Vw limited 1140x190  1
Thumb audin q6 e tron spredu Thumb audi q6 e tron 2 Thumb audi q6 e tron 4 Thumb audi q6 e tron 1 Thumb audi q6 e tron prototype Thumb audi q6 e tron p Thumb audi q6 e tron z

Audi Q6 e-tron pred premiérou

Tretie rýdzo elektrické SUV Audi debutuje už koncom tohto roka. V ponukovej palete značky zaplní medzeru medzi modelmi Q5 a Q7. Neskôr k nemu pribudne aj kupé verzia Sportback so šikmo sklonenou zadnou časťou.

Oba varianty prídu do predaja na budúci rok spolu s elektrickou limuzínou A6 e-tron a kombíkom A6 Avant e-tron. Všetky štyri modely spočinú na podlahovej plošine PPE (Premium Platform Electric vyvinutá pre systémové napätie 800 V predurčené pre rýchlo dobíjateľné rýdze elektromobily s karosériou limuzína, kombi aj športovo-úžitkové vozidlá), ktorú spolu vyvinuli technici automobiliek Audi a Porsche. Táto platforma dovoľuje pri výkonných modeloch montovať elektromotor na prednú aj zadnú nápravu a umožňuje teda pohon všetkých kolies. Audi sľubuje, že všetky modely postavené na tejto platforme budú mať dojazd na jedno nabitie akumulátorových batérií až 700 km. Lacnejšie a menej výkonné vozidlá budú mať motor iba na zadnej náprave.

Mimochodom na rovnakej báze spočinie aj na budúci rok pripravovaný Audi A4 e-tron a o rok neskôr predstavený rýdzo elektrický Porsche eMacan. Audi a Porsche sú na novú podlahovú plošinu doslova odkázané. Lebo v koncerne VW doteraz používaná plošina MEB (Modularer E-Antrieb Baukasten) má síce modernú konštrukciu ale svojimi parametrami nevyráža dych, lebo je stavaná na výkony do 225 kW/306 k, teda pre kompaktné a dostupnejšie modely áut. Audi Q6 e-tron však bude k dispozícii aj s nabíjacím výkonom 270 kW a dostane batériu kapacity 100 kWh umožňujúcu dojazd do vzdialenosti 585 km. Na objednávku doň budú montovať aj pneumatické pruženie, natáčanie zadných kolies a vektorovanie krútiaceho momentu.

Audi chystá veľkú elektrickú ofenzívu. Od roku 2026 plánuje uvádzať na trh iba rýdzo elektrické modely áut. Vozidlá so spaľovacími motormi mieni nechať dožiť najneskôr do roku 2033.