Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb 1m Thumb 3m Thumb 2m Thumb 4m Thumb 5m Thumb 6m 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 12m Thumb 13m 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 14m Thumb 15m Thumb 16m

Lancer nebol jediný, Mitsubishi Pajero Evolution je veľká rarita

Mitsubishi v deväťdesiatych rokoch minulého storočia postavilo dakarský špeciál so štvormiestnym interiérom, určený bežným zákazníkom.

Vďaka motoristickému športu sa môžeme tešiť z áut, aké by inak určite nevznikli. Vezmite si také BMW M3 E30, Lanciu Delta HF Integrale alebo extrémne Porsche 911 GT1 "Strassenversion".

V minulosti platilo pravidlo, že prakticky každý pretekársky špeciál musel mať svoju sériovú dvojičku. Dnes je bohužiaľ situácia iná, a tak napríklad súťažná Škoda Fabia R5 má homologačný základ v najlacnejšej Fabii 1,0 MPI.

Mitsubishi počas minulej éry prinieslo na svet nielen populárny Lancer Evolution, ale aj menej známe Pajero Evolution. Zatiaľ čo zo športového Lancera vzniklo až desať generácií, z Pajera jediná.

Písal sa rok 1997, keď Japonci predstavili novú zbraň pre blížiacu sa Rallye Paríž-Granada-Dakar 1998. Ako napovedá názov, Mitsubishi Pajero T2 bolo prihlásené do triedy T2, ktorá umožňuje len malé úpravy sériovej techniky.

Avšak konštruktéri tieto predpisy tak trochu obišli. Spolu so súťažným špeciálom, postavili aj 2500 kusov sériového Mitsubishi Pajero Evolution.

To čo na prvý pohľad vyzerá ako "vytuningované" Pajero, je v skutočnosti dakarský špeciál so štvormiestnym interiérom, airbagmi a klimatizáciou.

Evolution má všetky štyri kolesá zavesené nezávisle, vďaka dvojitým lichobežníkovým ramenám vpredu a viacprvkovej zadnej náprave. Rozchod kolies bol širší o výrazných 125 mm vpredu a 110 mm vzadu, čomu zodpovedajú mohutné blatníky.

Rámový podvozok dostal dodatočné vzprery, aby bol tuhší a tlmiče mali omnoho väčší zdvih (240 mm vpredu, 270 mm vzadu). Technika pohonu všetkých štyroch kolies síce vychádzala zo štandardného Pajera, ale na oboch nápravách pribudol samosvorný diferenciál Torsen.

Kto pod hliníkovou kapotou očakáva turbomotor z Lancera Evo, mýli sa. Prednosť dostal atmosférický šesťvalec s objemom 3,5 litra a pokrokovým variabilným časovaním i zdvihom ventilov MIVEC. Motor oficiálne produkoval výkon 206 kW (280 k) pri 6500 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 348 Nm pri 3000 1/min. Avšak povrávalo sa, že v skutočnosti je silnejší.

Jediný väčší rozdiel medzi Mitsubishi Pajero Evolution a reálnym dakarských špeciálom spočíval v prevodovke. Sériové auto ste mohli mať s päťstupňovou prevodovkou - manuálnou alebo automatickou. Súťažné posádky sa spoliehali na šesťstupňový manuál.

Japoncom trik vyšiel a Pajero T2 doslova ovládlo Rallye Paríž Granada Dakar 1998 v kategórii automobilov. Fanúšikovia zase dostali možnosť, zaparkovať veľmi podobné auto vo svojej garáži. Mitsubishi Pajero Evolution je vzhľadom na nízky počet vyrobených kusov veľkou raritou.

Jeden exemplár sa trinásteho mája objaví v aukcii. Pochádza z roku 1998, je vybavený automatickou prevodovkou a doteraz najazdil necelých 20 000 kilometrov. Nanešťastie, všetky Pajerá Evolution majú pravostranné riadenie a toto nie je výnimkou. Britská aukčná spoločnosť Silverstone očakáva, že predajná cena dosiahne 17 500 až 21 000 eur. 

Advertisement