Alfa Romeo Giulia vyzerá fantasticky
Nový sedan strednej triedy sa verejnosti predviedol hneď v najvýkonnejšej šesťvalcovej verzii s výkonom 510 konských síl.
Ani sa nám nechce rátať, kedy naposledy Alfa Romeo predstavila nové auto pre „normálnych ľudí“. Bola to hádam Giulietta pred piatimi rokmi.
Odvtedy milánska značka pútala pozornosť ťažko dostupným športiakom 4C a sľubmi. Na internete sa objavilo veľa špekulácií i produktové plány, ktoré sa menili extrémne často. Vlani koncern FIAT Chrysler Automobiles vyhlásil, že pozdvihnutie Alfy Romeo je preň kľúčové.
Bolo jasné, že nový model po takom dlhom čakaní musí byť fantastický, inak si legendárna automobilka vyrobí hanbu. Prvé obrázky a informácie naznačujú, že fantastický je.
Alfa Romeo Giulia, nový sedan strednej triedy, odhalili novinárom v zrekonštruovanom múzeu značky, sídliacom v talianskom meste Arese.
Keď v sále zaznela ukážka zvuku prepĺňaného šesťvalcového motora, určeného pre špičkovú verziu Quadrifoglio Verde, okamžite zaznel spontánny aplaus. Taliani sa snažili vyťažiť maximum zo sloganu „meccanica delle emozioni“. Teda žiadne požičiavanie motorov, ale vlastný vývoj v spolupráci s Ferrari a Maserati.
Napokon, aj dizajn štvordverového sedanu pôsobí riadne svalnato. Nepotvrdili sa obavy, že to bude iba modifikované Maserati. Auto charakterizuje dlhá predná kapota a kabína posunutá dozadu. Prevládajú skôr oblé línie než hrany, k tomu veľká maska chladiča a výrazné prelisy po bokoch. Mimochodom na maske, ale tiež na veku kufra, sa objavuje vynovené logo Alfa Romeo.
Vyslovene funkčným prvkom je čierny spojler pod predným nárazníkom. Elektronika mení jeho sklon v závislosti od aktuálnej rýchlosti a podľa potreby zlepšuje prítlak prednej časti.
Tvar palubnej dosky do značnej miery nadiktovala moderná doba a ergonómia. Dotykový displej multimediálneho a navigačného systému musí byť čo najvyššie. Jemu je prispôsobená stredová konzola. Taliani vnútri stavili na športovú racionalitu a remeselnú precíznosť. Plasty kde-tu dopĺňa brúsená koža, detaily z uhlíkových vlákien alebo z dreva.
Väčšina základných ovládačov sa nachádza v blízkosti volantu alebo priamo na ňom. Nechýba ani menič jazdných režimov Alfa D.N.A., obsahujúci až štyri módy (Dynamic, Natural, Advancet Efficient a pri športových variantoch navyše Racing).
Nanešťastie, všetky štyri vystavené exempláre sú zamknuté.
Dôležité je, že Giulia nepriťahuje iba vizážou. Základná technická charakteristika naznačuje, že Taliani si dali naozaj záležať. Sedan má motor uložený vpredu pozdĺžne a pohon zadných alebo všetkých štyroch kolies.
Vraj prvou zásadou pri vývoji bolo dosiahnutie ideálneho rozloženia hmotnosti na nápravy v pomere 50:50. Okrem toho, všetky ťažšie komponenty sú sústredené čo najbližšie k stredovej osi auta.
Zavesenie predných i zadných kolies je úplne nové, využíva pomocné rámy a pozostáva prevažne z hliníka. Kardanový hriadeľ, prenášajúci krútiaci moment od prevodovky k zadným kolesám je karbónový. Z rovnakých materiálov má špičková verzia Quadrifoglio Verde vyrobenú aj kapotu motora a strechu. Blatníky alebo bočné dvere sú hliníkové a brzdové kotúče na prianie karbón-keramické.
Konštruktéri avizujú najpriamejšie riadenie v strednej triede a elektroniku naladenú tak, aby zdôraznila pôžitok z poctivej mechaniky. Zadný samosvorný diferenciál obsahuje dve elektronicky ovládané spojky. Každá posiela na koleso toľko výkonu, koľko práve treba.
Jazda má byť zábavná a zároveň bezpečná bez toho, aby sa k slovu dostal agresívny stabilizačný systém.
Celohliníkový prepĺňaný šesťvalec určený pre Giuliu QV disponuje výkonom 375 kW (510 k) a dokáže rozbehnúť auto z pokoja na 100 km/h za 3,9 sekundy. Na jednu konskú silu pripadá 2,99 kg hmotnosti. Špecialitou je systém deaktivácie valcov, viac ale výrobca k technike neprezradil.
Predaj síce neodštartuje skôr ako na budúci rok, ale sadnúť si dovnútra a podrobnejšie sa zoznámiť s Giuliou by sme mali ešte do konca tohto roka.
Vedenie automobilky na prezentácii prisľúbilo modelovú ofenzívu. V rokoch 2016 až 2018 údajne Alfa Romeo predstaví až sedem nových modelov.