidieť. Naschval sme prišli neskoro do časovej kontroly a nechali si dať penalizáciu 10 sekúnd, aby sme mohli štartovať neskôr. Nepomohlo to."
Asi najvydarenejšia bola pre Kočiho tretia etapa, lenže to už mal na konte ďalších 14 trestných minút za dve nedokončené skúšky druhého dňa. V RS 15 totiž slovensko-česká posádka Koči/Kostka dostala hneď dva defekty, no v aute mala iba jedno rezervné koleso. Do servisu bolo vtedy ďaleko, a tak musela dočasne odstúpiť.
Ešte predtým sa porúčal zadný diferenciál a Martin odjazdil dva merané testy s pohonom iba predných kolies.
V cieli súťaže bol Peugeot so štartovým číslom 78 klasifikovaný na desiatej priečke v kategórii WRC2. Sezóna majstrovstiev sveta tým pre Kočiho skončila, keďže na záverečné podujatie sezóny, do Walesu, tím Peugeot Sport Slovakia necestuje.
"Snažíme sa naplniť rozpočet pre budúci rok a chceme urobiť nejaké zmeny, aby som mohol jazdiť medzi najlepšími," naznačil Martin v našom krátkom rozhovore. Na podrobnosti je priskoro, takže neostáva iné, ako držať slovenskému talentu palce.
Mimochodom, Španielsko rozhodlo o držiteľovi titulu šampióna WRC2. Celkové prvenstvo si spod nosa nechal vziať továrenský jazdec Škody, Fín Esapekka Lappi, keď počas druhého dňa havaroval. Titul obhájil Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý tiež sedlá Fabiu R5, no nie je príslušníkom Škody Motorsport.
Rally Catalunya - Costa Daurada, poradie v cieli:
1. Mikkelsen/Floene (Nór) VW Polo R WRC 3:21:04,8 h., 2. Latvala/Anttila (Fín) VW Polo R WRC +3,1 s., 3. Sordo/Martí (Šp) Hyundai i20 WRC +21,2, 4. Ostberg/Andersson (Nór) Citroen DS3 WRC +1:06,3 min., 5. Meeke/Nagle (Brit) Citroen DS3 WRC +1:08,2, 6. Paddon/Kennrad (NZ) Hyundai i20 WRC +1:23,3, 7. Prokop/Tománek (ČR) Ford Fiesta RS WRC +4:14,2, 8. Neuville/Gilsoul (Bel) Hyundai i20 WRC +8:01,9, 9. Tidemand/Axelsson (Švéd) Škoda Fabia R5 +8:56,8 (1. vo WRC2), 10. Kopecký/Dresler (ČR) Škoda Fabia R5 +9:07,5 (2. vo WRC2), 11. Kubica/Scczepaniak (Poľ) Ford Fiesta RS WRC +12:15,0, 12. Al-Attiyah/Baumel (Kat) Škoda Fabia R5 +9:07,5 (3. vo WRC2),... 30. Koči/Kostka (SR) Peugeot 208 T16 R5 +35:34,0 (10. vo WRC2).