Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
Ďalšie novinky Audi: modernizovaná A8, kabriolet A3 a koncept Nanuk
Audi A8 vypína diódy, aby neoslnilo
Technologický facelift vlajkovej lode priniesol do sériovej výroby adaptívne diódové svetlomety Matrix. Niektoré motorizácie posilnili a dizajnu sa dotklo pár jemných zmien.
Začnime práve vizážou, ktorá sa na štvorročnom Audi A8 zmenila naozaj detailne. Iné sú samozrejme nárazníky s tenkými chrómovanými lištami. Do útrob zadného nárazníka boli po vzore špičkovej dvanásťvalcovej verzie integrované koncovky výfuku. Koncové svetlá so zmenenou grafikou spája ďalšia tenká lišta. Audi sa proti novému Mercedesu triedy S vyzbrojilo najmä adaptívnymi diódovými svetlometmi Matrix. Ide o nadstavbu ku klasickým diódovým svetlám, ktorú dostanete za príplatok. Systém sa snaží vodičovi neustále poskytovať maximálny svetelný výkon. Keď kamera zaregistruje iné auto, riadiaca jednotka dostane pokyn, aby postupne upravovala svetelné kužely, prípadne vypínala niektoré diódy s cieľom neoslepiť šoféra oproti. Túto funkciu – ešte v štádiu prototypu – sme mali možnosť vyskúšať zhruba pred dvoma rokmi. Z kokpitu Audi i v pozícii vodiča oproti. V laboratórnych podmienkach to fungovalo naozaj výborne, uvidíme, čo Matrix dokáže v praxi. Svetlomety dokonca vedia spolupracovať s navigačným systémom. Dopredu čítajú profil vozovky a tomu podriaďujú smerovanie svetelných lúčov.
Vyššie spomenuté úpravy niektorých motorov sa dotkli napríklad vznetového šesťvalca 3.0 TDI, ktorý si polepšil o 6 kW (8 k), takže teraz produkuje 190 (258 k). Priemerná spotreba nafty vraj dosiahne 5,9 l/100 km. Kompresorom dopovaný zážihový šesťvalec 3.0 TFSI zosilnel až o 15 kW (20 k) na 228 kW (310 k). A do tretice si polepšil aj osemvalec 4.0 TFSI twin-turbo. Namiesto pôvodných 309 kW (420 k), sa pýši výkonom 320 kW (435 k).
Audi A3 Cabrio
Modelový rad Audi A3 vo Frankfurte doplnil štvormiestny kabriolet s plátenou strechou. Jej otváranie a zatváranie má na starosti elektrohydraulický systém, ktorý to zvládne za 18 sekúnd. Auto pritom môže byť v pohybe, ale rýchlosť nesmie prekročiť 50 km/h. Strecha sa skladá pod plechové veko a nijak neobmedzuje batožinový priestor. Ten má vždy kapacitu 287 litrov. Strešný diel je štandardne čierny, no dostať ho môžete aj v sivom či hnedom odtieni. Na výber sú dva typy vnútorného čalúnenia strechy. Ochranu cestujúcich pri prevrátení zabezpečí vystužený rám čelného skla a dva vyskakovacie ochranné oblúky vzadu. Kabriolet vďaka novej platforme a väčšiemu množstvu hliníkových dielov medzigeneračne zhodil 50 kg. Základná verzia váži 1.365 kg. Paleta poháňacích jednotiek kopíruje hatchback. K dispozícii je aj športovo ladený variant S3.
Audi Nanuk Quattro
Pre našinca ľúbozvučne znejúci názov Nanuk ukrýva prepracovný koncept Giugiaro Parcour. Ide o kombináciu športovo-úžitkového auta a superšportu. V jeho útrobách nečakajte žiadnu hybridnú techniku, ale poriadny vznetový desaťvalec 5.0 TDI s výkonom 405 kW (550 k) a najvyšším krútiacim momentom 1.000 Nm dostupným už pri 1.500 1/min. Oba parametre prenáša na všetky štyri kolesá dvojspojková prevodovka. Rýchle SUV vie akcelerovať z pokoja na 100 km/h za 3,8 sekundy. Maximálna rýchlosť predstavuje 305 km/h. Auto stojí na vzduchovom podvozku, ktorý dovolí meniť jeho svetlú výšku. Vraj ak sa nájde dostatok potenciálnych zákazníkov, nie je vylúčená malosériová výroba. Nanuk by mohol zaujať najmä na Blízkom východe alebo v Rusku, keďže si vie poradiť aj s nespevnenými vozovkami. Zmeniť sa má akurát zdroj pohonu. Turbodiesel pred zadnou nápravou vystrieda benzínový desaťvalec.