Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
GreenWay postaví 850 nových nabíjacích staníc pre elektromobily
Spoločnosť GrrenWay včera predstavila nový investičný plán v hodnote 34 miliónov eur, na ktorý 17 miliónmi prispela Európska investičná banka. Cieľom tohto plánu je postaviť 850 nových dobíjacích staníc pre elektromobily vrátane ultra rýchlych nabíjacích systémov s výkonom až 350 kW. Časť peňazí pôjde aj na výskum a vývoj nových technológii za účelom skvalitnenia a komfornejšieho využívania elektromobilov.
Ešte pred niekoľkými dňami som tvrdil, že výrobcovia automobilov sa predháňajú v tom, kto prinesie dokonalejší elektromobil, ale nik sa nepreteká v budovaní lepšej infraštruktúry na ich dobíjanie.
Prešiel víkend a všetko je inak.
Elektromobilita nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách včera dostala riadnu podpornú injekciu v hodnote 17 miliónov eur od Európskej investičnej banky, ktorá je súčasťou veľkého 34-miliónového investičného plánu. Ide o prvú pôžičku v CEE v rámci programu Európskej investičnej banky InnovFin-Financie EÚ pre inovátorov na energetické demo projekty.
Z týchto peňazí chce spoločnosť Green Way postaviť až 850 nových nabíjacích bodov na Slovensku, v Poľsku ale aj okolitých krajinách ako sú balkánske krajiny a Česká republika. Portfólio dobíjacích staníc má byť rôznorodé. Firma sa chce sústrediť nielen na rýchlodobíjacie stojany, ale tiež stojany pomalého nabíjania na parkoviskách pred nákupnými centrami a na dostupných miestach pre širokú verejnosť. V pláne je však aj približne 18 ultra rýchlych nabíjacích systémov s výkonom až 350 kW, z ktorých 3 až 4 by mali vzniknúť na Slovensku.
Časový horizont na postavenie všetkých 850 nabíjacích miest firma zatiaľ nemá pevne stanovený. Konateľ spoločnosti GreenWay Peter Badík hovorí o 3 až 4 rokoch. Závisieť to bude aj na ďalšom rozvoji elektromobily v našom regióne. Vývoj v tejto oblasti sa veľmi dynamicky mení, preto GreenWay každého pol roka prehodnocuje svoje plány podľa aktuálneho vývoja na trhu s elektromobilmi.
Počet ultra rýchlych nabíjacích stojanov ma zaujímal najviac, keďže na trh už čoskoro prídu elektrické autá novej generácie ako Audi e-tron, Mercedes-benz EQC či Porche Taycan s veľkými batériámi a dojazdom cez 400 km, ktoré aby ste nabili niekde na dlhej trase na 80% kapacity batérie do 20 až 30 minút, budete nutne potrebovať stojany s výkonom 150 až 350 kW (zámerne sa uvádza 80%, pretože zvyšných 20% kvôli životnosti a ochrane batérii sa nabíja raz tak dlho). Na prvé počutie 3 až 4 takéto miesta nie je veľa. Keď si ale uvedomíme, že nové elektromobily, pre ktoré primárne tieto stojany budú vznikať, by už v pohode mali prejsť aspoň 400 km, nie je to žiadna katastrofa. Len treba vhodne zvoliť ich polohu. Navyše, keby došlo ešte ku vzácnej koordinácii na celoplošnom rozmiestnení takýchto nabíjacích miest medzi GeenWay a ostatnými spoločnosťami, ktoré majú podobný zámer, napríklad s firmou Ionity či ZSE, rozvoju elektromobility na Slovensku by to iba pomohlo.
V prípade ultra rýchlych nabíjacích miest pôjde o dobíjacie systémy s viacerými miestami na státie a nabíjanie na spôsob čerpacích staníc. Čiže zrejme sa nimi pokryjú najmä diaľničné ťahy, pretože jazda po diaľnici zatiaľ najviac vyšťavuje batérie elektromobilov.
S počtom ultra rýchlych dobíjacích systémov je spoločnosť GreenWay opatrná aj z dôvodu, že táto technológia sa stále len vyvíja a je v testovacom režime. Zatiaľ s ňou nie sú žiadne dlhodobejšie skúsenosti. Inak povedané zverejnené plány sú momentálne ďalej než skutočná realita. Preto firma chce najprv mapovať spoľahlivosť a výkonnosť týchto systémov a s ich nasadzovaním chce začať opatrne. Predsa len ide o nemalú investíciu do každého takéhoto nabíjacieho miesta.
Stále však platí, že elektromobil má zmysel len ak si ho môžete nabíjať v pomalom režime lacným prúdom z domácej zásuvky, resp. z domáceho wallboxu, ktorý výrazne skracuje čas nabíjania. Pri autách ako Audi e-tron a ďalších sa už bez neho nezaobídete. Rýchlonabíjanie by malo tvoriť maximálne 20% získavania energie pre vaše auto, pretože rýchlejšie opotrebúva batérie a samozrejme aj niečo stojí. Aktuálne 100 km vychádza približne na 8 eur, čo je zhruba na úrovni spaľovacích motorov. Zatiaľ čo pri súčasných cenách energií pre domácnosti vás 100 km z domácej zásuvky na nočný prúd vyjde okolo 1,50 eura (v závislosti od dodávateľa a sadzby). A to je citeľný rozdiel.