Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb test letnych pnaumatik 2022 Thumb goodyear04 Thumb laufen04 Thumb matador04 Thumb michelin04 Thumb pirelli04 Thumb test letnych pneu 185 65 r15

ADAC: Test letných pneumatík 2022 rozmeru 185/65 R15

Nemecký autoklub ADAC prezentoval výsledky prvého veľkého testu letných pneumatík pre rok 2022, a to v rozmere 185/65 R15. Dnes je tento rozmer vhodný a ešte stále rozšírený pre triedu malých áut, napr. VW Polo alebo Škodu Fabia. Ak máte staršie auto, nájdete ho dokonca aj na modeloch strednej triedy. Sám som mal niekedy ako jedno z prvých súkromných áut Nissan Primera P11 z roku 1999, ktorý využíval práve tento rozmer pneumatík... Aké sú výsledky testu?

ADAC celkovo otestoval 16 pneumatík. Senzácie sa nekonajú, žiaden plášť v teste vyslovene nezlyhal a nie je označený ako nebezpečný. No máme víťazov, ale aj porazených. Smutnou správou môže byť fakt, že v teste ADAC-u je na poslednom mieste u nás veľmi rozšírený plášť Matador Hectorra 3 MP47, ktorý nájdete aj v rozmeroch pre väčšie, výkonnejšie a športovejšie autá (vyrába sa aj v nízkoprofilovom prevedení).

Celkovo však ponúka Matador vyvážené vlastnosti, trochu horšiu známku 3,3 si vyslúžil za správanie na suchu. No na vode sa správal lepšie ako napr. Continental EcoContact 6. Tento prémiový plášť zasa bodoval v úspornosti prevádzky (známka 1,2). Testované Polo s ním malo jednoznačne najnižšiu spotrebu paliva. Na suchom povrchu bol najlepší plášť Pirelli Cinturato P1 Verde, na vode zasa Bridgestone Turanza T005. Najtichším plášťom je Falken Sincera SN110. No a najväčšiu porciu kilometrov zvládnu plášte Goodyear EfficientGrip  Performance 2 Fulda Eco Control HP 2.

Víťaz testu, Goodyear EfficientGrip Performance 2​, bodoval hlavne nízkym opotrebením a vysokým kilometrovým nájazdom. V jazdných skúškach na suchu (aj na vode) sa však našli aj lepšie plášte...

Suma sumárum, na prvom mieste sa umiestnil práve Goodyear EfficientGrip Performance 2, ktorého nasleduje Bridgestone Turanza T005 a tretí je Michelin Primacy 4. Michelin je tiež najdrahšou pneumatikou testu. Naopak, najmenej zaplatíte  podľa ADAC-u za Laufenn G Fit EQ+ LK41+. Ide však o ceny na nemeckom trhu. U nás pravdepodobne zaplatíte najmenej práve za "slovenskú" pneumatiku Matador MP47 Hectorra 3, ktorá je u nás mimoriadne lacná a aj sa na Slovensku vyrába. Z hľadiska pomeru ceny/hodnoty vychádza veľmi dobre práve kórejský plášť Laufenn G Fit EQ+ LK41+, spadajúci pod gumárskeho giganta Hankook.

Pokračujte na ďalšej stránke článku (popis a záverečná tabuľka).