Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb img 5394 Thumb 220118 4x4experience mb  0 Thumb 220118 4x4experience mb  2 Thumb 220118 4x4experience mb  1 Thumb 220118 4x4experience mb  3 Thumb 220118 4x4experience mb  4 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 220118 martinjahn mb  0 Thumb 220118 martinjahn mb  1 Thumb 220118 martinjahn mb  3 Thumb 220118 martinjahn mb  2 Thumb img 5389 Thumb img 5390 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 220118 martinjahn mb  5 Thumb img 5391

Martin Jahn (Škoda Auto): Posun prechodu na elektromobilitu je možný, ale ...

Európa na elektromobilitu najviac tlačí, ale najmenej pre ňu robí... Je elektromobilita jediný smer? Bude Škoda reagovať na zníženie cien Tesly? Má ešte zmysel kupovať naftové auto? 

Počas akcie Škoda 4x4 Winter Experience vo Švédsku som mal príležitosť položiť niekoľko otázok k aktuálnemu vývoju na európskom automobilovom trhu Martinovi Jahnovi, členovi predstavenstva automobilky Škoda pre predaj a marketing. Tlmočil som mu otázky, ktoré najčastejšie zaznievajú od vás, našich divákov. 

Video:

 

Ako vidíte budúcnosť automobilového trhu v Európe? Je elektromobilita skutočne jediný hlavný smer?

Pokiaľ Európa nepoľaví z cieľa mať čistú mobilitu v roku 2035, iná cesta ako elektrina nie je. Vodíkové a iné alternatívne pohony sa nikam neposunuli, a to nielen v segmente osobných vozidiel, ale aj v nákladných vozidlách sa väčšina výrobcov vydáva cestou elektriny. Je pravda, že vyskytujú sa určité problémy, čo môže nástup elektrických vozidiel trochu pribrzdiť, ale určite nie zastaviť. Posledné dva roky sme boli svedkami toho, že predaj elektrických vozidiel v Západnej Európe veľmi vzrástol. Myslím si, že trend je už daný. Prechod na úplnú elektromobilitu môže prísť skôr alebo neskôr, ale ako trend je už nezvratný. Nevidím reálne, aby iná technológia bola pre automobilový priemysel možná v snahe prejsť na bezemisnú mobilitu.

 

Na aké časové obdobie vidíte tento trend? Mnohí ľudia sa domnievajú, že batériové elektrické autá sú len akási prechodová fáza k niečomu ďalšiemu. Ako sa na to pozeráte Vy?

Z hľadiska dlhodobého vývoja je všetko vždy nejaká prechodová fáza k niečomu novému. Ja vychádzam z toho, že keď teraz všetci zainvestujeme do infraštruktúry na nabíjanie elektrických vozidiel, na výrobu batérii pre elektrické vozidlá, prestavíme fabriky na výrobu elektrických vozidiel, nie je možné v rámci jednej dekády preskočiť potom na inú technológiu. Odpis všetkých týchto investícii bude trvať 20 až 30 rokov. Už len z čisto ekonomického hľadiska nepovažujem za reálne v priebehu jednej až dvoch dekád prechod na inú technológiu, pretože žiadna iná technológia okrem vodíku sa ani neobjavuje u žiadnej značky a na žiadnom kontinente. Diskusia, ktorú tu dnes máme je skôr zbožné prianie niektorých ľudí, ktorí by stále mali radšej spaľovací motor. Určité oneskorenie, posun v kompletnom prechode na elektromobilitu je možný, ale nemyslím si, že sa Európa odchýli od tohto trendu. A to aj preto, že vidíme veľmi silný trend v USA. Spojené štáty americké dnes výrazne  podporujú všetko čo sa týka výroby elektrických vozidiel, od batériových článkov cez celé batérie až po vozidlá. Amerika dnes vidí, že opäť sa rozdávajú karty a chce zachovať svoj automobilový priemysel. Preto robí všetko pre podporu tohto odvetvia. To isté sa deje aj v Číne. Čína už má pomerne veľké množstvo lokálnych značiek, ktoré sú schopné vyrábať vlastné elektromobily a sú jedným z najväčších výrobcov batérii, a to je veľká výzva pre Európu. Veľkí výrobcovia batérii pochádzajú buď z Japonka, Južnej Kórey alebo z Číny. Európa si musí veľmi rýchlo vybudovať kompetenciu na výrobu batériových článkov. Je toho ešte veľmi veľa pred nami. Európa najviac na elektromobilitu tlačí, ale najmenej pre ňu reálne robí a to určite nie je dobrá stratégia.

Porsche ako koncernová značka sa pustila do výroby syntetického paliva. Nie je toto jedna z ciest?

Porsche to robí hlavne kvôli tomu, že ich ikonický model 911 je spojený s benzínovými motormi a ťažko si predstaviť, že by v budúcnosti používal iný pohon. A ide aj o iné značky produkujúce superšporty, rovnako ako aj o historické autá. Tu ide o snahu aby sa navždy zachovala možnosť jazdiť so spaľovacím motorom a riešením má byť práve syntetické palivo, ktoré je ale energeticky náročné a veľmi drahé. Súčasne drahé sú aj investície do jeho výroby a určite to nie je niečo, čo by zachránilo napríklad Škodu Fabia. Práve kvôli jeho cene. Ide o cestu ako zachovať na cestách v ekologickej forme vozidlá ako Porsche 911, nie je to cesta pre menšie lacnejšie autá, teda pre masového zákazníka.

 

Ďalšou silnou témou je tlak čínskych automobiliek na Európu. Čo idú urobiť tradiční európski výrobcovia, aby Čína neovládla európsky trh s autami?

Európske automobilky môžu urobiť jedinú vec. Vyrábať vozidlá, ktoré budú lepšie, kvalitnejšie, akceptovateľnejšie pre európskeho zákazníka, než čínske značky. Iná cesta nie je. Preto musíme do elektromobility masívne investovať, rovnako ako do konektivity, vývoja softwaru, aby sme boli schopní poskytovať lepšie digitálne služby a celkovo lepší produkt. Musí byť ambíciou európskych výrobcov, nech by už bola akákoľvek regulácia, akékoľvek clá, aby mali lepšie autá než Čína.

Hlavnou témou uplynulého týždňa je, že Tesla znižuje ceny o 20%. Ako bude Škoda reagovať?

My sme museli elektrické autá v poslednej dobe zdražovať. Reagovali sme na zvýšenie cien materiálov, kovov, elektrickej energie do cien vozidiel a v súčasnej dobe nevidíme, že tieto vstupy výrazne klesli a preto ani nemáme priestor na tak výrazné zníženie cien. Tento krok Tesly sledujeme, uvidíme či je to repozícia, alebo zlacnenie kvôli výpredaju skladov. Nie sme schopní odhadnúť čo je za týmto krokom, ale rozhodne nemáme priestor na takéto razantné zníženie cien. Na druhej strane si myslím, že Tesla sa týmito zľavami priblížila reálnejšie k cenovej hladine svojich vozidiel. Elektrické modely značky Škoda majú veľa čo ponúknuť. Náš Enyaq bol v minulosti veľmi často porovnávaný práve s modelmi značky Tesla. Teraz uvidíme ako sa na základe rôznych cenových hladín bude teraz zákazník rozhodovať pre tieto značky.

 

Vzhľadom na aktuálny tlak na rozvoj elektromobility v Európe, má dnes ešte zmysel kupovať si auto s ešte klasickým spaľovacím motorom? Benzínovým alebo naftovým?

Určite má. Stále sme len v určitom transformačnom procese. Sami ešte vyvíjame a plánujeme predávať autá so spaľovacími motormi do roku 2035. V tomto roku predstavíme novú generáciu modelov Superb a Kodiaq, ktoré sa začnú predávať v roku 2024 a budú veľmi krásne. Priaznivcom spaľovacích motorov bude mať veľa čo ponúknuť. Keď vychádzame z toho, že do roku 2035 sa budú vyrábať autá so spaľovacími motormi ešte minimálne ďalších 10 až 15 rokov budú tieto autá dobiehať. My tieto autá budeme naďalej servisovať, poskytovať náhradné diely a pod. Dnes sa môže zákazník veľmi slobodne rozhodnúť, ktorý druh pohonu si vyberie a pokiaľ necíti, že elektrické auto nie je to pravé po čom by túžil, stále si môže vybrať zo širokej ponuky modelov so spaľovacími motormi.