Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
Ako chutí kalifornský sen
Obytný Volkswagen sme vyskúšali tak ako sa patrí. Na cestách naprieč Kaliforniou.
Presne pred 30 rokmi nemecká firma Westfalia upravila dodávku Volkswagen T3 na malý karavan a vznikla legendárna California. Štyri miesta na sedenie, štyri nocľahy, nezameniteľná dohora vyklápacia strecha, to je základný koncept, ktorý zostal dodnes nezmenený. Samozrejme, v aute nechýba ani malá kuchynka s drezom, plynovou dvojplatničkou a chladničkou. Nezávislé kúrenie sa aj vtedy dodávalo za príplatok. Tí, ktorí ho nemali, si pomáhali naštartovaním. Motor uložený vzadu pod podlahou vraj dokázal prehriať kabínu prekvapivo rýchlo.
Prehliadkou prvého Volkswagenu California, vyrobeného v roku 1988 sme odštartovali test najnovšej Californie, postavenej na báze Volkswagenu T6. A aby bola skúška ešte zaujímavejšia, malé obytné auto sme vyskúšali priamo v slnečnej Kalifornii. Veď práve tu dodnes jazdia desiatky, možno aj stovky starších Californií a majitelia ich opatrujú ako oko v hlave.
Prvá etapa nášho putovania nás zaviedla za jedným z nich. Martin vyzerá ako hrdina z filmového plátna. Svalnatý opálený učiteľ surfovania s dlhými blond vlasmi už desať rokov žije v karavane, prevažne na slávnej pláži Venice beach. Momentálne má na parkovisku zaparkované dva Volkswageny – T1 slúži ako spálňa, v T2 sú odložené surfovacie dosky a ďalšie pomôcky. Počas sezóny však k pláži pritiahne všetkých šesť svojich „Téčok“. „Tento život milujem. Som slobodný, môžem sa presunúť kde chcem a v aute sa mi spí pohodlne. Myslím, že som jednou z miestnych atrakcií,“ hovorí Martin. Keď sa ho opýtam, či si svoje autá dokáže sám opraviť, bez váhania odpovedá. „Áno, hoci začiatky boli ťažké. Poď si vyskúšať, ako sa šoféruje môj domov na kolesách,“ hovorí a otvára mi dvere do obytného Volkswagenu T1. Vzduchom chladený štvorvalec potrebuje pridať veľa plynu, aby vytiahol auto z naviateho piesku. Kulisa radenia pripomína miešanie gulášu, posilňovač riadenia samozrejme chýba, no zážitok je to obrovský!
Pred odchodom z Venice beach nemôžeme minúť 2,5 kilometra dlhú promenádu. Je to raj rôznych väčších či menších umelcov. Niekto hrá na gitare a spieva, iný predáva obrazy a ďalší pokreslené zaváraninové poháre. Keď sa opýtam, čo to je, predavačka rozohrá malé divadelné predstavenie. V pohári sa vraj ukrýva môj sen. Stačí zaplatiť päť dolárov, otvoriť vrchnák a môžem ho zažiť. Odolal som, ale atmosféra na Venice beach je návyková. Akoby tu nikto nemal starosti. Pravda, mnohí si k dobrej nálade pomáhajú marihuanou, ktorú je cítiť na každom kroku.
Sadáme do našej Californie a pokračujeme za kulinárskymi zážitkami. Zažili sme dva extrémy. Typický americký fast food je na každom kroku a v podstate všade majú plno. Príprava hamburgerov a hranoliek pripomína veľkosériovú výrobu, pričom hladní návštevníci netrpezlivo vyčkávajú s bločkom v ruke, kedy personál zakričí ich číslo a môžu si vyzdvihnúť svoje menu. Kečup zo samoobslužnej výdajne tečie potokom rovnako, ako sladké nápoje. Na prvé ochutnanie sú zaujímavé aj typické americké raňajky – volské oká, opečená slaninka, opekané zemiaky a tousty natreté jemne slaným margarínom (nie maslom). Druhý chod tvoria hrubé palacinky, opäť natreté slaným margarínom a poliate javorovým syrupom. Prípadne vafle s ovocím.
Druhým extrémom sú reštaurácie zamerané na zdravú výživu – samé „raw“, „bio“, „chia semienka“ a podobne. Tortily plnené zeleninou, hubami a feta syrom chutili výborne podobne, ako smoothie z manga, banánu, kokosového mlieka a ďalších prísad. Okrem reštaurácií existuje aj veľa obchodov špecializovaných na zdravú výživu. Na túto stravu však treba mať náležite hrubú peňaženku.
V Kalifornii sme strávili dovedna tri noci, z toho dve v aute. Pôvodne trojčlenná výprava sa zredukovala na dvojčlennú, ale dnes už vieme, že traja dospelí sa vo Volkwagene California vyspia bez problémov. Vyklápanie hliníkovej strechy je v závislosti od výbavy mechanické (manuálne) alebo elektrohydraulické. Hore následne vznikne plnohodnotné dvojlôžko. Spodnú posteľ vytvoríte posunutím a sklopením zadnej lavice, na ktorú patrí skladací matrac. Toto lôžko nezaberá celú šírku auta, lebo časť z nej ukrojila kuchynka. Buď sa dvaja dospelí budú k sebe túliť, alebo dole jednoducho ubytujte deti.
Kuchynku tvorí plynová dvojplatnička s elektrickou isrkou (na zapálenie horáka netreba otvorený oheň), chladnička a drez. Nádrž na vodu má objem 30 litrov, rovnako veľký je aj zásobník na odpad. Pohyb po aute je jednoduchý - stačí vyklopiť strechu a zároveň horné lôžko. Potom môže v Californii stáť aj dvojmetrový basketbalista. Desiatky odkladacích priestorov sú samozrejmosťou. Nechýba ani vyklápací stolík či možnosť otočiť predné sedadlá o 180 stupňov. V zadnej časti auta je okrem kufra aj malá sprcha.
V okolí Los Angeles nás zastihlo pomerne svieže počasie, a tak sme boli vďační za nezávislé kúrenie. Jeho intenzita sa nenastavuje v stupňoch Celzia, ale v stupňoch účinnosti. Je ich spolu desať a chce to istý kompromis. Keď sme pri zhruba 12°C zapli kúrenie na maximum, dole bola po chvíli sauna a hore iba tak akurát teplo. Teplotný rozdiel medzi hornou a spodnou časťou kabíny je veľký a preto sa posádka jednoducho musí dohodnúť.
Volkswagen dáva na výber, čo všetko chce človek vo svojej Californii mať. V základe za 38.940 eur s DPH dostanete manuálne vyklápaciu strechu, štyri miesta na spanie, vysúvaciu markízu, plus vonkajší stolík s dvomi stoličkami. V cenníku si však môžete zaškrtnúť kuchynku, trojzónovú klimatizáciu, nezávislé kúrenie, 230V vonkajšiu zásuvku pre dobíjanie akumulátorov z externého zdroja, atď. Vedzte, že finálna cena potom atakuje hranicu 80 000 eur...
Väčšina zákazníkov si pravdepodobne vyberie jednu z piatich výkonových verzií naftového štvorvalca 2,0 TDI. My sme si užívali pre tento typ auta netradičný motor – prepĺňaný benzínový dvojliter TSI (150 kW/204 k), spriahnutý so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a pohonom 4x4 (Haldex). Bonusom bola mechanická uzávierka zadného diferenciálu.
Toto je naozaj fajnšmekerská kombinácia. Benzínový turbomotor síce neurobil z plne naloženej Californie vyslovene šprintéra, ale výkonová rezerva mu nechýba. Podľa očakávania je veľmi tichý a ani spotreba nebola nijak extrémna - priemer sa pohyboval okolo 11 litrov na sto kilometrov, a to sme motor nijak nešetrili.
Američania totiž nejazdia až tak komótne ako sa o nich hovorí. Najmä v mestách radi používajú klaksón a pustiť iné auto pred seba pri radení sa do jazdných pruhov nie je u nich samozrejmosťou. Drvivú väčšinu áut poháňajú benzínové motory. Dokonca aj v minibusoch si ševelili veľké osemvalce, avšak upravené na spaľovanie zemného plynu (CNG) alebo etanolu (E85). Zatiaľ čo v meste prevažujú ázijské značky, na vidieku rastie počet starých amerických áut. Najväčším prekvapením na vidieku pre nás boli križovatky, kde nik nebol na hlavnej ceste. Šofér prichádzajúci z rôznych strán museli zastať na stopke a ďalej sa pokračovalo podľa pravidla pravej ruky. Má to svoje rácio, pretože nik „nepriletí“ do križovatky vysokou rýchlosťou a tým pádom výrazne klesá riziko vážnych havárií.
Americké cesty vedia ohúriť až siedmimi jazdnými pruhmi v jednom smere na diaľnici pri Los Angeles, ale aj rozbitým asfaltom na okreskách. Práve k pohodliu jazdy na nekvalitnom povrchu smeruje naša asi jediná výhrada k Volkswagenu California. Podvozok je aj v kombinácii s adaptívnymi tlmičmi pritvrdý. V komfortnom móde síce tlmiče zmäknú, no charakteristika pružín sa logicky nemení. Auto pôsobí trochu plavnejším dojmom, ale keď príde väčšia nerovnosť, tlmiče ju nedokážu zachytiť a karoséria dostane tvrdú ranu. Obytný Volkswagen napriek tomu radíme medzi naše automobilové sny.
Technické parametre | |
motor | 2,0 TSI |
zdvihový objem [cm3] | 1984 |
výkon [kW/k] | 150/204 |
pri otáčkach [1/min] | 4200-6000 |
krútiaci moment [Nm] | 350 |
pri otáčkach [1/min] | 1500-4000 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 198 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 9,9 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 2421 |
nameraná spotreba [l/100 km] | 11,2 |
cena test. modelu od [€] | 48 036 |