Vw limited 1140x190  1
Thumb optifuel challenge 1 Thumb optifuel challenge   Thumb optifuel challenge Thumb optifuel challenge 1 Thumb optifuel challenge 1 Thumb optifuel challenge 2 Thumb optifuel challenge 2 Thumb optifuel challenge 3 Thumb optifuel challenge 4 Thumb optifuel challenge 5 Thumb optifuel challenge  Thumb optifuel challenge 6 Thumb optifuel challenge 7 Thumb optifuel challenge 8

Lisabonské finále Optifuel Challenge 2015

Medzinárodná súťaž v ekonomickej jazde Optifuel Challenge 2015, ktorú organizuje Renault Trucks, vyvrcholila 7. októbra – tentoraz na portugalskej pôde. Do finále v Lisabone postúpilo cez husté sito národných kvalifikačných kôl 36 vodičov z 19 krajín. Svoj fortieľ predviedli za volantom vozidiel radu Renault Trucks T, držiteľa titulu International Truck of the Year 2015.

Po Seville roku 2012 a Nice (2014) sa medzinárodné finále Optifuel Challenge konalo 7. októbra v Lisabone. Do súťaže v efektívnej jazde a znižovaní spotreby, ktorú už po tretí raz pripravila spoločnosť Renault Trucks, sa v rámci kvalifikačných kôl zapojilo celkove 9000 profesionálnych vodičov reprezentujúcich vyše 2200 dopravných spoločností z dvoch desiatok krajín Európy a severnej Afriky. Popularita podujatia prudko rastie: v porovnaní minulým ročníkom pribudlo 5 ďalších štátov, ktoré sa rozhodli súťažiť o titul „Najlepší eko-vodič 2015“ a počet súťažiacich stúpol o 30% (vlani 6000 z 1200 firiem). Projekt Optifuel Challenge je príkladom, ako dôsledne Renault Trucks poníma znižovanie prevádzkových nákladov a ponúka globálny prístup k zredukovaniu spotreby paliva. 

V predvečer finále sa losovalo poradie na štarte. Vznikli tak štyri skupiny vodičov, ktorí postupne absolvovali trasu dlhú 22,5 km, pričom vozidlá štartovali v 2,5-minútových intervaloch. Jazdilo sa s ôsmimi identickými ťahačmi Renault Trucks T 460 4x2 DTI 11 vo verzii Optifuel, za ktorými boli pripojené rovnaké návesy so skriňovými nadstavbami. Finálové zápolenia boli rozdelené na dve časti. Najprv adepti na titul absolvovali test teoretických znalostí zameraný na modelový rad Renault Trucks T Optifuel a ekonomický spôsob jazdy. Body dosiahnuté v 20-minútovom kvíze s 20 otázkami však tvorili iba 10 % v celkovom hodnotení a o poradí rozhodovali, pochopiteľne, výsledky dosiahnuté za volantom: racionálna jazda, priemerná rýchlosť, spotreba paliva.

Test efektívnosti prebiehal v členitej topografii na diaľnici aj na cestách 1. triedy v bežnej premávke, prejsť vytýčený okruh trvalo zhruba 35 minút. V kabíne bol prítomný inštruktor ekonomickej jazdy a dáta potrebné na vyhodnotenie spôsobu riadenia vozidla poskytol softvér Optifuel Infomax. Každý finalista po ukončení praktickej časti súťaže dostal k svojmu výkonu za volantom komentár od experta na úsporu paliva a ekonomickú jazdu. 

Na víťaza medzinárodného finále Optifuel Challenge 2015 čakala atraktívna cena: nákupný poukaz v hodnote 8000 eur platný v ktoromkoľvek obchodnom reťazci. Okrem toho spoločnosť, v ktorej pracuje najlepší eko-vodič, získala zdarma ročný prenájom ťahača Renault Trucks T 460 Optifuel vrátane kompletného servisu. Atraktívne ceny za prvenstvo putovali do Španielska – zaslúžil sa o to José Ramón Jano, vodič a súčasne manažér španielskej spoločnosti Janocargo. Na 2. mieste skončil Vytautas Luotè (Litva) a 3. priečku obsadil Vitor Pereira (Portugalsko).

Slovensko dobre reprezentoval víťaz národnej kvalifikácie František Oravec, mal však smolu: jeho spotrebu a priemernú rýchlosť ovplyvnila nepriaznivá dopravná situácia, ktorá vznikla na najnáročnejšom úseku trasy. 

 

Zoznam krajín, ktoré sa zúčastnili finále Optifuel Challenge 2015:

Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Francúzsko, Litva, Maďarsko, Maroko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Tunis, Turecko a Veľká Británia.

 

Na snímkach:

1 – Flotila vozidiel Renault Trucks T Optifuel pripravená na súťažné jazdy.

2 – František Oravec.

3 – Slovenský finalista vyráža na trať.

4 – Naša výprava pred štartom podujatia, zľava Róbert Saloky (Renault Trucks SK), Tomáš Kováč (Renault Trucks SK), František Oravec (súťažiaci vodič aj majiteľ firmy) a pani Jana Oravcová.

5 – Kľúčová pasáž trasy mala členitý profil.

6 – Prvú cenu odovzdával Bruno Blin, prezident Renault Trucks.

7 – Lisabonský víťaz José Ramón Jano.

8 – Najúspešnejší vodiči Optifuel Challenge 2015 a vedenie organizačného tímu.