Continental 09 2020 1140x190
Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 10 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 1 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 2 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 4 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 5 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 6 Continental 09 2020 1024x597 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 7 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 8 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 12 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 13 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 3 Thumb toyota gr yaris toms racing tuning autozurnal.com 9

Famóznu Toyotu GR Yaris si vzala do parády firma TOM'S Racing

Sériová Toyota GR Yaris je už teraz ikonou. Naštvaný malý hothatch s DNA motoršportu sme označili ako naše auto roka 2020. Aj keď je už samo o sebe skvostom, na svetlo sveta prichádzajú prvé vyladené kúsky známych tuningových firiem. Toto je dielo ikonického japonského úpravcu TOM'S Racing.

Ladiť Toyotu GR Yaris nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. "Sériová" podoba je majstrovským dielom, do detailu vyladeným športovou divíziou Toyoty a samotným prezidentom značky Akiom Toyoda. Pod kabátom má ukrytú motoršportovú techniku s pohonom 4x4, diferenciály Torsen, 192 kW (262 k) turbobenzínový trojvalec s objemom 1,6 l a nechýba tiež agresívny kabát s rozšírenými blatníkmi kolies a špecifickou trojdverovou karosériou. Dá sa toto takmer dokonalé športové auto svojej triedy ešte viac vylepšiť?

TOM'S Racing sa o to tradične pokúsilo. Yaris GR je v ich podaní vzhľadovo ešte agresívnejší, a to vďaka odlišnému prednému a zadnému nárazníku s centrálnou koncovkou výfuku. Predný nárazník má väčšie otvory na prívod vzduchu a dodatočný splitter. Yaris GR opticky znižujú a rozširujú aj nadstavce prahov. Najväčšou parádou je obrie zadné krídlo v štýle WRC špeciálov, ktoré GR Yarisu sadlo ako uliate. Pôvodné 18-palcové ľahké kované disky kolies vymenili za taktiež kované od firmy Rays, ktoré obliekajú pneumatiky Dunlop Sport Maxx 050+. Skrývajú modifikovanú brzdovú sústavu Endless Mono 6 Rally, vhodnú na okruhové radovánky.  Ikonický Yaris teraz leží bližšie k zemi vďaka kratším pružinám a nastaviteľným tlmičom Luck Elsport V1-DFA.  

Interiér sa nesie v znamení znižovania hmotnosti. Štandardné sedadlá vymenili za ľahké Recaro RMS 2600As, ktoré vážia iba 4,4 kg/kus. Bočné obklady dverí nahradili plátmi z uhlíkových vláken. TOM'S Racing nezverejnilo, koľko sa im oproti sériovej hmotnosti 1280 kg podarilo ušetriť. Predpokladáme však úsporu niekoľkých desiatok kilogramov.

Toyota GR Yaris s ešte výkonnejším motorom

Japonský úpravca poladil aj motor, ktorý je sám o sebe skvostom medzi spaľovacími motormi. Nanešťastie, firma zatiaľ skrýva výkonové hodnoty pod rúškom tajomstva. Projekt je ešte stále vo fáze finálneho ladenia. Na základe britskej firmy Litchfield Motors, ktorá už koketuje s výkonom GR Yarisu na úrovni 223 kW (303 k), očakávame podobnú porciu práve aj pri Yarise od TOM'S Racing. Tí by to mohli posunúť ešte na ďalší level, a to okrem vyladenia softvéru aj odlišnými mechanickými komponentmi a modifikáciou chladenia.

Cena úpravy zatiaľ známa nie je. Najprv bude dostupná pre domáci japonský trh. Do Európy by sa modifikácie od TOM'S mali dostať o 12 mesiacov neskôr.  

Náš videotest Toyoty GR Yaris: