299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb tben7434 Thumb tben7445 Thumb tben7458 Thumb tben7428 Thumb tben7423 Thumb tben7431

Jeep v Európe zavelil do útoku, predstavil Wrangler a Cherokee

Šéf koncernu FCA Sergio Marchionne sa v Ženeve nechal počuť, že značku FIAT čaká v najbližších rokoch na starom kontinente útlm. Ťahúňom predajov má byť Jeep a tomu zodpovedala aj veľkosť expozície tejto americkej automobilky. Naopak, FIAT sa len krčil v kúte. 

Štvrtá generácia legendárneho Wranglera absolvovala v Ženeve európsku premiéru. Auto je síce prešpikované modernými technológiami, ale stále v ňom žije duch pôvodného armádneho Jeepa. Aspoň tak to tvrdí samotný výrobca.

Dizajn sa za ostatných 30 rokov - odkedy existuje Wrangler - prakticky nezmenil. Všimnúť si môžete detaily, ako plne diódové predné svetlomety alebo smerovky, ktoré našli nové útočisko v blatníkoch. Aj maska chladiča je o čosi výraznejšia a predný nárazník plastickejší. Dizajnéri tvrdia, že najväčšou výzvou pre nich bolo vylepšiť aerodynamiku auta. Hoci konkrétnu hodnotu nepoznáme, koeficient odporu vzduchu podľa výrobcu klesol o deväť percent.

Karoséria prešla hlavne materiálovou revolúciou, keďže do značnej miery pozostáva z hliníka. Jeep Wrangler je vďaka tomu medzigeneračne ľahší o 90 kilogramov. Konštruktéri však nešli do extrému, takže exponované časti karosérie sú naďalej oceľové. Ide napríklad o zadné blatníky, ktoré sa v teréne často poškodia. Oceľ je ľahšie opraviteľná ako hliník. K úspore hmotnosti prispel aj úplne nový rebrinový rám - údajne najtuhší v histórii tohto modelu.

Wrangler má naďalej štandardne pohon zadných kolies s možnosťou pripojiť predné. Milovníci pravého off-roadu siahnu po redukčnej prevodovke alebo po uzávierke zadného diferenciálu.

V kabíne dominuje krátka a vysoká palubná doska. Jednotlivé ovládače boli preorganizované tak, aby sa v centre pozornosti ocitol dotykový displej multimediálneho a navigačného systému. K dispozícii budú nové asistenčné funkcie, ako monitorovanie slepého uhla alebo autonómne núdzové brzdenie.

Niekoľko mesiacov pred premiérou nového Wranglera médiá prinášali zaručené správy o hybridnom pohone. Hybridnú techniku v pravom zmysle slova napokon Jeep nedostal, hoci istá elektrifikácia tu je. Týka sa prepĺňaného benzínového dvojlitra (196 kW/266 k), ktorý je sám o sebe v Jeepe Wrangler novinkou. Ide o rovnaký motor, aký poznáme z Alfy Romeo Giulia alebo Stelvio. Verzia určená pre Wrangler dostala elektrický motorgenerátor, ktorý má vlastnú 48 V elektrickú sieť i samostatný akumulátor. Motorgenerátor plní funkciu alternátora a silného štartéra, takže systém štart/stop môže za určitých okolností vypnúť spaľovací motor aj počas jazdy a následne ho opäť naštartovať. Motorgenerátor zároveň dokáže benzínovému turbomotoru pomôcť pri akcelerácii.

Ostatné motory už poznáme. V Amerike bude pravdepodobne najpopulárnejší atmosférický benzínový šesťvalec 3,6 Pentastar (210 kW/285 k) a Európania si počkajú na turbodiesel s objemom tri litre a výkonom 191 kW (260 k).

Cherokee opeknel

Zatiaľ čo Citroën urobil z horizontálne rozdelených predných svetlometov svoj hlavný poznávací znak, Jeep zaradil spiatočku. Kompaktné SUV Cherokee sa v rámci omladzovacej kúry vrátilo ku klasike. Stretávacie, diaľkové, denné, parkovacie i smerové svetlá sú opäť v jednom obale.

Šéfdizajnér značky Jeep Mark Allen uviedol, že predchádzajúce extravagantné tvary neboli krokom vedľa. Ich úlohou bolo upútať pozornosť, čo sa vraj aj podarilo. Teraz však prišiel čas vrátiť sa k tradičným líniám. 

S novou svetelnou technikou ladí trochu menej výrazná maska chladiča a prepracované predné nárazníky. Áno, nárazníky sú dva, pretože terénnejšia verzia Trailhawk má špecificky tvarovanú prednú časť s ohľadom na väčší nájazdový uhol. Jej charakteristickým znakom je viac nelakovaného ochranného plastu, nezakryté ťažné oká a vyššie umiestnené hmlovky. Naopak, klasický Cherokee s chrómovanými ozdobami pôsobí elegantnejšie.

Aj vzadu sa udialo niekoľko zmien, hoci na prvý pohľad nebijú až tak do očí. Koncové svetlá naďalej efektne nadväzujú na zadné okno. V rámci faceliftu dostali novú grafiku. Iné je aj veko kufra a nárazník.

Omladzovacia kúra málokedy dokáže zväčšiť objem batožinového priestoru. Američanom sa to podarilo - pridali dodatočný priestor pod podlahou. Cherokee teraz v základnom usporiadaní pojme 793 litrov nákladu.

V ponuke motorov na severoamerickom trhu zostáva atmosférický štvorvalec s objemom 2,4 litra (132 kW/180 k) a 3,2-litrový šesťvalec (199 kW/271 k). Novinkou je prepĺňaný benzínový dvojliter, prevzatý z Wranglera. Produkuje prakticky identický výkon ako šesťvalec (198,5 kW/270 k), ale vďaka turbu sa môže pochváliť najvyšším krútiacim momentom 400 Nm, dostupným v nižších otáčkach. Všetky tri motory spolupracujú s deväťstupňovou automatickou prevodovkou. V ponuke zostáva turbodiesel 2,2 Multijet II (147 kW/200 k).