Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Automobilka Jaguar začala ako dielňa na postranné vozíky pre motocykle.
História svetových automobiliek býva rozmanitá. Niektoré začínali bicyklami, tkáčskymi stavmi, šijacími strojmi alebo dokonca lietadlami. Tie, ktoré začínali neskôr najmä v Ázii sa napríklad uchýlili najprv k licencii, potom ku kopírovaniu… V každom prípade, tradičné automobilky s vlastnými nápadmi, ktoré sa neboja experimentovať, zašli najďalej a ich produkty sú obyčajne dodnes najcennejšie. Priekopníkom medzi automobilmi a najmä športovými a pretekárskymi je aj britská automobilka Jaguar.
Austin Seven bolo prvé auto, ktoré alternatívne karosovala v roku 1927 firma Swallow Sidecars z ktorej sa vyvinula automobilka Jaguar. Austin Swallow mal väčší úspech, vyrábal sa do roku 1932.
Prvé auto označené prívlastkom Jaguar bol model z roku 1935. O rok neskôr prišiel Jaguar SS100 s výkonom 125 koní.
Bolo to ešte v roku 1922. Bill Lyons a jeho sused William Walmsley vo svojom rodnom kúpeľnom meste Blackpoole založili malú spoločnosť Swallow Sidecars. Ako z názvu vyplýva, pôvodne vyrábala prívesné vozíky na motocykle. Bill Lyons sa narodil v roku 1901 a od mladosti ho fascinovala technika. Keď založil firmu, mal iba 21 rokov. Firma postupne rástla a v roku 1927 prišiel malý zlom. Spoločníci sa podujali vyrábať karosérie na populárny malý automobil Austin Seven. Ich podanie sa však od pôvodného modelu líšilo. Zadnú časť auta urobili tak ako to cítili, oveľa oblejšiu a športovejšiu. Po Austine nasledovali ďalšie modely, napríklad Morris Cowley, Fiat 509A, Swift Nine či Standard Big Nine. Športovejšie verzie, napríklad Standard Saloon a Wolseley Hornet predznamenali ich najrozšírenejšie dielo Austin Swallow, ktorý vyrábali až do roku 1932. Medzi tým sa však fabrika presťahovala do centra vtedajšieho britského priemyslu do Coventry.
Prvý povojnový model mal názov XK 120. Premiéra bola v Londýne v roku 1948. Nikto vtedy nepredpokladal veľký úspech. Stal sa však obľúbený aj vďaka šesťvalcovému motoru s výkonom 160 koní.
V priebehu výroby XK 120 postupne zmenili pôvodný drevený rám karosérie za kovový. Na obrázku je model vyrobený v roku 1951.
Ďalším zlomom bola výstava v Londýne v roku 1931. Pomocou komponentov od značky Standard postavili dve nové športové autá kupé SS I a SSII. Pod skratkou SS sa vraj skrýval názov Swallow Sports. Výkon motora s ventilovým rozvodom SV bol iba 48 koní. Nebol prevratný, ale tvary karosérie áno. Už o štyri roky, teda v roku 1935 sa objavil model SS prvýkrát s označením Jaguar. Karosériu navrhol William Lyons, podvozok skonštruoval William Heynes, ktorý sa stal šéfom novovytvoreného vývojového oddelenia. Nový Jaguar poháňal radový šesťvalcovým motor, ktorý mal objem až 2,7 litra. Vďaka novej hlave valcov s rozvodom OHV a dvom karburátorom dosahoval výkon až 103 koní. O rok neskôr zasa automobilka predstavila kabriolet SS 100 s ešte väčším motorom s objemom až 3,5 litra. Výkon sa vyšplhal na neuveriteľných 125 koní. Do vypuknutia druhej svetovej vojny vyrobili v Coventry 14-tisíc áut. Počas vojny tím inžinierov posilnil motorový špecialista Walter Hassan a konštruktér motorov Claude Bailey. Úlohou bolo vyvinúť nový moderný motor, ktorý by umožnil značke Jaguar dostať sa medzi automobilovou elitu.
XK 120 bol úhľadný a populárny kabriolet. Tento je z roku 1950.
Päťmetrová limuzína Jaguar Mk VII bol vo výrobnom programe od roku 1950 do roku 1961.
C-Type bol prvým modelom, ktorým značka Jaguár prvýkrát vyhrala preteky v Le Mans.
V októbri 1948 mal v Londýne prvé predstavenie Jaguar XK 120. Bol to dvojsedadlový roadster s hliníkovou karosériou a dreveným rámom. Na pohon slúžil nový šesťvalec s objemom 3,4 litra a výkonom 160 koní. Novým konštrukčným prvkom bol ventilový rozvod DOHC. Auto dosahovalo rýchlosť až 193 km/h, neskôr aj viac. Veľký úspech nikto nečakal a plánovali vyrobiť iba 200 kusov. XK 120 bol vlastne iba pokus, aby mohli odskúšať nový motor. Nakoniec však vyrobili až 12-tisíc kusov a drevený rám v priebehu výroby nahradili kovovým. Jaguar XK 120 sa od roku 1951 vyrábal aj ako kupé a od roku 1953 ako kabriolet s dokonalejšou, čalúnenou plátennou strechou. Vedľa XK 120 stál vtedy aj podobný model XK 100 so štvorvalcom, ale ten nikoho nezaujal. V roku 1950 uzrel svetlo sveta slávny Jaguar Mk VII, ktorý dosahoval vytúženú rýchlosť 160 km/h a vyrábali ho do roku 1961. Bolo to luxusné auto s dĺžkou päť metrov a rázvorom až 3048 milimetrov.
Takto vyzeral interiér legendárneho Jaguara C-Type aj v roku 1953.
Norman Dewis prišiel do automobilky v roku 1952 a vybudoval testovacie oddelenie. Okrem športových úspechoch má najväčší podiel na zavedení kotúčových bŕzd do áut.
S modelom C-Type, odvodeným od sériovej verzie XK 120, Jaguar prvýkrát zvíťazil v pretekoch 24 hodín v Le Mans. Športovo-pretekársky C-Type poháňal motor s modifikovanou hlavou valcov, zvyšujúcou výkon na 220 koní. Víťazstvo v Le Mans Jaguar C-Type zopakoval v roku 1953. D-Type bol po mechanickej stránke prakticky zhodný s modelom C-Type, mal však rám ako centrálny hliníkový monokok a novú, aerodynamicky dokonalejšie tvarovanú karosériu s typickým chvostom. Le Mans ovládol tiež.
Na úspechy predchodcu v Le Mans nadviazal aj model Type-D s aerodynamickou karosériou z roku 1954.
Limuzína Mk II mala prvá na svete všetky brzdy kotúčové. Písal sa rok 1959.
V roku 1952 prišiel do automobilky Jaguar Norman Dewis. Definoval, ako sa má auto správať pri jazde. Vybudoval testovacie oddelenie a za 36 rokov vyvinul viac ako 600 testovacích metód. Hoci v roku 1953 ustanovil rýchlostný rekord s typom D-Type a zúčastnil sa pretekov Mille Miglia v Taliansku i pretekov v Le Mans, je Norman najviac pyšný na vývoj kotúčovej brzdy s firmou Dunlop, čo bola inovácia, ktorá počas nasledujúcich rokov zmenila brzdy na nepoznanie, ktoré doteraz fungujú.
Wiliam Lyon (1901 – 1985) zakladateľ automobilky Jaguar pózuje pri slávnom modeli E-Type.
Luis de Funès natiahol v roku 1967 vo filme Topiaci sa stebla chytá Jaguar E-Type ešte viac.
Rok 1959 priniesol šesťvalcovú limuzínu Jaguar Mk II, ktorá sa stala kultom značky. Bola vybavená ako prvá na svete kotúčovými brzdami. Vyrobili ju v počte 84-tisíc kusov.
Legendárny Jaguar Type-E sa stalo kultovým autom, ktoré si pre svoju dlhú prednú časť stal predmetom mnohých vtipov a narážok. Napríklad vo francúzskom filme Topiaci sa stebla chytá z roku 1967 ho Louis de Funès natiahol ešte viac. Type-E mal premiéru na autosalóne v Ženeve na jar 1961. Dvojmiestny E-Type mal šasi vyrobené ako hliníkový monokok s pomocným oceľovým rúrkovým rámom na motor a nezávislé zavesenie kolies na trojuholníkových ramenách. Kotúčové brzdy boli na obidvoch nápravách, zadné boli umiestnené pri diferenciáli. Šesťvalcový motor 3,8 litra s tromi karburátormi mal výkon 265 koní a umožňoval maximálnu rýchlosť 240 km/h. Výroba modelu E-Type trvala až do septembra 1974. Celkovo bolo vyrobených vyše 72 tisíc kusov.
V jeseni v roku 1961 uviedli aj limuzínu Mk 10. Bolo to prvé auto automobilky so samonosnou karosériou. Vo výrobe sa udržal do roku 1970.
Športové gény zdedil po modeli E-Type aj Jaguar XJS v roku 1975.
Na jeseň Jaguar predstavil luxusnú limuzínu Mk X, ktorá sa stala najpriestrannejším modelom značky. Mk 10 bol prvým modelom značky Jaguar vybaveným samonosnou karosériou. Motor a konštrukcia náprav zodpovedali kupé E-Type, na výber bola štvorstupňová manuálna alebo trojstupňová automatická prevodovka. Limuzína s pohotovostnou hmotnosťou 1950 kg s automatickou prevodovkou dosahovala maximálnu rýchlosť 195 km/h. Celkovo bolo do roku 1970 vyrobených 10 870 kusov.
Historické modely značky sú stále ozdobou veteránskych pretekov.
Naftový motor a karoséria kombi znamenala prevrat značky v roku 2003. Bol to výsledok nadvlády Forda.
V roku 1975 predstavili nový model XJ-S, ako náhradu kultového typu E-Type, zdedil závodné gény značky a skombinoval ju s nedostihnuteľným luxusom a najvyššou eleganciou.
Na úspechy v Le Mans nadviazal po štyridsiatich rokoch Jaguar XJR-9.
Športovú a najmä pretekársku tradíciu dodnes drží model RSR.
V majstrovstvách sveta športových vozidiel bol model XJR-9 poháňaný sedemlitrovým motorom a vyhral 11 pretekov. Zároveň získal titul majstra sveta v hodnotení jazdcov aj tímov. Bol to prvý Jaguar od roku 1957, ktorý opäť zvíťazil v Le Mans. V roku 1989 kúpil značku Jaguar koncern Ford, Na jeseň v roku 2003 sa začal predávať X-TYPE 2.0D s naftovým štvorvalcom 2,0 litra a výkonom 130 koní. Na frankfurtskom autosalóne malo premiéru kombi X-TYPE Estate – prvé sériové kombi v histórii značky Jaguar. Ford predal značku Jaguar v roku 2008 indickej firme Tata Motors za 2,3 miliardy dolárov. V roku 2009 sa vrátila značka modelom RSR na trať slávneho okruhu v Le Mans. Najnovším modelom slávnej značky je štúdia Crossovera s označením Jaguar C-X17. O pohon sa budú starať rôzne motory vrátane novej rodiny vysokovýkonných, no hospodárnych motorov vyrábaných v novej britskej továrni Jaguar Land Rover.
Najnovším počinom Jaguara je hliníková štúdia Crossoveru C-X17, ktorá mala premiéru vo Frankfurte