Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Ako fotovoltické panely redukujú CO2
Sono Motors, nemecký špecialista na mobilitu využívajúcu slnečnú energiu, vyvinul kompletný rad technológií pre tri kľúčové odvetvia vo svojom portfóliu – autobusy, elektrické transportéry a najnovšie prezentoval aj pre chladiarenské návesy.
Aktivity Sono Motors sú naozaj rozmanité. Napríklad v rámci spolupráce s CHEREAU S.A.S., francúzskou dcérskou spoločnosťou Reefer Group, sú bočné steny a strecha chladiarenského návesu pokryté 54 modulmi vyvinutými špeciálne pre chladiarenské nadstavby. Vysokoúčinné fotovoltické panely s plochou 58,9 m2 poskytnú pri maximálnom výkone až 9,8 kW energie, ktorá sa bude využívať na prevádzku chladiacej jednotky prostredníctvom nabíjania batérie. Rozsiahle testovanie sa zameria na ďalšie vyhodnotenie technickej a ekonomickej realizovateľnosti solárneho riešenia. Pri takomto využití výrobca vypočítal úsporu paliva približne 3400 litrov (ale až 8475 litrov v ideálnych podmienkach) a potenciál znížiť lokálne emisie CO2 o približne 9 ton ročne v porovnaní s návesmi s konvenčnými chladiacimi jednotkami.
Technológia Sono Solar ponúka ľahkú, robustnú a cenovo priaznivú alternatívu – riešenie, ktoré sa zásluhou pružnej konštrukcie na báze polyméru dokáže prispôsobiť rôznym plochám. Fotovoltické panely nemajú nahradiť existujúce systémy ukladania energie (batérie) ani palivové články. Dokážu však znížiť spotrebu energie a zredukovať intervaly nabíjania a takýmto spôsobom predĺžiť dojazd. Alebo pri chladiarenských návesoch integrovanie solárnych panelov na streche a bokoch pokryje až 50 % celoročnej spotreby energie chladiacej jednotky. Okrem toho získaná slnečná energia sa dá využiť na pohon prídavných zariadení ako klimatizácia a ventilačný systém. Vďaka veľkosti využiteľných povrchov sú návesy, nákladné vozidlá so skriňovými nadstavbami, vany alebo autobusy mimoriadne vhodné pre uplatnenie solárnych panelov.