Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb super g62571dcf7 1920 Thumb automobile g211f92d8e 1920

Benzín E10 nestačí, vláda schválila vyšší podiel biozložky. Chystá sa benzín E15?

Podiel biozložky v motorových palivách by sa mal do roku 2030 postupne zvýšiť zo súčasných 8,2 % až na 11,4 % ich energetickej hodnoty. Vyplýva to z novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby, ktorú vo štvrtok (26. mája) vláda schválila.

Príchod "povinného" benzínu E10 v januári 2020 sprevádzala nevôľa motoristov a mnohých odborníkov. V rámci ekológie totiž stúpol v 95-oktánovom benzíne podiel biozložky, ktorá však niektorým motorom nesvedčí a celkovo znižuje životnosť samotného paliva. Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) vtedy vydalo zoznam áut, resp. motorov, ktorých palivový systém je/nie je uspôsobený pre benzín E10. V decembri 2021 ho aktualizovala, na druhej stránke tohto článku nájdete aktuálne vydanie.

Novela prináša množstvo ďalších zmien a vychádza zo smernice Európskeho parlamentu a rady EÚ. „Cieľom návrhu zákona je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov,” uviedol rezort hospodárstva v predkladacej správe k schválenému materiálu.

Benzínom E10, ktorý môže mať až 8,2 % podiel biozložky to teda nekončí a na rade je zvýšenie tohto podielu na 11,4 %. A to sa už bavíme o benzíne E15. Stane sa tak najneskôr do roku 2030. Nové autá si s týmto zvýšeným podielom biozložky poradia. No samotný benzín E15 kvôli zvýšenému podielu prehĺbi svoje negatívne vlastnosti, ktorým sa postupne v praxi za posledné 3 roky "preslávil". 

S pridávaním udržateľných pohonných látok zákon ráta aj pri využívaní stlačeného zemného plynu (CNG) a skvapalneného zemného plynu (LNG). Od budúceho roka by sa mal ich energetický podiel na týchto pohonných látkach zvýšiť na dve percentá a postupne má narastať až na 14 % v roku 2030.

Poďme si pripomenúť, akým spôsobom môže palivo E10 a E15 škodiť. Vyšší podiel biozložky môže byť pre niektoré staršie benzínové motory problém. Nejde vyslovene o staré autá, problém môže mať veľa modelov, vyrobených pred rokom 2005. Globálne môžeme povedať, že ide o autá s emisnou normou nižšou ako EURO 4.

Okrem toho, že biozložka benzínu nesvedčí ani novým autám, jej vyššia koncentrácia je pre niektoré staršie modely utrpením. Takéto palivo je náchylné na oveľa rýchlejšie "starnutie". Po dlhodobom používaní môže naleptať gumové hadice a tesnenia, poškodiť čerpadlo a výfukové ventily alebo zalepiť vstrekovacie trysky. Biozložka navyše rýchlo absorbuje vzdušnú vlhkosť, takto "obohatený" benzín jednoducho degraduje skôr a voda v palive môže spôsobiť problémy so štartovaním a celý rad korozívnych účinkov. To hlavne vtedy, ak jazdíte málo a nádrž vám vydrží veľmi dlho. Ak jazdíte veľmi málo, radšej tankujte menej litrov paliva aby vám benzín s biozložkou v nádrži a v palivovom systéme nezostarol, nezačal vytvárať lepkavé usadeniny a nepôsobil korozívne.

Osobne vidím problém práve v tejto vlastnosti benzínu s vyšším podielom biozložky. Našťastie, na trhu existujú špeciálne aditíva, teda prísady do benzínu, ktoré sľubujú, že eliminujú negatívne vplyvy biozložky v benzíne a predlžujú "životnosť" paliva. Práve tie môžu byť spásou pre motoristov, ktorí jazdia málo a jedna nádrž im vystačí na niekoľko mesiacov. Či však tieto aditíva plnia všetko, čo sľubujú, je otázne...

Bioetanol má tiež nižšiu výhrevnosť. Výhrevnosť benzínu je 43 MJ/kg, etanol má výhrevnosť cca 27 MJ/kg. V praxi to znamená vyššiu spotrebu. Podľa staršieho testu ADAC sa jedná o 1,5 % zvýšenie spotreby pri použití benzínu E10 a jemne poklesne aj výkon motora. S väčším podielom biozložky sa tento negatívny efekt pravdepodobne prehĺbi.

Poškodenie motora a palivovej sústavy áut následkom používania E10 a do budúcna E15 benzínu môže byť pre staršie autá devastačné a oprava bohužiaľ ekonomicky nerentabilná. Benzín E10 napr. nie je vhodný pre u nás stále rozšírenú Škodu Felicia s motorom 1.3 MPI OHV. Okrem áut môžu mať problémy aj niektoré motorky, kosačky či iná domáca technika, poháňaná benzínom. To v prípade, ak sú vybavené karburátorom. Ten má pevne nastavený zmiešavací pomer a je otázne, ako bude reagovať na palivo s nižšou energetickou hodnotou. 

Na ďalšej stránke nájdete kompletný zoznam áut a motorov, ktorým benzín E10 vadí/nevadí. Čerpali sme z oficiálneho, aktualizovaného dokumentu ACEA.

Zdroj: Euractiv, foto Pixabay

Advertisement