Kombinácia rôznych značiek pneumatík môže byť nebezpečná
Tento test názorne ukazuje, ako sa správa auto na mokrej vozovke s obutými rôznymi značkami pneumatík. Najhoršie dopadla kombinácia prémiových pneumatík spolu s lacnými plášťami. Priepastné rozdiely v ovládateľnosti, priľnavosti a brzdení môžu byť vážne nebezpečné, a nepomôže ani stabilizačný systém. Pozrite si test kanálu Tyre Reviews, veľa vám napovie...
Prečítajte si tiež:
Viete, čo znamená Treadwear na bočnici pneumatiky?
Pravdivé klišé a tvrdenie, že pneumatiky sú to jediné, čo vás na ploche štyroch dlaní drží na ceste, potvrdzuje tento zaujímavý test. V hlavnej úlohe BMW M2 na mokrom okruhu a rôzne značky pneumatík, rozdelených do segmentov podľa ceny a kvality. Okrem prémiových pneumatík v podobe UHP modelov Conitinental a Michelin otestovali Kumho ako zástupcu "strednej" triedy a lacnú budgetovú pneumatiku zn. Accelera. Test pozostával z objektívnej časti, kedy merali čas jedného kola a subjektívnych pocitov redaktora. Už zo záberov však vidieť, ako sa líši priľnavosť a ovládateľnosť v zákrutách pre rôzne značky pneumatík.
Kombinácia lacných a prémiových pneumatík sa nevypláca
Predtým, než prejdeme k samotným výsledkom, mnohí by ste mohli namietať, že ide o trápenie vysokovýkonného auta na okruhu a v bežnej premávke sa rozdielu mažú. Sčasti je to pravda, rozdiely v kvalite pneumatík sa naplno ukážu najmä na mokrej vozovke a pri rýchlej jazde. Súhlasím, že pri každodennom jazdení je ešte viac ako kvalita pneumatík dôležitý "medzikus" medzi pedálmi a volantom. Navyše, v bežných rozmeroch pneumatík budú rozdiely medzi lacnou a prémiovou pneumatikou menšie ako pri nízkoprofilových športových pneu, určených pre výkonné stroje ako testované BMW M2.
Na strane druhej, pri dôkladnom zhodnotení videa je vidieť, že rozdiely medzi prémiovou a lacnou pneumatikou boli obrovské aj pri pomerne nízkej rýchlosti a kombinácia prémiových pneumatík vpredu a lacných gúm vzadu bola vyslovene nebezpečná.
Continental vpredu aj vzadu
Pri obutí pneumatík Continental SportContact 6 zajazdilo BMW M2 najlepší čas a podľa redaktora pôsobilo najvyváženejšie. Čas jedného kola bol 1:13,9 minúty. Pre 410 koňové BMW M2 išlo o sériové obutie.
Continental vpredu a Michelin vzadu
Následne chlapi z Tyre Reviews vymenili zadné valce Continental za konkurenčný model Michelinu. Čas ostal takmer rovnaký (1:14,1). Auto stále pôsobilo sebaisto s dobrou priľnavosťou a brzdnými schopnosťami. Jemne sa však zmenilo vyváženie auta, a to pravdepodobne kvôli mäkším bočniciam Michelinu. Výsledkom bola väčšia nedotáčavosť, ale stále výborné jazdné vlastnosti aj s rozdielmi značkami vpredu/vzadu.
Continental vpredu a Kumho vzadu
Väčšie rozdiely nastali pri výmene zadných pneu za zlatú strednú cestu v podobe značky Kumho. Podľa Jonathana s prezutím zadku BMW M2 "stratilo niečo zo svojho kúzla", ale stále nemožno hovoriť o nebezpečnom mixe pneumatík. Priľnavosť bola stále na vysokej úrovni. Čas kola sa zhoršil na 1:16,8 minúty.
Continental vpredu a lacné gumy vzadu
Ozajstné "peklo" nastalo pri prezutí kolies zadnej nápravy do pneumatík Accelera. Masívna pretáčavosť a slabá priľnavosť spôsobila nepredvídateľne "hodiny" a ak sa okruh podaril zajazdiť celý, samozrejme utrpel aj čas. Ten sa zhoršil na 1:28,55 minúty, čo je takmer o 15 sekúnd horší čas oproti Continentalom na zadnej náprave! Horšie je to, že takto obuté auto sa správa veľmi nečitateľne až nebezpečne. A nepomôže ani zapnutie stabilizačného systému a trakčnej kontroly, čo ukazuje redaktor ku koncu videa. To pre tých, ktorí si myslia, že ESP je všemohúci anjel strážny a zachráni vás pred každým šmykom a vytiahne z nebezpečnej situácie... Nie, nezachráni. Jednoducho, lacné budgetové pneumatiky na vode v tomto prípade vôbec nefungovali. Spomeňte si na to, keď budete chcieť ušetriť a zláka vás lacná "čína", aj keď s dizajnovo pekným akože-UHP dezénom... Stačí si priplatiť za strednú triedu a na vode je rozdiel obrovský.
S lacnými pneumatikami vzadu bolo BMW M2 veľmi nečitateľné a spolu s masívnou pretáčavosťou išlo o najhorší, nebezpečný výsledok.
Lacné gumy vpredu a Continental vzadu
Na záver obuli Continentaly dozadu a lacné Accelery dopredu. Výsledkom je masívna nedotáčavosť kvôli malej priľnavosti a slabý brzdný účinok. Opäť, veľmi nebezpečná situácia.
Verím, že tento praktický test ukázal, prečo nie je dobré kombinovať rôzne značky pneumatík a najmä prémiové pneu s tými budgetovými. Jazdné vlastnosti sa dokážu až nebezpečne zmeniť, či už kvôli rozdielnej konštrukcii s tvrdšími/mäkšími bočnicami alebo kvôli odlišnej miere priľnavosti a ďalších atribútov. Odporúčanie znie: Jazdite na pneumatikách rovnakej značky a modelu na všetkých štyroch kolesách. Vynechajte to najlacnejšie na trhu, častokrát produkty z Číny, a ak už kupujete len dve nové pneu, snažte sa zachovať kvalitatívnu úroveň. Inak to najmä na vode môže byť vyložene nebezpečné. A to aj v bežnej premávke, nielen na testovacom okruhu.
Zdroj a foto: Tyre Reviews