Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 01 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 04 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 03 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 05 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 02 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 06 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 07 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 08 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 09 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 10 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 11 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 12 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 13 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 14 nosne te my pre iaa 2018 Thumb 15 nosne te my pre iaa 2018

Kľúčové témy MAN pre výstavu roka

V rámci medzinárodnej tlačovej konferencie spojenej s praktickými ukážkami a testovacími jazdami MAN Truck & Bus poodhrnul oponu a predstavil médiám inovácie, ktoré bude vystavovať na septembrovom veľtrhu IAA 2018 v nemeckom Hannoveri.

Najvýznamnejšia svetová výstava úžitkových vozidiel je tento rok kľúčovým podujatím aj pre MAN. Nosnými témami v expozícii mníchovského výrobcu – okrem posledných noviniek vyvinutých pre sektor truckov a autobusov – sú zdokonalené produkty z oblasti elektrickej mobility, digitalizácie a autonómne jazdiace vozidlá.   

Spoločnosť MAN je jedným z prvých výrobcov, ktorý poskytuje plne elektrické riešenia pre sféru mestských logistických aplikácií v rozsahu celkovej hmotnosti od 3 do 26 ton. Popri plne distribučnom trucku eTGM vystaví MAN na IAA aj van eTGE, elektrickú verziu svojho nového dodávkového vozidla. Podľa Joachima Dreesa, generálneho riaditeľa MAN Truck & Bus AG v mestskom prostredí elektrické nákladné vozidlá môžu skutočne predviesť svoje silné stránky. „Majú nulové emisie, a teda prispievajú k zlepšeniu ovzdušia v meste. Navyše sú aj mimoriadne tiché, takže v budúcnosti napríklad môžu zásobovať supermarkety v noci a vyhnúť sa tak dopravným špičkám. Pre nás je jedna vec zrejmá: budúcnosť mestskej hromadnej dopravy a distribúcie tovarov je elektrická.“ 

Pokiaľ ide o autobusy, aj v tomto sektore vývoj smeruje k elektrickému pohonu – prototyp mestského autobus MAN Lion’s City E bude mať premiéru na tohtoročnej výstave IAA. Nasledujúcim krokom je zaradenie flotily elektrických autobusov na pravidelné linky v rôznych európskych mestách a nakoniec sa môže začať so sériovou produkciou nového modelu MAN Lion’s City na batérie. Rozsiahly testovací program zaručí, že vozidlá budú spĺňať vysoké štandardy z hľadiska spoľahlivosti, ktoré sa vyžadujú vo verejnej hromadnej doprave.  
Praktická časť programu tlačovej konferencie o novinkách MAN pripravených na IAA prebiehala na novom, ale ešte stále nedokončenom letisku Berlin Brandenburg Airport. Tu prebiehali predvádzacie jazdy elektrických vozidiel a na rolovacej dráhe novinári naživo – priamo v kabíne testovacích truckov – videli, ako funguje tzv. platooning, čiže jazda ťahačov s návesmi v konvoji. Podstatou konceptu je elektronická „ťažná tyč“, ktorá spája dve alebo viac vozidiel. Prvý truck určuje rýchlosť a smer, druhý ho v závese nasleduje v automatizovanom režime, pričom vzdialenosť medzi súpravami je iba 10 až 15 metrov. Vďaka jazde v závetrí takýto konvoj usporí až 10 % paliva. V prípade potreby vodič, ktorý sedí za volantom druhého vozidla, môže kedykoľvek zakročiť a prevziať riadenie do vlastných rúk. Platooning výrazne redukuje emisie CO2 a významne zvyšuje bezpečnosť premávky na diaľnici. Ak truck na čele konvoja začne brzdiť, elektronický systém druhého vozidla v konvoji zareaguje za 5 milisekúnd – rýchlejšie, než ktorýkoľvek človek. Táto technológia má na autostrádach potenciál podstatne znížiť počet vážnych havárií s nárazom zozadu. V rámci pilotného projektu od konca júna na nemeckej diaľnici A9 medzi Mníchovom a Norimbergom začal jazdiť konvoj presieťovaných vozidiel MAN. Výrobca úžitkových vozidiel v spolupráci so spoločnosťou DB Schenker testuje, ako sa technológia osvedčí v bežnej premávke a reálnej cestnej sieti. Tretí partner v projekte, ktorý poskytuje podporu po vedeckej stránke a skúma účinky na vodiča, je Vysoká škola Fresenius. 

Ďalšou technológiou zvyšujúcou bezpečnosť nákladných vozidiel a autobusov je okrem automatického systému núdzového brzdenia aj kamerový monitorovací systém, ktorý pomáha vodičovi predísť vážnym nehodám pri odbočovaní kvôli mŕtvemu uhlu. Aj tieto systémy boli predvádzané naživo. 

V predošlých rokoch MAN Truck & Bus vystavoval na IAA hlavne nové trucky a autobusy. Ale v poslednom čase pribúda čoraz viac digitálnych inovácií. „MAN sa mení z výrobcu úžitkových vozidiel na poskytovateľa inteligentných a udržateľných dopravných riešení,” prehlásil Joachim Drees. Z toho dôvodu MAN v roku 2016 založil digitálnu značku RIO ako spôsob prepojenia sveta dopravy pomocou otvorenej cloudovej platformy – riešenie pre celý sektor dopravného priemyslu, aby bol ekonomickejší a ekologickejší. Vytvorením tejto platformy MAN už ponúka svojim zákazníkom digitálne riešenia šité na mieru pod názvom „MAN DigitalServices”. To znamená, že v budúcnosti klienti MAN budú môcť sledovať údaje o svojich vozidlách aj ich analýzy v reálnom čase a odkiaľkoľvek. Ako výsledok zákazníci dostanú odporúčania prispôsobené špecificky ich firme a ich truckom. Na IAA 2018 predstaví MAN ďalšie služby zacielené na optimálne analyzovanie a manažovanie údržby vozidla. So systémom RIO ako strategickým partnerom zákazníci MAN budú môcť profitovať z digitálnych služieb pre vozidlo. Zároveň prevádzkovatelia zmiešaných flotíl dostanú štandardizovanú základňu digitálnych logistických služieb pre celý vozidlový park – bez ohľadu na značku trucku.

MAN vyvinul plne elektrický truck eTGM 6x2 pre mestskú distribúciu tovarov. Vozidlo poháňa centrálny elektromotor s výkonom 264 kW a krútiacim momentom 3100 Nm.

Nový model TGE má už aj elektrickú verziu s dojazdom cca 160 km na jedno nabitie a užitočným zaťažením 1,0 až 1,75 t (podľa vyhotovenia). 

Palubný počítať eTGE ukazuje zaostávajúci akčný rádius do dobitia batérií.

Lion’s City E absolvuje na septembrovej výstave IAA svetovú premiéru.

Elektrický mestský autobus od MAN bude mať v reálnych prevádzkových podmienkach dojazd 200 km.

Keďže MAN Lion’s City E nemá vzadu vznetový motor, v interiéri pribudli štyri miesta na sedenie.

Po dieselovej verzii sa nový kĺbový MAN Lion’s City 18 G prezentuje s novo vyvinutým plynovým motorom E18.

Ukážka platooningu na dráhe letiska Berlin Brandenburg Airport.

Vysoká škola Fresenius skúma účinky jazdy v konvoji na vodiča.

Vonkajšia kamera sníma priestor vedľa vozidla a pomáha vodičovi predísť vážnym nehodám pri odbočovaní.

TGE 6.180: Ponuku vanov obohacuje model s celkovou hmotnosťou 5,5 t.  

Medzimestský minibus postavený na báze modelu TGE 5.180.  

 Na IAA sa predstaví minibus MAN TGE s konfiguráciou sedadiel 14 + 1. Objednať si však možno variant s kapacitou až 19 pasažierov.

Vzorka z aktuálnej ponuky truckov MAN, uprostred TGL s dvojitou kabínou s novým štvorvalcovým motorom D08 SCR.