Aké jedlo je vhodné počas dlhých ciest autom? A čo radšej nejesť?
Sezóna dovoleniek je v plnom prúde a ľudia trávia za volantom mnoho času. No počas dlhých jázd je nutné telu dodať základné živiny. Ak na jedlo "zabudnete" alebo naopak, zjete toho veľa alebo si vyberiete nevhodné jedlá, v konečnom dôsledku to negatívne ovplyvní bezpečnosť jazdy. Aké jedlo je vhodné počas dlhých ciest autom a čo by ste radšej jesť nemali?
V prvom rade treba upozorniť, že pri šoférovaní a za volantom by ste jesť nemali. Spravte si radšej viac kratších páuz a najedzte sa v pokoji. Jedenie počas jazdy je nebezpečné a v porovnaní s telefonovaním ešte väčšmi odvádza pozornosť. Podľa štúdie University of Leeds (UK), jedenie za volantom zvyšuje reakčný čas o 44 %.
Čo jesť popri dlhom šoférovaní?
Jedenie "nevhodného" jedla môže spôsobiť únavu, ospalosť, vyčerpanie alebo zvýšiť pocit úzkosti. Nepriamo zvyšuje riziko dopravnej nehody. Bezpečnosti nepridá ani nepokojný žalúdok. Doktorka Mari Carmen López zo zdravotného centra SEAT hovorí: "Nestačí si povedať, že to čoskoro pominie. Počas dlhých ciest musíte mať plnú kontrolu nad vašimi schopnosťami a cítiť sa maximálne komfortne a pohodlne. A na to vplýva aj správne jedenie."
Prečítajte si tiež: Autom do Chorvátska 2019: Pozor na kamery a mastné pokuty!
Vhodné sú ľahko stráviteľné jedla, ktoré vám poskytnú dostatok živín a nezaťažia trávenie. Voľte ovocie, chudé mäso a ryby, zeleninové šaláty preliate olivovým olejom, ľahké sendviče so šunkou a plátkom syra (nie príliš veľa pečiva), biele jogurty a ak ste hladní, dajte si za hrsť mandlí alebo iných orechov. Mimoriadne vhodné sú aj kvalitné proteínové tyčinky. Nezabúdajte taktiež na pitný režim.
Pitný režim
Najvhodnejšia je čistá nesýtená voda a to vo väčšom množstve, ako ste zvyknutí piť doma, keďže na cestách sa kvôli teplu viac potíme. Nebojte sa vypiť 3 litre vody denne. Ak už cítite smäd, znamená to, že ste čiastočne dehydrovaní. Nedostatok vody a ťažká dehydratácia môže spôsobiť aj stratu vedomia. Káva a čaj s teínom (zelený, čierny) vám pomôžu ostať dočasne svieži, no vo väčšom množstve kofeín a teín spôsobuje nervozitu a dokonca zvyšuje úzkosť.
Netreba to s "kávičkovaním" preháňať a radšej si dať častejšie pauzy a osviežiť sa vodou. Inak vedeli ste, že dehydratácia má za následok šoférovanie podobné ľuďom, ktorí sú pod vplyvom alkoholu? Jedna zo štúdii hovorí, že dehydrovaní vodiči (nevieme, do akej miery) robili chyby za volantom adekvátne alkoholu v krvi na úrovni 1,6 promile. Zahrňovali nechcené zmeny smeru, neskoré brzdenie, obmedzenú koncentráciu a pomalšie reflexy.
Koľko kcal prijať?
Podľa Mari Lopez, šoférovanie je aktivita, ktorá priemerne spáli denne od 1000 do 1500 kilokalórii. Sú to podobné čísla, ako pri oddychovaní vo vašom obľúbenom kresle a minimálnej pohybovej aktivite. Z tohto dôvodu nie je potrebný veľký prísun kalorického jedla, ale postačí denný príjem od 2000 do 2500 kcal. Je tu jedno veľké ALE. Nikdy by ste nemali sadať za volant hladní a s prázdnym žalúdkom. Hrozí nízka hladina glukózy v krvi a závraty. Navyše, pocit hladu ovplyvňuje schopnosť sústrediť sa na podnety jazdy, keďže hlavu vám zaťažujú myšlienky na jedlo. Je tiež známe, že hladný človek = nervózny človek.
Veľkosť porcií a frekvencia
Pri dlhých cestách stavte na menšie porcie a pravidelný prísun. Veľké jedlá (najmä ak obsahujú vysoké množstvo sacharidov) vedú k ospalosti, nafukovaniu, plynatosti a páleniu záhy. Kvôli nekomfortu sme menej koncentrovaní, a to za volantom necheme. Dr. López odporúča "robiť pravidelné a časté zastávky a jesť menšie porcie jedla. Po hlavnom jedle dňa je taktiež vhodná 15 minútová prechádzka alebo zdriemnutie si kvôli utriedeniu myšlienok a prečisteniu hlavy."
Nevhodné jedlo
Vyhnite sa vyprážanému a pečenému jedlu (na oleji) a taktiež štipľavým a korenistým ingredienciám. Príliš veľké množstvo sacharidov (ryža, zemiaky, cestoviny, pečivo...) dokáže nepríjemne nafúknuť a nepomôže ani kolísaniu hladiny glukózy v krvi. Sacharidy podporujú veľké výkyvy pocitovej energie a zmeny nálad. Navyše, telo ich veľmi rýchlo strávi a opäť cítite hlad. Nezabúdajte, že pri šoférovaní veľký kalorický príjem nepotrebujete.
Aj naoko zdravé jedlo sa popri šoférovaní hodiť nemusí. Citrusové plody, cibuľa alebo paradajky vám môžu privodiť nepríjemné pálenie záhy. Ak však s ňou problém nemáte, nie je sa čoho obávať.
Vzor "menu" pre dlhé cesty
Raňajky:
Dva plátky sendviča so šunkou a tvrdým syrom
Kúsok ovocia
Voda a káva alebo čaj
Desiata:
Sendvič so zeleninou a voda (nepreháňajte to s množstvom pečiva)
Hrsť orechov
Obed:
Grilovaný kúsok mäsa alebo ryby
Ovocie
Zeleninový šalát (+ olivový olej)
Voda a káva alebo čaj
Olovrant:
Ovocie, jogurt, orechy
Voda