Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Ford Puma: Neobyčajne praktický kupé-cossover
Vyzerá ako talentovaný športiak so širokým postojom a nízkou karosériou, hoci je to crossover. Nosí aj hrdé meno dravej šelmy, no spod kapoty na vás zavrčí síce nahnevaná a naježená, ale malá mačička - litrový trojvalček. Na kupé-crossover však ponúka neuveriteľne praktický interiér. Nová Puma sa od Fiesty snaží odlíšiť väčším dôrazom na hodnotu materiálov a doslova mi vyrazila dych jazdnými vlastnosťami.
V portfóliu značky sa má nová Puma zaradiť medzi iný malý crossover Ecosport a Kugu. So svojim štýlovým predchodcom, krásnym kompaktným športovým kupé má okrem mena spoločný aj technický základ vychádzajúci z Fiesty a snahu ponúknuť šoférske zážitky. Podobne ako Ecosport zbieha z výrobných pásov v rumunskom výrobnom závode automobilky Ford v Craiove.
O triedu väčšia než Fiesta
Keď som stretol novú Pumu prvýkrát naživo, povedal som si, že toto je najkrajší Ford zo súčasnej palety. Teda popri Rangeri Raptor a novom Exploreri, na ktorých mám špeciálnu slabosť. Nová Puma už svojim vzhľadom, postojom na ceste a celkovo koncepciou ako bola postavená dáva jasne najavo, že za jej volantom vás čaká mimoriadny jazdný zážitok.
Výrobca jej rozmery porovnáva najmä s Fiestou, z ktorej po technickej stránke vychádza. Na dĺžku ju prerastá o 146 mm, do výšky o 54 mm a do šírky o 71 mm, pričom o 58 mm sa rozšíril len samotný rozchod kolies. Veľkorysý základ bohatému vnútornému priestoru dodáva rázvor náprav natiahnutý o 95 mm, ktorý ešte viac vynikne v kombinácii s krátkymi prevismi vpredu aj vzadu. Dá sa teda povedať, že Puma je o triedu väčšie auto.
Megabox nadovšetko
Druhá oblasť v poradí, po väčších rozmeroch v porovnaní s Fiestou, ktorú výrobca veľmi zdôrazňoval počas prvej jazdnej prezentácie je variabilita zadnej časti interiéru a hlavne prepravné možnosti interiéru vďaka novinke Megabox. Neviem, či človeka túžiaceho po aute týchto tvarov a tohto charakteru ako prvé napadne, že aké veľké krabice a kusy nábytku v ňom môže prevážať. Na nový megabox a variabilitu zadnej časti sú však tvorcovia novej Pumy evidentne nesmierne hrdí. Niekedy som mal až pocit, akoby nešlo ani o auto samotné, prípadne, že potrebovali odpútať pozornosť od iných oblastí, ktoré je lepšie len v rýchlosti prebehnúť. Ako napríklad ponuku motorov pozostávajúcu len z trojvalcov. K tomu sa ale ešte dostanem.
Megabox je vyrobený z plastu, vypĺňa nevyužitý priestor v podlahe objemu 80 litrov a je umývateľný wapkou. Vďaka nemu dokážete aj napriek karosérii typu kupé vnútri prevážať predmety vysoké až 114 cm. Napríklad izbové kvetiny, dva golfové bagy, prípadne viete box využiť na iné účely. Kúpať v ňom psíka, po ceste z rybačky ho môžete napustiť vodou a prepraviť si v ňom domov úlovok, alebo počas letnej dovolenky pri mori ho naplniť ľadom a celý deň počas kúpania si v ňom chladiť nápoje a chodiť do auta ako do chladničky. Rozpustený ľad iba cez zátku večer vypustíte von. Po kúpaní psa alebo preprave zablatených topánok z túry ho zase viete vypláchnuť vodou. Svojim spôsobom je to teda veľmi praktický priestor, ktorý v slovenských podmienkach nájde viacnásobné využitie. Napríklad aj na prepravu vrecka cementu alebo iného stavebného materiálu, keďže box unesie až 50 kg.
A to ešte nehovorím o tom, koľko kusov batožiny sa do Pumy aj vďaka megaboxu vmestí. Keď spočítate základný objem 456 l + 80 l megaboxu, dostanete prepravnú kapacitu 536 l, teda na úrovni kompaktného kombíka. Určite sa tiež opýtate, a čo rezerva? Samozrejme dá sa dokúpiť. Vraj v mini vydaní, vyvinutom špeciálne pre tento model. V tom prípade sa vmestí na dno boxu a z jeho objemu uberie len 20 litrov. Stále vám teda ešte ostáva 60 litrov.
Interiér hrá na vyššiu úroveň než Fiesta
Druhou silnou stránkou zadnej časti je prepravná kapacita hornej časti kabíny. Vďaka širokému vstupnému otvoru a možnosti sklápať zadné operadlá viete vzadu prevážať až 1 meter široké kusy nábytku alebo krabice.
V závislosti od výbavy sa odlišuje aj vonkajšia výbava, bižutéria karosérie. Počas prvých jázd sme mali k dispozícii dve verzie – jednoduchšiu a štylisticky čistejšiu Titanium X (červená) s chrómovými doplnkami a športovú ST line (modrá), s kompletne odlišnou maskou, dynamickejšie tvarovanými nárazníkmi a ozdobnými prvkami lakovanými v čiernej.
Základná architektúra interiéru a materiálový základ vychádza z Fiesty, aby sa však Puma trochu odlíšila a pôsobila štýlovejším dojmom, hodná pýtať si za seba viac peňazí, základne plochy sa tvorcovia snažili ozvláštniť výtvarne zaujímavejšími a hlavne hodnotnejšími obkladovými materiálmi. Veľmi musím pochváliť výborné predné sedadlá, ktoré sú pohodlné, ale súčasne dostatočne stabilizujú telo pri dynamickejšej jazde. Výrobca zvlášť zdôrazňuje štyri základné novinky, s ktorými nová Puma prichádza. V prvom rade vyvliekateľné poťahy na zips, ktoré hravo viete dať dolu a vyprať v pračke. Samozrejme ide o látkové prevedenie poťahov.
Novinkou pre Ford v segmente B je bezdrôtové nabíjanie telefónu v stredovej konzole. Vzácnosťou v tomto segmente sú predné sedadlá s masážnou funkciou a štvrtou novinkou je digitálny prístrojový panel, ktorý ponúka množstvo krásnych obrázkov, animácii a náladových farbičiek v závislosti od zvoleného jazdného režimu. Škoda len, že výrobca nevyužil jeho potenciál a nezobrazuje na displeji aj podklady z navigácie. Priestorové pomery v kabíne sú veľmi solídne, hlavne na šírku. Príjemným prekvapením bolo pre mňa najmä usadenie sa dozadu. Vysoký posed v mäkkých sedačkách, relatívne veľa miesta pre nohy (určite minimálne na úrovni áut kompaktnej triedy) a prekvapivo dosť priestoru aj nad hlavou. Pokračujte na ďalšej stránke článku.