299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb buick centurion autozurnal Thumb kamery v autach historia autozurnal.com  4 Thumb kamery v autach historia autozurnal.com  2 Thumb kamery v autach historia autozurnal.com  3 Thumb kamery v autach historia autozurnal.com  5 Thumb kamery v autach historia autozurnal.com  7 1024x597 conti wc8s sk Thumb kamery v autach historia autozurnal.com  6 Thumb kia sorento kamera v aute Thumb buick centurion kamera

Kamery v autách sú revolúciou motorizmu. Takto to začalo

Kamery v najnovších modeloch automobilov kedysi zachytávali len to, čo sa deje za autom. Dnes umožňujú pozrieť sa na vozidlo z vtáčej perspektívy a sú neoddeliteľnou súčasťou moderných asistenčných a bezpečnostných systémov. 

Začiatky kamier v autách

Všetko sa začalo parkovacou kamerou.  Históriu tohto vynálezu odštartoval v roku 1956  koncepčný model Buick Centurion (ilustračná foto článku). Auto nemalo spätné zrkadlo, ale nahradila ho kamera umiestnená vo veku kufra a prepojená s monitorom v prístrojovej doske. Koncept sa nakoniec dostal do predaja, avšak bez tohto revolučného riešenia.

Nápad s kamerou, ktorá by snímala obraz za autom, však neupadol do zabudnutia. Nápadu sa chopila automobilka Volvo, ktorá podobným riešením vybavila koncepčné vozidlo Volvo Experimental Safety Car z roku 1972. Tentoraz bol objektív  kamery zabudovaný bezprostredne nad mohutným zadným nárazníkom.  Obraz sa prenášal na veľkú obrazovku umiestnenú v prístrojovej doske.

Japonské značky priekopníkmi

Prešlo mnoho rokov, kým si zákazník mohol kúpiť auto s parkovacou kamerou. Situáciu zmenila v roku 1991 Toyota treťou generáciou modelu Soarer (známeho za hranicami Japonska pod menom Lexus SC Z30). Športové kupé malo vo výbave aj kameru ukrytú pod zadným spojlerom a to, čo sa deje za autom, ukazoval farebný displej v centrálnej konzole.

Toyota Soarer, vybavená týmto riešením, bola k dispozícii výlučne na domácom trhu. Japonská značka vyšliapala chodník, avšak parkovacie kamery sa udomácnili v autách až po roku 2000.

Japonským inžinierom vďačíme aj za kamery s 360-stupňovým snímaním pre automobily. Takýto systém pozostáva zo štyroch prepojených kamier, umiestnených na každej strane vozidla. Obraz z každej z nich je spojený s počítačom, a tak vzniká simulácia pohľadu na celé okolie vozidla vrátane virtuálneho pohľadu z vtáčej perspektívy.  Prvým autom, vybaveným takýmto systémom bola v roku 2007 dodávka Elgrand automobilky Nissan.

Odporúčame:

Nová Kia Sorento má špičkové monitorovanie mŕtveho uhla

Reverzné kamery a systémy s 360-stupňovým snímaním sa vynikajúco osvedčili ako podpora vodiča počas manévrovania, preto výrobcovia začali premýšľať aj o výmene klasických zrkadiel za digitálne. Ako najvhodnejšie prostredie na ich testovanie sa ukázali automobilové preteky.  V roku 2012 predstavilo Audi vo svojom prototype Le Mans digitálne spätné zrkadlo s displejom AMOLED. Vynález umožňoval vodičovi, vtlačenému do stiesneného vnútra kabíny pretekárskeho auta, pohodlne sledovať, čo sa deje na trati za ním. Pokračujte na ďalšej stránke článku.